2024.10.30. 10:20
Párizsban folytatja világhódító útját a Szegedi Kortárs Balett
Párizs, Helsinki, majd Brüsszel a sorrend, ráadásul mindez még idén. A Le Figaro, vezető francia napilap is ajánlotta a szegedi táncművészek előadásait. A Szegedi Kortárs Balett sikerszériájáról és európai turnéjáról Echéry-Pataki András balettigazgatóval beszélgettünk.
Éppen két hete a nagyváradi közönséget varázsolta el a Szegedi Kortárs Balett társulata a Bernarda Alba háza, a Bolero és a Vadak egyfelvonásos csokorral a 6. Infinite Dance Festival-on. Hazatérvén korántsem kellett a táncművészeknek a szekrény mélyére pakolniuk bőröndjeiket. Két szegedi és egy budapesti fellépés után ugyanis a héten új európai nagyvárosban teszi le névjegyét a társulat.
Franciaországban folytatják a brandéptést
Október 28-án utaztak Párizsba, ahol a Le 13ème Art Színházban lépnek fel. Hat-hat estén mutatják be a Carmina burana és a Fekete hattyú táncjátékokat.
Nagy formátumú vállalás ez részünkről egy olyan helyszínen, ahol még soha nem jártunk. Kilencszáz férőhelyes a színház, nagyon bízunk benne, hogy a párizsi közönséget is sikerül lenyűgöznünk. Ez is része annak a nagyon tudatos külföldi építkezésnek, amelyet pár éve indítottunk. Mindig jellemző volt a Szegedi Kortárs Balettre a sok külföldi turné, egy ideje azonban már lényegesen célirányosabb, ezáltal sikeresebb a külföldi brandépítésünk
– mondta el lapunknak Echéry-Pataki András, a Szegedi Kortárs Balett igazgatója, utalva a társulat gyümölcsöző együttműködésére Didier Durieux belga menedzserrel. Olyannyira előre terveznek, hogy már a 2026-os bemutatók kapcsán folytatnak tárgyalásokat a külföldi fellépésekről, újabb és újabb világvárosok közönségének meghódításáról.
Szerencsés műfaj a miénk, a táncművészet szöveghez, így nyelvhez nem kötött műfaj. Emellett a produkcióink összetetten hatnak, egyszerre érintik érzelmileg mélyen és gondolkodtatják el a közönséget. Továbbá jól átgondolt koncepció mentén zajlik a szakmai munka kiváló koreográfusokkal és professzionális táncművészekkel, akik bárhol a világban megállják a helyüket
– foglalta össze sikerük titkát a balettigazgató.
A Le Figaro ajánlja a Szegedi Kortárs Balett előadásait
A társulat kedden számolt be közösségi oldalán a hírről, hogy az egyik vezető francia napilap, a Le Figaro is ajánlja a Szegedi Kortárs Balett előadásait. Egy cikkben írtak Juronics Tamás és Benjamin Millepied világhírű koreográfusról. A két alkotó darabjait egy nap eltéréssel mutatják be Párizsban. A helyzet érdekessége, hogy Millepied a Darren Aronofsky-féle Fekete hattyú koreográfusa. Juronics Tamás, a Szegedi Kortárs Balett művészeti vezetője elmondta, hogy a társulat előadásának és a filmnek azonos a címe, de a története egészen más. Az előadás egy korabeli orosz pszichiátrián vergődő skizofrén fiatal nő történetét meséli el, aki úgy igyekszik elkerülni a valóságot, hogy hattyúnak álmodja magát.
Belgiumban már rajongótáborral bír a Szegedi Kortárs Balett
A franciaországi bemutatkozás után Szegeden mutatják be a felújított Diótörő mesebalettet, amelynek korábbi verziójával az elmúlt tizenkét évben nézők ezreit varázsolták már el.
Bemutató értékű felújítás lesz. Az elmúlt tizenkét évben sokat változott a közönségigény, így új díszlettel, vadonatúj jelmezekkel és tíz perccel hosszabb változatban, két felvonásban játsszuk majd a darabot
– árulta el a készülő produkcióról Echéry-Pataki András.
November 21-én pedig már Finnországban hasad a hajnal a Szegedi Kortárs Balett táncművészeire. Helsinkibe, a Savoy Színházba térnek vissza a Carmina burana és a Fekete hattyú előadásokkal. Onnan rögvest Belgium felé veszik az irányt, a brüsszeli Cirque Royalban már népes rajongótáborral büszkélkedhet a szegedi társulat.
Brüsszelben már szinte hazavárnak bennünket. A Carmina buranát, a Fekete hattyút és a Diótörőt mutatjuk majd be, mindegyik produkciót két estén. A Cirque Royal, a hajdani királyi kőcirkusz 3500 férőhelyes, napjainkban már igazi összművészeti központként, színházként, zenepalotaként, egy igazi kulturális fellegvárként működik a város központjában. Annak idején a legendás Maurice Béjart is ott játszott világhírű társulatával. Belgiumban nem annyira a vastaps, mint inkább az ováció a tetszésnyilvánítás legfőbb formája. Amikor 3500 ember állva bravózik a Szegedi Kortárs Balettnek, az elmondhatatlanul jó érzés
– fejtette ki Echéry-Pataki András.
Új oldalukról mutatkoznak be Brüsszelben
Noha Brüsszel már jól ismert terep a társulat számára, mégis tartogat újdonságot számukra a soron következő turné. Ez alkalommal ugyanis nem csak színpadi programokkal készülnek a belga közönségnek.
A brüsszeli Liszt Intézettel közösen a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával szakmai napot rendezünk november 25-én. Lesz pódiumbeszélgetés művészeti vezetőnkkel, Juronics Tamással, valamint Bianca Jeremias Imelda jelmeztervezőnkkel, sőt egy kiállítást is rendezünk előadásfotóinkból, jelmezeinkből és díszletterveinkből. Hosszú távú terveink között szerepel ugyanis a fellépéseinket kísérő, kiegészítő programok számának növelése a külföldi turnék során
– mondta el a balettigazgató.