2025.05.14. 17:20
A füsttel együtt a pénze is elszállhat, ha ezt csinálja a kertjében
Száraz füvet vagy tavaly őszről megmaradt falevelet égetne a kertjében? Jobban jár, ha előtte végigböngészi a települése önkormányzati rendeleteit, vagy felhívja a polgármesteri hivatalt és megkérdezi, hogy szabad-e a zöldhulladék égetés?
Ha a zöldhulladék égetés az önkormányzati rendelet szerint tilos, vagy nincs ilyen rendelet, ez esetben az országos rendelkezés érvényes, akkor a gazégető megütheti a bokáját és fizethet az égetés miatt, mint a katonatiszt.

Feltétlenül nézze meg a rendeletet!
Magyarországon 2021. január 1-je óta tilos a zöldhulladék égetése. Azonban a jogszabály lehetőséget biztosít arra, hogy az egyes települések rendeletbe foglalhassák, ha ezt mégis megengednék a lakosságnak. Így vannak települések, ahol szabad avart, levágott száraz füvet, ágnyesedéket égetni, máshol pedig nem. Tehát ha valaki öngyújtóval kíván kertészkedni, jobban teszi, ha előtte inkább tájékozódik, hogy szabad-e. Ha tilos és mégis alágyújt valaki a száraz fűnek, arra, ahogy mondani szokás, a gatyája is rámehet. Az engedély nélküli, nyílt térben történő égetés természetes személy esetén háromszázezer, gazdálkodó szervezet, jogi személy esetén pedig kétmillió forint bírságot is érhet.
A zöldhulladék égetés már emberéletet is követelt
A kerti égetés nagyon veszélyes, ha engedi az önkormányzati rendelet, ha nem. Csongrád-Csanád vármegyében is történt ebből már tragédia, nem is egy esetben. A kerti égetés nyomán ház vált a tűz martalékává, volt, hogy több hektárnyi szabadföldi kárt okozott a kerti égetés, de egyszer egy idős néni halálát is okozta, mert az égő gaz hirtelen körbe vette, fogságba ejtette és a füst és a tűz a vesztét okozta.
Vármegyénk településein vegyes a kép a kerti égetés kapcsán. Nagymágocson és Hódmezővásárhelyen például tilos a zöldhulladék égetése. Szegváron azonban az önkormányzati rendelet megengedi.
Van ahol engedik, de nem igazán élnek vele
– Nálunk kedden és szombaton lehet zöldhulladékot égetni, ha nincs elrendelve országos vagy helyi tűzgyújtási tilalom – tudtuk meg Szabó Tibor Györgytől, Szegvár polgármesterétől. Időkorlát nincs. A szombatot még értjük, de rákérdeztünk, hogy miért pont a kedd lett a másik nap. Ezt azonban a polgármester sem tudja, megörökölték a korábbi testületektől az égetési napokat.
– Nálunk egyébként nem nagyon égetik a gazt. A hulladékkezelő cég rendszeresen elviszi a zöldhulladékot, csak ki kell tenni a ház elé. Akkor meg minek bíbelődjön valaki fél napot az égetéssel? – mondta.
Nagyéren is lehet égetni a zöldhulladékot, de ott sem vesződik vele senki. Az önkormányzatnak van egy telke, oda lehet bevinni. Ezt tudják az emberek és élnek is a lehetőséggel. Elhúzzák kiskocsin, vagy eltalicskázzák a telekre, mert tudják, hogy jó célt szolgálnak ezzel.
– Két legyet ütünk egy csapásra. Csökkentjük az avartűz veszélyét, és ingyen oldjuk meg a fűtőanyagot. A behozott anyagokat géppel lezúzzuk, nagy zsákokban tároljuk. Biomassza lesz belőlük. Télen ezzel fűtünk az önkormányzat és intézményeiben. Nekünk egyetlen fillérükbe sem kerül télen a fűtés a tizenkét közintézményünkben. Még azt is megengedhettük magunknak, hogy most, májusban, az elmúlt hideg reggeleken befűtsünk az iskolában, hogy ne fázzanak a gyerekek – mondta Lőrincz Tibor, Nagyér polgármestere.