2024.11.21. 16:20
Tejút: Egy régi történet új diadala
Négy ország 112 alkotása közül az egymillió forintos fődíjat nyerte el a Makói Városi Televízió Tejút című filmje a XXIII. Lakiteleki Nemzetközi Filmszemlén - egyben Kövér László parlamenti elnök különdíját. Az egymilliós fődíj mellett az Emberek, magyarok, íme a költő című másik alkotásunk a Herendi Porcelánmanufaktúra különdíját kapta meg.
- Az utóbbi tíz esztendőben a Makói Városi Televízió minden évben elhozott legalább egy, néha akár több rangos fesztiváldíjat is alkotásaival. Ez azt jelzi, hogy nem csak közszolgálati tájékoztatást végző tévéként, de értékteremtő alkotóműhelyként is számon tartanak bennünket - mondta Kisistók Tímea stúdióvezető annak kapcsán, hogy a Lakiteleki Filmszemlén az egymilliós fődíj és egy különdíj is Makóra került a rangos szakmai zsűri döntése alapján. Ezt igen népes mezőnyben, négy ország 112 alkotása közül nyerték el. A stúdióvezető hangsúlyozta: elsősorban a visszatekintő, értékmentő filmek készítését tekintik küldetésüknek. Ez a munka szerinte az egyik válasz arra, van-e létjogosultsága ma is a helyi tévének.
Egymilliós fődíj a Tejútnak
A Tejút, mint egy korábbi fesztiválsiker kapcsán már megírtuk, egy régi munka újrafeldolgozása: az időközben, 2012-ben elhunyt vásárhelyi gazdáról, Marton Istvánról szól.
- Ifjúkorom egyik meghatározó élménye volt, hogy ha esett, ha fújt, a velünk szemben lakó gazda minden hajnalban berúgta a motort és ment a teheneihez. Amikor a szüleimtől megkaptam az első, ma már muzeálisnak számító kamerámat, forgattam róla egy portréfilmet - mondta Miklós András, akit elsősorban a makói tévé operatőreként ismernek. A film több mint két évtizeden át hevert a fiókban, majd egy éppen a lakiteleki filmfesztiválon tavaly látott hasonlóalkotás ihletésére döntött úgy, hogy újra előveszi és feldolgozza.
- Az anyag egy letűnt kornak állít emléket, de elsősorban a tejes gazda személyisége, közvetlensége és humora miatt különleges – hangsúlyozta az alkotó. Az ő filmje kapta a nagyobb elismerést, az egymilliós fődíjat.
Herendi porcelán a József Attila-filmnek
A másik Makóról benevezett film, az Emberek, magyarok, íme a költő című másik alkotásunk a Herendi Porcelánmanufaktúra különdíját kapta meg. Ez József Attila Makón töltött éveit idézi meg.
- Azt tudtuk, hogy András kapni fog valamilyen díjat Lakiteleken. Én igazából őt kísértem el, hogy forgassak a díjátadón, aztán legnagyobb meglepetésére, forgatás közben a mi filmünket is hallottam az ünnepségen. Hirtelenjében a zsűri asztalára tettem le a kamerát, hogy átvehessem az elismerést Baráth Réka szerkesztőtársam nevében is – mesélte az alkotás operatőre, Rácz Richárd.
A 22 perces film erőssége nem csak az operatőri és a vágómunka, hanem az, hogy Szikszai Zsuzsanna múzeumigazgató - akinek szívügye ez a történet - olyan átéléssel meséli el, hogy vaz első perctől az uolsóig izgalmas.
- Timinek nagyon hálásak vagyunk, hogy vevő az ötleteinkre, támogatja, hogy a napi munka mellett az alkotásra is legyen időnk, lehetőségünk – jegyezte meg Richárd.
Megtudtuk, a makói tévések már a következő versenyfilmeken is gondolkoznak. Az egyik a makói malomról fog szólni, a másik a város szülöttéről, Galamb Józsefről.