Veszélyes közlekedés

2025.05.16. 10:20

Többórás műtétek, hetekig tartó felépülés, megtudtuk milyen komoly sérüléseket okoz a roller

Tavasztól őszig heti szinten látnak el rolleres sérülteket a szegedi traumatológián. Mivel a legtöbben védőfelszerelés nélkül használják ezt a járművet, súlyos törések, vagy akár koponyasérülés is lehet a vége egy-egy ilyen útnak.

A rolleresek rendkívül megosztó résztvevői a forgalomnak. Miközben jelenleg semmiféle szabály nem vonatkozik rájuk, az autók után a második leggyorsabb járműként vesznek részt a forgalomban, sok esetben úgy, hogy használójuknak nincs még alapvető KRESZ ismerete sem. Nem véletlen, hogy rengeteg baleset köthető a rollerezéshez: a jármű önmagában is rendkívül veszélyes, az pedig ahogyan a közlekedésben részt vesz, különösen.

roller
Heti szinten kerülnek be a szegedi traumatológiára súlyosan sérült rollerezők. Fotó: Török János

Hetente több rolleres sérült is bekerül a traumatológiára

A traumatológiákon pontosan mérhető, mikor kezdődik a jó idő: tavasztól őszig kiemelkedően sok rolleres baleset sérültjét látják el. A Magyar Traumatológiai Kongresszuson már évekkel ezelőtt felhívták a figyelmet erre a problémára, a tapasztalatok szerint azonban még mindig sokan felelőtlenül használják ezt a járművet.

– Májustól októberig havonta átlagosan 7-8 ilyen sérült kerül az osztályunkra – mondta el lapunknak Varga Endre, a SZTE Traumatológiai Klinika professzora. – Zömében tinédzserekről és huszonéves fiatalokról van szó, akik sok esetben nagyon súlyos töréseket szenvednek rollerezés közben. A csukló, felkar, könyök, térd és a kulcscsont is gyakran sérül, és sajnos nem ritka az arckoponya törés sem – sorolta a professzor. Hozzátette: vármegyénkben halálos rollerbaleset még nem történt, a fővárosban azonban már erre is volt példa.

Nem számítanak a gyorsan érkező járműre

Varga Endre kiemelte: ha egy rolleres autóval ütközik, akkor pont annyira védtelen, mint egy gyalogos. Az erőhatások azonban jóval nagyobbak, hiszen a rolleres is nagy sebességgel mozog.

– Figyelembe kellene venni, hogy az autósok nem számítanak 30-40 kilométeres óránkénti sebességgel érkező járműre, hiszen még a kerékpárosok sem haladnak ilyen gyorsan. Sok esetben egyszerűen nem is látják a rolleren érkezőt, olyan gyorsan bukkannak fel a semmiből – magyarázta.

A traumatológus professzor hangsúlyozta, rolleres balesetek nem csupán autóval való ütközéskor fordulhatnak elő, ez a jármű ugyanis önmagában is sok veszélyt rejt. – Az elesések sokkal gyakoribbak. A kicsi kerék a legkisebb úthibánál is kitérhet, netán beleragadhat a villamossínbe és vezetője máris elveszíti egyensúlyát. Sokszor látom, hogy ketten állnak a rolleren, ilyenkor még nehezebb az egyensúlyt megtartani. Ha pedig a rollerező még alkohol vagy más szer hatása alatt is áll, még gyorsabban bekövetkezik a baj - sorolta.

Több hetes felépülés vagy akár maradandó károsodás

Varga Endre kiemelte: a rolleres balesetek sérültjei gyakran több órás műtéteken esnek át, töréseik miatt hetekre munkaképtelenné válnak és előfordul, hogy maradandó károsodást szenvednek. Mindez azonban elkerülhető lenne, ha védőfelszerelést – könyökvédőt, térdvédőt és bukósisakot – viselnének. Erre hívták fel a figyelmet egyébként egy látványos bemutatóval is másfél éve a Dóm téren.

– Mindenki gondolja végig, amikor elindul a rollerrel, megéri-e csonttörést kockáztatni, amivel az egész nyara odalesz – figyelmeztetett.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában