2025.05.24. 08:10
Hollandiát Szegedre cserélte a kardiológus professzor, aki robotsebészettel fejlesztene
Komoly nemzetközi karriert hagyott hátra, hogy Szegeden dolgozzon a SZTE Kardiológiai Centrum igazgatója. Szili-Török Tamás átalakította a képzést és Magyarországon egyedülálló robotot szeretne hozni a városba, hogy tovább fejleszze az ellátás színvonalát.
Március végén adtak át a SZTE SZAKK Kardiológiai Centrum szívkatéteres műtőjében egy világszínvonalú röntgenberendezést. Az ünnepségen Rovó László rektor úgy fogalmazott, az egyetem akkor tud lépést tartani a nemzetközi trendekkel, ha a külföldön tapasztalatot szerzett kollégákat visszahívja. Példaként Szili-Török Tamást említette: a Kardiológiai Centrum igazgatóját Hollandiából csábították Szegedre.

Ausztrália és Hollandia után Szegedet választotta Szili-Török Tamás
A professzor Szegeden diplomázott, 6 évig itt is dolgozott intenzíves orvosként. Lényegében tehát hazatért, amikor 2023 nyarán elfogadta a SZTE felkérését, de komoly nemzetközi karriert hagyott hátra ezért.
– Szegedről először Ausztráliába mentem, mert fiatal koromtól kezdve a szívritmuszavarok iránt érdeklődtem, és akkor még ezt a szubspecialitást csak külföldön lehetett megtanulni. És mivel a végzésem után sem volt még ilyen szintű ritmuszavar kezelés Magyarországon, az Erasmus Egyetemre mentem, Hollandiába. Négy év után jöttem haza, Budapestre, az Országos Kardiológiai Intézetbe, ahol az elektrofiziológiai részleg vezetésével bíztak meg. Három évvel később azonban visszahívtak Hollandiába, és ott újabb 16 évet töltöttem el, egészen a szegedi megkeresésig - beszélt karrierútjáról.
Szili-Török Tamás úgy fogalmazott, annak idején a külföldi munkában az is vonzó volt, hogy míg itthon egy pályakezdő munkájának nagy része a rutinnal telik, ráadásul rengeteg olyan funkciót kell ellátnia, ami nem konkrétan az orvosi munkához tartozik, Hollandiában a kutatásra és a menedzsmentre is tudott a gyógyítás mellett koncentrálni.
Innovatív egészségügy vagy vezetői karrier
- Ott volt lehetőségem különféle vezetőképzéseken részt venni, ami itthon akkor még nem nagyon volt divatos. Tudatosan próbáltam magamat vezetővé képezni, egy neves európai elektrofiziológiai munkacsoportnak voltam a vezetője 12 éven keresztül. De külföldiként maximum a középvezetői szint az, amit ott el lehet érni. Úgyhogy amikor Szegedre hívtak, a kérdés az volt, hogy egy nagyon magas szintű, innovatív egészségügyben, vagy itthon, vezetőként szeretnék tovább tevékenykedni. És miután egyébként is szegedi származású vagyok, négy év komoly tárgyalásai után úgy döntöttem, hogy hazajövök - mesélte.
A nevéhez kötődő új kardiológiai centrum 2023. június 16-án alakult meg.
– A felmérés után úgy láttam hogy vannak a centrumnak olyan részei, melyek már most is nagyon fejlettek, és olyanok is, ahol még sok teendő van. Ezért készült el fiatal, ambíciózus kollégákkal közös munka eredményeként egy több éves fejlesztési terv, melynek rész volt első nagyobb beruházásként a katéteres labor modernizálása. Tervben van még egy olyan robot beszerzése is, mely Magyarországon nincs még máshol, de ritmuszavarok, érbetegségek és akár idegrendszeri érbeavatkozások esetén is jól használható. Ugyanakkor, bár a kardiológiát nagy beruházásos eszközök nélkül nem lehet fejleszteni, ez önmagában kevés az előrelépéshez. Szükség volt még a képzés átalakítására is. Korábban a bekerülő fiatal rezidensek a kezdetektől valamelyik szubspecialitáshoz kapcsolódtak, és szinte csak azt tanulták meg. Az új rendszerben viszont akik nálunk képződnek, a kardiológia minden részéhez valamilyen szinten érteni fognak. Ennek hatalmas hatása lesz a régióra, hiszen jóval magasabb szinten művelik majd a szakmát - mondta a professzor.
A kommunikáción van még mit fejleszteni
Szili-Török Tamás még egy területen szeretne változást elérni, ez pedig a centrum dolgozóinak kommunikációja.
– Egy beteg nem az alapján minősít egy ellátóhelyet, hogy milyen gépekkel dolgoznak, hiszen ahhoz nem feltétlenül ért. Neki az is fontos, hogyan beszélnek vele. Szeretném elérni, hogy a betegekkel és hozzátartozóikkal mintaértékű kommunikáció folyjon. Ez is tanulható, de látom, hogy ez lesz a legnehezebb – mosolygott a professzor, aki továbbra is csapatmunkában képzeli el a kardiológiai centrum fejlesztését és nemzetközi szintű ellátóhellyé alakítását.
Szegedi hírek
- Újabb örömhírt tett közzé a Szegedi Vadaspark – videóval
- A villámhárító sem jelent teljes garanciát, de van megoldás! Ez az apró lépés megóvhatja az egész háztartásod
- Játéknak tűnik, de a jövőjük múlik rajta – különleges tábor indul
- Taroltak a szegedi diákok, díjakkal ismerték el a szakma legjobbjait – galériával, videóval
- Szegedi csoda az egyetemi világranglistán, az SZTE berobbant a top hatszázba!