Megjelent 1944-45 tragikus eseményeiről szóló kötet

2023.10.10. 18:10

Itt minden felszerelés orosz tulajdon

Tömeges nemi erőszak és fosztogatás jellemezte 1944–45-ben Csongrád vármegyét, amiről évtizedekig hallgattak a túlélők. A szovjet megszállástól a nemzetgyűlési választásokig tartó időszak történetét dolgozza fel a vásárhelyi Emlékpontban bemutatott tanulmánykötet.

Tábori Szilvia

Gulyás Martin és Vincze Gábor történészek az 1944–45. évi hatalomváltás Csongrád vármegyei történetét dolgozták fel. Fotó: Tábori Szilvia

A Nemzeti Emlékezet Bizottsága Vincze Gábort és Gulyás Martint kérte fel annak vizsgálatára, mi is történt 1944–45-ben Csongrád vármegyében. Mert bár országosan részletesen kutatott a korszak, ezúttal kifejezetten egyetlen, kisebb régió történéseire koncentráltak. A két történész állami, illetve egyházi levéltárakban vizsgálódott; jó másfél éves munka eredményeként jelent meg a „Minden felszerelés orosz tulajdon” című, a hódmezővásárhelyi Emlékpontban napokban bemutatott kötet. A kiadvány Csongrád vármegye 1944. szeptemberi szovjet megszállásától az 1945 novemberi nemzetgyűlési választásokig tartó átmeneti időszak helyi történéseit elemzi. 

A kiadvány címe arra utal, hogy a tanyai libától kezdve a gyári felszerelésekig, ami mozdítható volt, mindent elvittek a megszálló orosz csapatok. Amikor a csongrádi szőlőtermelők esetleg nem engedték le a hordókból boraikat, a részeg orosz kiskatonák  különös kegyetlenséggel raboltak

 – magyarázta lapunknak Vincze Gábor történész, a kötet egyik szerzője. A tanyavilágban az úgynevezett csellengő, az alakulattól leszakadt szovjet katonák fosztogattak és gyakran tömegesen erőszakolták meg az ott élő nőket. Ez a szörnyűség 1944 őszén az egész Dél-Alföldet sújtotta. 

Fotó: Tábori Szilvia

– A kézirat lezárása után egy ferences atya korabeli naplófeljegyzései jutottak el hozzám, aki szemtanúként nézte végig az 1944–45-ös tragikus történéseket. Mint azt a családokról szóló megrázó szövegeiben írta, nem volt olyan nap, hogy ne kellett volna civileket temetni. A tragikus eseményekről évtizedekig nem beszélhettek, részben politikai okokból, részben az öntabusítás miatt. Vincze Gábor a kötetben a Hódmezővásárhely vezető rétegét érintő politikai peres eljárások elemzésével tárja fel az elitváltás változatos eszköztárát.

Gulyás Martin írásában részben a közigazgatás újjászervezését, a megszállócsapatok és a helyi társadalom kapcsolatát vizsgálja. Mint azt Gulyás Martin elmondta: olyan áttekintésre vállalkozott, amely azt mutatja be, hogy legitim állam hiányában, a központi hatalom szétesésével, a megye nagyobb települései miként próbálták megszervezni a közellátást, hogyan szerveződött újjá a rendőrség, a közigazgatás. A kötet második felében közreadott dokumentumok szemléletesen elevenítik fel a korabeli mindennapokat. A kiadvány elérhető többek között a Nemzeti Emlékezet Bizottsága honlapján.
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában