2025.01.10. 13:50
Pánik a Kisszínházban
Férfiak az idegösszeomlás szélén egyensúlyoznak. Szám szerint éppen hárman, méghozzá nem is akárhol: a szegedi Kisszínházban tör ki a Pánik január 19-én.
A Szegedi Nemzeti Színház Kisszínházában január 19-én két alkalommal mutatják be a Pánik, avagy férfiak az idegösszeomlás szélén című darabot. A rendező, Tárnoki Márk, a színház művészeti bizottságának tagja, aki legutóbb Brecht A kaukázusi krétakör című színművét állította színpadra nagy sikerrel Szegeden.
Pánik magyar módra
A Mika Millyaho tollából született Pánik című darab a „mentálfitnesz” műfaji meghatározást kapta a rendezőtől. Tárnoki Márk elmondta, hogy noha a szerző finn származású, az előadás ízig-vérig a magyar valóságból merít.
A Nézőművészeti Kft. kért fel a rendezésre néhány éve. A három színész adott volt, így a darabválasztásnál egyrészt hozzájuk, másrészt a helyszínhez, a B32 Galéria és Kultúrtér adottságaihoz illő művet kerestem. Harmadrészt a finn módszer is felkeltette az érdeklődésemet, amellyel a darabot megközelítették. Ők ugyanis improvizáltak, és erre én is sok lehetőséget biztosítottam a színészeknek
– fejtette ki a rendező, aki így egészen sajátos adaptációt hozott létre.
A színészek, Katona László, Kovács Krisztián és Kovács Lehel a saját nevükön szerepelnek az előadásban. A történetbeli házibuliban pedig a magyar kultúrára jellemző módon felcsendül a Ha volna két életem Piramis-dal és István, a király néhány slágere is, nem kevés alkoholfogyasztással kiegészítve.
Megrekedt negyvenesek
Az előadás középpontjában a mentális egészség áll, közvetlenül és átvitt értelemben egyaránt. A történetben fontos szerepet kap a pánikbetegség, de ez nem az egyetlen kapocs az idegösszeomlás szélén álló három szereplő között.
– Sokkal inkább arról szól, hogyan rekedhetnek meg emberek a saját életükben. Az eredeti darabban a szereplők harmincas éveikben járnak, pályájuk elején bizonytalankodnak. Mi viszont emeltük a tétet azzal, hogy a negyvenes generáció megrekedéseit helyeztük előtérbe. Az évek múlásával ugyanis a kilátástalanság érzése is fokozódik – mondta a rendező.
A trió tagja egy testvérpár és egy gyermekkori barátjuk.
– Egyikük látszólag sikeres és népszerű, mégis azt érzi, hogy alapjaiban kellene változtatnia az életén. A másiknak már az is nehézséget jelent, hogy eljusson a boltig és kapcsolatba lépjen más emberekkel. A harmadik szereplő pedig egy szakításon vergődik, és képtelen megérteni, miért történik mindez vele. Mindhármuk problémája különböző, de a fő kérdés ugyanaz: mire vagyunk vakok a saját életünkben? – foglalta össze Tárnoki Márk.
Díjnyertes produkció
Noha a darab témája súlyos, az előadás inkább nevetést vált majd ki a közönségből, mintsem zaklatottságot. Ezt jól bizonyítja, hogy a produkció elnyerte a tavalyi VIDOR Fesztivál legjobb kamaraszínházi előadásának járó Pierrot-díjat.
– A három színész rendkívül szerethető és rokonszenves. A szerző nagy érdeme, hogy felkavaró témákról is szórakoztató módon tud beszélni. A hölgyek talán jobban megértik majd, miért viselkednek a férfiak bizonyos helyzetekben, a férfiak pedig könnyen zavarba jöhetnek a helyzetek ismerőségétől – zárta gondolatait a rendező.
Szegedi hírek
- Fametszetek, amelyek bejárták a világot – Buday György hagyaték
- Musicalszínész is fellépett a Báthory szalagavató bálján – videóval, galériával
- Megtudtuk, hol nyílik a BYD autószalonja Szegeden
- Egy bölcső, amely szeretetet és reményt hordoz - Ő lett az új lakója – videóval
- Emlékezés a barátra, a tanárra, az igazi sportemberre – galériával