2025.05.24. 11:00
Vakcina nélkül ne vidd kutyakozmetikushoz, mert komoly kockázatot vállalsz
Vakcina kisokos: erre érdemes figyelned, ha kutyusod a védőoltásai előtt áll.
A megfelelő vakcinák beadása és azok sorrendje kiemelt szerepet játszik kedvenceink egészségének megőrzésében. A kölykök immunrendszere még nem olyan ellenálló, emiatt fogékonyabbak az egyes megbetegedésekre, így fontos, hogy megfelelő figyelmet fordítsunk ezek megelőzésére. Alapvetően egy kötelező oltás van: a veszettség elleni oltás, amit meg kell kapnia a kutyánknak 3 hónapos korukig, majd 6 hónap múlva ismételten. – A többi oltás erősen ajánlott, hiszen jobb megelőzni, mint kezelni a bajt. – mesélte Rengei Antal, kisállat-specialista, klinikus szakorvos.

Hogyan működnek a vakcinák?
Az oltások alapvetően legyengített vagy elölt kórokozókat tartalmaznak, amelyek az immunrendszer számára egy biztonságos módon adagolt "tananyagot" jelentenek. Ennek köszönhetően a kutyusok immunrendszere képes felismerni és legyőzni a kórokozókat – különböző fertőzések, megbetegedések esetén.
A megfelelő vakcina – életet menthet
A négylábúink oltását már 6-8 hetes kortól el lehet kezdeni, hiszen a prevenció mindig könnyebb és költségkímélőbb megoldás, mint a már meglévő betegség gyógykezelése. Ezért is javasoljuk a kölyökkutyák megfelelő oltási programjának betartását, hogy egészséges kölykeink legyenek.
Íme az ajánlott vakcinasorrend:
- Parvovírus: 8-9 hetesen
- Kombinált vakcina: 10-11 hetesen, majd 12-13 hetesen ismételve
- Veszettség elleni oltás: 3 hónaposan, majd évente ismételve
Rengei Antal állatorvos évek óta kombinált vakcinával dolgozik, mivel az oltás egyszerre nyújt védelmet számos fertőzés ellen, valamint kevésbé terheli le a kutyák szervezetét, mintha csak egy-egy oltást kapnának. – A kölyök kutya oltásokat mindig állatorvossal konzultálva kell alkalmazni, hogy elkerüljük a halmozott stresszhelyzeteket. – mondta Rengei Antal, kisállat specialista. A féregtelenítés kiemelt szerepet játszik abban, hogy megőrizzük kedvenceink egészségét – már 10-14 napos kortól kezdhető. Ez nem csak a kutyusok érdekét, de közvetlen környezetét is szolgálja, hiszen bizonyos paraziták ránk, emberekre is veszélyesek – ilyen például az orsóféreg, ami ha bekerül az emberi szervezetbe, lárvái elindulhatnak a szervezetünkben és komoly megbetegedést is okozhatnak.