2025.01.10. 16:50
Hogyan válik a fürdőkád műalkotássá?
Szaniter árukhoz, például mosdókhoz és WC-csészékhez használt öntőmasszából is művészeti alkotásokat hoztak létre a vásárhelyi kerámia szimpózium művészei.
Mázba áztatott, majd kiégetett nikotinpapírból, illetve 3D nyomtatóval készült kerámiaalkotások is láthatók a hagyományosabb technikákkal készült munkák mellett az Alföldi Galériában. A Pannonhalmi Zsuzsa vezette Vásárhelyi Kerámia Szimpózium hat hete alatt kilenc művész dolgozott a vásárhelyi kerámiaközpontban és a Villeroy & Boch gyárában. A cég idén is felajánlotta kemencéjét és a szaniter árukhoz használt speciális öntőmasszáját, amelyet az alkotók különleges kísérletezésre használtak. A különleges anyagokból és innovatív technológiákkal készült alkotások most a főtéri kiállítóhelyen tekinthetők meg.
A vásárhelyi kerámia útjai
Tavaly a csend, a meditáció és a természet inspirálta a szimpózium művészeit. Idén az újjászületés szimbolikáját helyezték a középpontba. Szabán György sorozatában egyetemes történetek elevenednek meg: az elmúlás, a hit, a templom, az évszakok, a nap és a hold, valamint a közösen járt út képei. Fodor Ilda nőalakjai álomszerű motívumokat idéznek meg, mint például a ház, az otthon és a galamb, amelyek az újjászületést szimbolizálják. Nagy-György Ágnes fiatal keramikusművész hagyományos kézműves technikával készített, a kortárs lakáskultúrához illeszkedő étkészleteket és vázákat.
Az étek: a legősibb anyag
A szimpózium a szó eredeti, platóni értelmében hív szellemi lakomára, ahol a „legősibb anyag” az anyaföld és az abból formált gondolat. A kiállításon bemutatott alkotások agyagba, földpátba és kaolinba öntött személyes vallomások, amelyek eszmei párbeszédre hívnak a formáról, a funkcióról, a hagyományokról és a jövőkeresésről.
– Van, aki a képi formavilág megújítására összpontosított, míg mások az anyaggal való kísérletezésben találták meg a kiteljesedést. Láthatunk falra szánt dísztárgyakat, mindennapi használatra készült munkákat, valamint abszolút művészeti alkotásokat is. A kiállítás rendezésekor az alkotók egyedi stílusjegyei vezettek bennünket – nyilatkozta Vojnich Zsófia művészettörténész, a tárlat kurátora.
A bátor kísérletezők
Az Alföldi Galériában szereplő művészek: Fodor Ilda keramikusművész, Herter Kata keramikusművész, Kotormán Norbert szobrászművész, Kovács József Wartha diploma-díjas keramikusművész, Kovács Katalin szobrászművész, Kutak Adrienn keramikusművész, Nagy-György Ágnes keramikusművész, Pannonhalmi Zsuzsa Ferenczy Noémi-díjas keramikusművész és Szabán György keramikusművész.