2024.12.06. 13:50
Messzi, messzi galaxisban - A James Webb űrtávcső eredményei
A valaha épített legnagyobb és legerősebb űrtávcső, a James Webb legutóbbi eredményeiben ismét a Szegedi Csillagvizsgáló egyik csillagásza segít eligazodni.
Korábban már dolgozhatott a NASA valaha épített legnagyobb űrteleszkópjával a Szegedi Csillagvizsgáló egyik munkatársa, Szalai Tamás. A 6 és fél méter átmérőjű James Webb űrtávcső érzékeny műszereivel képes megfigyelni a világegyetem legtávolabbi objektumait és eseményeit. Az amerikai űrkutatási hivatal tízmilliárd dolláros eszközével részben a galaxisokat tanulmányozzák, a Földtől 1,5 millió kilométerre.
A James Webb űrtávcső és a galaxisok
A James Webb űrtávcső elmúlt két évi eredményeiről tart csillagászati előadást Szalai Tamás december 16-án, hétfőn, 17 órától a hódmezővásárhelyi Németh László Városi Könyvtárban.
Az űrteleszkóp korábban már rábukkant egy csillagköd belsejében a világűr eddig mért egyik leghidegebb pontjára, amelynek mínusz 263 Celsius-fokos hőmérséklete csak tíz fokkal haladja meg az abszolút nulla fokot. A felfedezés azért is tudományos jelentőségű, mert az itt található molekulák jóval a bolygók keletkezése előtt jöttek létre a csillagködök mélyén, és központi szerepük lehet az élet keletkezésében is.