2025.01.09. 13:20
Hasít a klasszikus zene, egyre népszerűbb a Szegedi Szimfonikus Zenekar
Felfelé ível Szegeden a klasszikus zene népszerűsége Gyüdi Sándor zenekar-igazgató megítélése szerint. A Szegedi Szimfonikus Zenekar több újdonsággal is megörvendeztette közönségét az idei évadban. Szegeden korábban soha el nem hangzott zeneművel startoltak, az Esterházy-bérlettel régi közönségigényt teljesítettek, matinékoncertjeik gyerekek sokaságát vonzzák.
Felettébb sikeresnek minősítette Gyüdi Sándor a Szegedi Szimfonikus Zenekar teljesítményét az évad első felében. A zenekar-igazgató örömmel számolt be a klasszikus zene iránti érdeklődés felfelé ívelő tendenciájáról újévi beszélgetésünk során.
– Már több néző van a koncertjeinken, mint a COVID-járvány előtt. Bízom abban, és tapasztalom is, hogy itthon is egyre inkább felértékelődik az élő előadásélmény presztízse, nyugaton ez a tendencia már jól érzékelhető – közölte Gyüdi Sándor.
Több újdonsággal is előállt a Szegedi Szimfonikus Zenekar
Az évadot Mahler II. „Feltámadás” szimfóniájával nyitotta a zenekar Dubóczky Gergely művészeti vezető dirigálásával, amely zenemű Szegeden korábban még soha nem szólalt meg.
A gigantikus apparátust igénylő produkció zajos sikert aratott, csaknem 250 előadó volt egyszerre a nagyszínház színpadán, amelyet egészen a hátsó díszletliftig ki kellett nyitni, hogy elférjenek.
– A halottak napi koncertünk, amelyen Dvořák Stabat Materét játszottuk, szintén sok nézőt vonzott. Igazi különlegesség volt a Nyolc évszak című, lényegében kamarazenekari műsorunk, amelyben Vivaldi slágerdarabja mellé játszottuk Piazzola Négy évszak című, Vivaldira idézetszerűen is reflektáló darabját. A szólista, a koncert hőse Kosztándi István volt.
Az alkalmi koncertjeink közül különösen kedves volt a zentai fellépésünk, ahol hagyományainkhoz híven kortárs magyar szerzők darabjait játszottuk. Azért nagyon meghatók mindig ezek a fellépések, mert csupán néhány ezer fős város, mégis mindig telt ház fogad bennünket – válogatott az évad első felének legemlékezetesebb fellépéseiből Gyüdi Sándor.
A felsorolásban kitüntetett hangsúlyt kapott a zenekar új Esterházy-bérlete, amellyel régi közönségigényre reflektált a zenekarvezetés.
– A szándék a régi zenei, barokk és klasszikus koncertekre régóta megvolt bennem, de Dubóczky Gergely adta meg a végső megerősítést. A muzsikusainknak is nagy öröm, hogy Bach vagy Händel műveit játszhatják, az Esterházy-bérlet koncertjeinek látogatottsága pedig visszaigazolja, hogy érdemes volt belevágni – mondta el a zenekar-igazgató.
Gyerekek sokaságát vonzzák a Csokimatiné-koncertek
A Csokimatiné-sorozat már az évad első felében gyerekek sokaságát vonzotta, sőt, Gyüdi Sándor elmondta, hogy egyre több felnőtt is feltűnik a közönség soraiban. Az ifjúság legnagyobb kedvence a Muzsikálj velünk! című műsor, amelyben ők maguk is hangszert ragadhatnak, és mások mellett Mozart, ifj. Johann Strauss, Erkel és Josef Strauss dallamainak szárnyain tehetnek képzeletbeli utazást állatkertben, bálban, lóversenyen és vidámparkban.
Az évad második felében a mesék kapják a főszerepet. Legközelebb, január 18-án Brandenburg Ádám Csipkerózsika című zeneművét hallhatják a gyerekek.
– A matinékoncertjeink a Korzó Zeneházba kerültek át, mert így közelebb lehetünk a gyerekekhez.
Nagyban fokozza az élményt, hogy egy-két méterről láthatják a muzsikusokat
– fűzte hozzá Gyüdi Sándor.
A varázsfuvola operára készülnek
A Szegedi Nemzeti Színház két produkciójában is élvezhették már az évadban a Szegedi Szimfonikus Zenekar muzsikáját a színházbarátok. A May Fair Lady musicalt és a Pillangókisasszony operát is közreműködésükkel játsszák. Jelenleg gőzerővel készülnek A varázsfuvola operára, amelynek bemutatóját február 7-én tartják a Nagyszínházban.
A varázsfuvola azért is különösen kedves Gyüdi Sándor szívének, mert egyik legmeghatározóbb gyermekkori operaélménye, ráadásul ezt az operát dirigálta legtöbbször külföldön.
– Gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt nagy hatású élmény lehet A varázsfuvola. Meggyőződésem, hogy minden élő művészeti előadás nagyon fontos a gyerekeknek. Tehát, hogy anyuka lefekvéskor énekeljen, az óvó néni kezdeményezzen daltanulást, az iskolában az aktív zenélés élményében lehessen részük, ami átmossa a lelküket. Mindemellett érdemes a művészet magas fokával is találkozniuk, amire a színház kiváló alkalmakat biztosít, hiszen a szemre, a fülre és a szívre egyszerre hat, komplex művészi élményt ad.
Hiszek abban, hogy a művészet beépül a közönség személyiségébe.
– A régi görögök is azért építettek óriási színházakat kisvárosok mellé is, mert úgy gondolták, hogy a művészi élmény hatására jobb emberek lesznek az állampolgárok – fejtette ki a zenekar-igazgató.
Tavasszal muzsikálnak még a Marica grófnő operettben, továbbá a Parasztbecsület és a Bajazzók, valamint a Bánk bán koncertszerű operaesteken.
Lesz Ajándékkoncert és karmesterverseny is
Az évadzáró koncertet május végén a szegedi Dómban tartják majd, ahol Händel Messiás-oratóriumát hallhatja a közönség. A koncert különlegessége lesz, hogy apa és lánya muzsikál majd együtt, ugyanis Gyüdi Sándor dirigál, a szoprán szólamot pedig lánya, Gyüdi Eszter fogja énekelni.
A zenekar-igazgató arra is kiért, hogy természetesen idén nyáron is a Szegedi Szimfonikus Zenekar Ajándékkoncertje nyitja majd a Szegedi Szabadtéri Játékok dóm téri programját, de a műsorról egyelőre csak annyit közölt, hogy meglepetés.
Szeptemberben pedig második alkalommal rendezik majd meg a Fricsay Ferenc Nemzetközi Karmesterversenyt a Szegedi Szimfonikus Zenekar közreműködésével, amelyre már első alkalommal több mint ötszázan neveztek a világ minden tájáról. A zenekar március 4-ei koncertjét egyébként a két évvel ezelőtti verseny egyik nyertese, Gabriel Hollander belga karmester dirigálja majd.