2024.12.13. 08:10
Babonákban bővelkedett a Luca-nap
Babonák és hiedelmek tekintetében a bőség kavalkádja jellemezte hajdanán december 13-át. A Luca-nap különösen gazdag volt néphagyományokban. Az asszonyok délelőtt a sutban kotlottak, majd pogácsát sütöttek, búzát ültettek, Algyőn piszkafával ütögették a tyúkok fenekét. Időjárást dióhéjból, a leányok leendő férjet kútból, ólomból és gombócból is jósoltak.
A téli napforduló, azaz az év leghosszabb éjszakája a Gergely-naptár bevezetése előtt december 13-ra esett. A hiedelem szerint ezen a hosszú, sötét éjszakán előbújtak a gonosz szellemek és boszorkányok. Éppen ezért a Szent Borbála és Szent Miklós ünnepét követő Luca-nap különösen gazdag volt népi babonákban, amelyekről Kulik Melinda néprajzos muzeológus, az alsóvárosi Napsugaras Tájház munkatársa mesélt lapunknak.
Lelepleződtek a boszorkányok
Eleink éjszaka gondosan bezárták az ajtókat és ablakokat, hogy ne juthassanak be a házba a gonosz szellemek. Óbecsén a gazda kiállt a kapuba, és őrködött, hogy senki ne faragja meg a kapufát. Mert úgy tartották, hogy ha valaki megfaragja, akkor elapad a tehén teje.
Luca napján kezdték csomózni a gűgyút, ami egy gyékényköteg volt. Karácsony böjtjéig naponta új csomót kötöttek rá, majd kemencébe dobták, hogy a tűzben megláthassák, ki a boszorkány.
Ezzel a céllal kezdték el készíteni a Luca-széket is.
– Tizenhárom féle fából készítették el Luca székét karácsony böjtjéig. Magukkal vitték az éjféli misére, majd utána, ha valaki fölállt rá, megláthatta, hogy ki a boszorkány. Azt is tartották, hogy ha valaki kivitt Luca napján egy széket a határba, és ráült, megláthatta, hogy hol rejthettek el kincset, mert ott a földből lángok csaptak elő aznap – mesélte a muzeológus.
Megjósolták a következő év időjárását
Sok háznál dióból készítettek Luca napján kalendáriumot, amelyből a következő évi időjárást jósolták meg. 12 fél dióhéjat töltöttek meg vízzel, amelyek a 12 hónapot szimbolizálták. Amelyik hónap fél diója nagyon magába szívta a vizet, arra a hónapra szárazságot jósoltak.
Sok helyen azonban nem dióhéjakat, hanem a Luca-naptól karácsony böjtjéig tartó 12 napot feleltették meg a következő esztendő hónapjainak. A napok időjárásából következtettek a jövő év hónapjainak időjárására.
Luca-pogácsa és Luca-búza
A hagyományos étel a Luca-pogácsa volt, amelynek tetejére tollat tettek sütés előtt. Akinek pogácsáján a toll megpörkölődött, az csak a legrosszabbra számíthatott. Mégpedig, hogy hamarosan távozni fog az élők sorából.
– A Luca-pogácsába pénzt tettek, amit utána vagy az állatok ételébe raktak, hogy termékenyek legyenek, vagy félretettek, és később azzal fizettek a vásárban az új állatokért, vagy odaadták a gyerekeknek szerencsepénzként – folytatta Kulik Melinda.
A Luca-nap elmaradhatatlan hagyománya volt továbbá a Luca-búza is, amelyet vagy elültettek, vagy a búzamagokat tányérra rakták, úgy locsolták.
– Ha karácsonyra szépen kizöldült a Luca-búza, abból jó termést jósoltak a jövő évre. Sok helyen szokás volt, hogy a szájukba vett vízzel öntözték a búzát, Algyőn pedig szentelt vizet használtak – mondta el Kulik Melinda.
Kotlással telt a Luca-nap délelőttje
Sok néphagyomány kapcsolódott a tyúktojásokhoz, amelyek a gazdagságot szimbolizálták. Aznap nem volt szabad varrni, mert úgy tartották, azzal a tyúkok fenekét is bevarrják. Sok háznál parázzsal füstölték meg a tyúkokat, máshol mágikus erejű védőkörbe szórták a magvakat a szárnyasoknak.
A nők a délelőtt nagy részét a sutban, azaz a kemence és a fal közötti részen töltötték. A babona szerint az üldögéléssel bírták rá a tyúkokat arra, hogy azok is sokat üljenek a tojásokon. Sok házban a kemence száját, az előtét meghintették sóval, hogy sok csibe legyen a következő esztendőben.
– Luca napján nem volt szabad semmit kölcsönadni a házból, mert úgy hitték, hogy azzal a szerencséjük is elvész. Éppen ezért Tápén aznap a vendéget azonnal Luca-pogácsával kezdték etetni, hogy elfelejtse, miért érkezett. Tojást sem szabadott adni másnak, mert úgy tartották, hogy aki ad, az szűkében lesz a következő évben – mesélte a néprajzos muzeológus.
Szőregen az asszonyok úgy igyekeztek rávenni a tyúkokat a kotlásra, hogy egy kosarat szalmával béleltek, mellé guggoltak, és jó sokáig úgy maradtak.
A csanádapácaiak pedig az aznap fejt tejnek tulajdonítottak mágikus erőt, amelybe három csepp szentelt vizet csöppentettek, majd gyógyszerként használták.
A légynek sem árottak az algyőiek
Algyőn hajnalban piszkafával ütögették meg a tyúkok fenekét, hogy sokat tojjanak. Éjszaka pedig elmentek a haragosuk háza elé söprögetni. Ám korántsem a békétlenséget söpörték el, inkább tettek még egy lapáttal a viszályra. A szimbolikus tettel ugyanis a haragos jövő évi tojásait söpörték el.
– Az ágy alá szakajtót tettek, amit teleraktak kukoricával, sóval, fokhagyával. Ebből a mágikus szakajtóból etették az év végéig a tyúkokat, mert úgy tartották, hogy ezek az ételek minden rontást levesznek az állatokról, sokat fognak tojni – mondta el Kulik Melinda.
Kenyeret sütni Luca napján nem volt szabad Algyőn, mert úgy tartották, hogy akkor kihullik az ember haja. Legyet sem lehetett leütni, mert aki megtette, annak a következő évben elpusztultak az állatai.
Almát rágcsáltak, ostort fontak a leányok
A Luca-nap szerelmi jóslásokban is bővelkedett. A leányok halat ettek aznap, inniuk azonban nem volt szabad rá. Ha kibírták, majd este kútba néztek, megláthatták a jövendőbelijüket.
– Meg is álmodhatták a leányok leendő férjüket, ha lefekvés előtt párnájuk alá fésűt és tükröt raktak. Emellett a leányoknak Luca napján el kellet kezdeniük enni egy almát. Minden nap csak egy kicsit haraptak bele egészen karácsony böjtjéig, december 24-ig. Hazatérvén az éjféli miséről, az almacsutkát az utcán a hátuk mögé kellett dobniuk. Úgy tartották, hogy aki elé esik, olyan nevű lesz a leány jövendőbelije – mesélte Kulik Melinda.
Más házaknál almarágcsálás helyett ostort kezdtek fonni a leányok Luca napján, amely szintén karácsony böjtjére készült el. Az éjféli misére magával vitte a leány, és a kiszemelt legényt észrevétlenül megcsapkodta vele. Ezzel biztosíthatta be, hogy az a legény neki udvaroljon.
Kenderből, ólomból és gombócból is jósoltak
Algyőn három kendercsomót fogtak össze. A két külső egy-egy tetszetős legényt, a középső a leányt szimbolizálta. Meggyújtották mindkét külső csomót, és amelyiktől a középső lángra lobbant, azt jósolták a leány jövendőelijének.
Szokás volt még a leányok körében az ólomöntés Luca napján. Az ólom megszilárdult formájából következtettek a jövendőbelijük foglalkozására vagy nevének kezdőbetűjére. Emellett gombócból is jósoltak sok háznál. A gombócok belsejébe férfineveket rejtő papírcetliket helyeztek el. Úgy tartották, amelyik leghamarabb jön fel a víz felszínére, olyan nevű lesz a leány leendő férje.