2025.01.21. 20:44
Lenyűgöző tárlat az SZTE-n – Kopasz Márta műveivel ünneplik a magyar kultúra napját – galériával, videóval
Nemzetközileg elismert képzőművész, festő- és grafikusművész, mester és pedagógus volt egy személyben Szeged első díszpolgára. Kopasz Márta műveiből nyílt kiállítás a Szegedi Tudományegyetemen.
Kopasz Márta festő- és grafikusművész alkotásaiból nyílt kamarakiállítás a Szegedi Tudományegyetem Rektori Hivatalának áriumában a magyar kultúra napja alkalmából. A tárlatot Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese nyitotta meg, népdalcsokorral közreműködött Dudás Kata népdalénekes. A rektorhelyettes ismertette a nemzetközileg elismert kiállító munkásságának mérföldköveit.

Kopasz Márta volt Szeged első női díszpolgára
– Kopasz Márta képzőművészként, művészeti vezetőként és mesterként, pedagógusként is komoly érdemeket szerzett városunk kulturális életében – méltatta Széll Márta.
Kopasz Márta középiskolai tanulmányait a Szent Erzsébet Leánygimnáziumban végezte, majd a Magyar Királyi Iparművészeti Főiskolán diplomázott kitüntetéssel. Visszatérve Szegedre 1938 és 1952 között az egyetem bölcsészkarán grafikai lektorként dolgozott, miközben a művészettörténeti tanszéke is közreműködött. Később a hajdani Szegedi Tanárképző Főiskolán, majd a Hámán Kató Általános Iskolában, azután az Ipari Szakközépiskolában, majd a Tömörkény István Gimnáziumban tanított. Tagja volt többek között a Magyar Alkotóművészek Országos Szövetségének, az Európai Exlibris Társaságnak, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének. Kiállításai voltak Berlinben, Párizsban, Varsóban, Pekingben is. Számos díjjal jutalmazták munkásságát, például Móra Ferenc-díjjal, József Attila emlékéremmel és az első nő volt, akit Szeged díszpolgári címével tüntettek ki. Csaknem százéves korában, 2011-ben hunyt el.
Tudomány és művészet fonódik
A rektorhelyettes rámutatott, hogy tavaly az SZTE Füvészkertben a Partiscum Club Szeged kezdeményezésére, a Dóm téri Pantheon mintájára kialakították a Tudós nők ösvényét, amelynek szobrai az egyetemhez kötődő hét tiszteletre méltó nőnek állítanak emléket, mint mások mellett Banga Ilona biokémikus, Ormos Mária történész, Karikó Katalin Nobel-díjas biokémikus és nem utolsó sorban Kopasz Márta.
Széll Márta azt is kiemelte, hogy tudomány és művészet fonódik immár az SZTE Rektori Épületben. Az átrium másik kiállítóterében ugyanis nemrég nyitották meg Karikó Katalin születésnapi kamaratárlatát, ahol portrék tekinthetők meg a világhírű biokémikusról.
Kopasz Márta kiállításának megnyitója az SZTE-n
Fotók: Karnok Csaba