A névadó nyomában a szentesi múzeum

2022.09.23. 08:40

Turisztikai célponttá tennék a festőóriás tanyáját

Beindítaná a város kulturális turizmusát a múzeum: Koszta József festőművész egykori tanyájának helyén találkozóhelyet és szabadtéri makett-múzeumot alakítanának ki, a belvárosban pedig egy mobiltelefonos applikáció segítségével végigjárható kultúrtörténeti sétát szerveznek.

Majzik Attila

Jelenleg egy emléktábla jelzi a festőóriás egykori tanyájának helyét. Fotó: Koszta József Múzeum

A brassói születésű Koszta József tanulmányai során megfordult Bécsben, Budapesten és Münchenben is, festett Rómában és járt a barcelonai világkiállításon, de mégis a Szentes melletti tanyavilágban érezte legjobban magát, itt születtek legerősebb képei.

A várháti tanyája, ahol Koszta az istállóból átalakított műtermében 30 évig alkotott, mára már az enyészeté lett, már nyomát is alig látni az egykori épületnek. A festő nevét viselő múzeum most megpróbálja bevonni a város kulturális vérkeringésébe a helyet.

Lokálpatrióták „támasztják fel” a tanyát

Múzeumunk névadója, az 1948-ban Kossuth-díjjal elismert, nemzetközi hírű festő, Koszta József 1922-től 1945-ig alkotott a várháti tanyán. Sajnos az elpusztult tanya nyomait mára benőtte a növényzet. Múzeumunkat helyi lokálpatrióták, Mészáros Zoltán és Csikai Miklós keresték meg, hogy érdemes lenne egy turisztikai desztinációt, egy találkozóhelyet kialakítani a tanyánál

 – vázolta a helyzetet Irsai Farkas László, a Koszta József Múzeum igazgatója.

Hozzátette, mivel a terület jelenleg Csikai Miklós tulajdonában áll, ezért nincs akadálya annak, hogy a festő egykori tanyáját bevonják a helyi turisztikai életbe.

Makett-múzeumot szeretnének

A Koszta-tanya „feltámasztásának” első etapját idén őszre tervezi a múzeum, ennek során egy nagyobb emlékező molinót helyeznek majd ki. Erről egy QR-kód segítségével elérhető lesz egy Koszta József életművét bemutató internetes felület, emellett legjellemzőbb festményei és néhány emlékező gondolat is helyet kap majd ezen a molinón.

Szentesen kezd kialakulni a túrázás, a vízi evezés kultúrája, a fővárosból is érkeznek hozzánk, hogy néhány napot itt töltsenek ilyen céllal. A Várhát azon része, ahol a Koszta-tanya állt, lefut a Kurcához: ehhez a találkozóhelyhez egy vadabb, természetesebb, de táblákkal jelölt gyalogos útvonalat is szeretnénk kialakítani, ugyanakkor a Kurcán keresztül, vízi úton is meg lehet majd közelíteni. Ehhez a Szt. Jupát sportegyesület szervezi majd a látogatókat

 – tájékoztatott a múzeumigazgató.

A következő év tavaszán a tanya helyén, egy öt-tíz négyzetméternyi területen makettból alakítanák ki Koszta József tanyáját, egy szabadtéri makett-múzeumot létrehozva.

Kultúrtörténeti séta a városban

Egy applikáción keresztül elérhető kultúrtörténeti sétát is szeretnénk elindítani Szentesen: Őze Lajos szülőházától, az Árpád utca 56-tól a Polgárházon keresztül a múzeum Vármegyeházi épületéig, a Fridrich fényirdától Boros Sámuel házáig, Csontváry patikájától egészen a Tokácsli Galériáig egy olyan művelődéstörténeti séta lehetőséget ajánlunk, amivel a fiataloknak is szeretnénk üzenetet küldeni

 – magyarázta Irsai Farkas László.

A mobiltelefonos alkalmazás segítségével a séta résztvevői a helyszíneken egy hangos tájékoztatást kapnak a látnivalókról, amikről egy internetes aloldalon olvashatnak részletesebb információkat. Az alkalmazás fejlesztését ősszel megkezdni a múzeum, az applikáció a tervek szerint jövő tavasztól használható.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában