2025.05.14. 19:50
Ez a szúnyogfajta súlyos trópusi betegséget okozhat, akár Szegeden is találkozhat vele
Napközben is veszélyt jelent. Szegeden mostanra stabil állományban van jelen a tigrisszúnyog, mely a behurcolt trópusi betegségeket könnyen elterjesztheti.
A klímaváltozás, a globális turizmus és kereskedelem miatt újabb szúnyogfajok érkeztek Magyarországra a meglévő 50 mellé. Ezek közül a legtöbbet emlegetett az ázsiai tigrisszúnyog, mely azért kapott kiemelt figyelmet, mert terjesztheti a Dengue-lázat is. A potenciálisan halálos kimenetelű trópusi betegség ezen vérszívó miatt terjed Európa-szerte. A csonttörő lázként is emlegetett kór első tünetei a csípés után 4-10 nappal jelentkezhetnek. Az influenzaszerű tünetek több napos lázzal, erős fej, ízületi és izomfájdalommal járnak. Súlyos fertőzés esetén néhány napos állapotjavulás után heves gyomorfájdalom, rosszullétek, szapora légzés, fogínyvérzés, orrvérzés, nyugtalanság, rendkívüli fáradtság, véres hányás és hasmenés is jelentkezhet.

A vendégmunkások fokozott veszélyt jelentenek
A betegséget többnyire a trópusokról hurcolják be a betegek, ha őket megcsípi a tigrisszúnyog azok továbbadhatják másoknak. Szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ahol sok vendégmunkás dolgozik, ott akár helyi pandémia is kialakulhat a szúnyogoknak köszönhetően. Mivel Szegeden rengeteg külföldi – főleg távol-keleti – dolgozik és él, ráadásul a tigrisszúnyog immár stabil állományt alkot a városban, így minden adott a fokozott veszélynek. Intő jel lehetett már tavaly is ezzel kapcsolatosan, hogy az Országos Vérellátó Szolgálat augusztusban elrendelte, hogy az a személy, aki Szegeden tartózkodott legalább 24 órán keresztül, harminc napon át nem adhat vért, amennyiben a tartózkodása alatt megcsípte egy tigrisszúnyog.
Szepesszentgyörgyi Ádám szúnyoggyérítéssel foglalkozó biológus lapunknak hangsúlyozta: Magyarországon még csak behurcolt eseteket regisztráltak, szúnyogokban nem találták meg a Dengue-láz kórokozóját. Ettől függetlenül valóban várható, hogy az egyre északabbra húzódó tigrisszúnyog után jönnek majd a trópusi betegségek is.
Egyénileg is sokat tehetünk a tigrisszúnyog ellen
– A tigrisszúnyogot könnyű felismerni, mert majdnem fekete az alapszíne, ezen vannak a csíkok. Ami nagyban megkülönbözteti a hazai fajoktól, az az, hogy nappal is repül. Vagyis ha valakit napközben megcsíp egy szúnyog, az valószínűleg tigrisszúnyog volt – magyarázta.
A szakember megjegyezte, hogy ezt a fajt eddig kizárólag magánterületeken azonosították: esővíz tározókban, kerti tavakban, pangó vizekben szaporodnak kiskertekben, családi házaknál. – Mivel a tenyészvíztől egész életükben csupán 200-300 méter távolságra repülnek el, nagyon fontos lenne, hogy ne csak az állami gyérítésre hagyatkozzunk. A lakosság összefogása kell ahhoz, hogy megakadályozzuk a szaporodásukat és mindenkinek saját portáján kell gondoskodni arról, hogy megszüntesse ezeket a tenyészhelyeket – mondta.