Napszínes

2025.02.09. 08:10

Szenvedély és hagyományőrzés egy helyen, nem is akárhol

Adományozásnak köszönhetően két gyönyörű rózsás vásárhelyi rececsipke-terítővel bővült a napokban a makói József Attila Múzeum néprajzi gyűjteménye. A kézműves alkotások a hódmezővásárhelyi Sándor Istvánné és Presztóczki Irén rececsipke-készítők jóvoltából került a Maros-parti városba.

A rececsipke az ország számos táján és Európában is ismert. Ez a technika a hagyományos rózsás, leveles, indás mintákat tartalmazó, kétféle főöltést váltogatóval szemben aprólékosabb: a kombinációk száma végtelen, az öltések sokfélék, s annyira közel vannak egymáshoz, hogy abból alakul ki a motívum. A vásárhelyi rececsipke valaha nagyon népszerű volt. Visszaemlékezések szerint a városképhez száz éve még elválaszthatatlanul hozzátartoztak a ház előtti padon ülő, recehálót kötő asszonyok. Később, a rendszerváltás előtti években országszerte kapható háziipari termék volt. Ágy- és asztalterítők, függönyök készültek így. Akkoriban, aki mondjuk otthon volt a kisgyerekkel, kereshetett vele egy kis plusz pénzt.

Háziipari termék volt, múzeumi érték lett a vásárhelyi rececsipke
Háziipari termék volt, múzeumi érték lett a vásárhelyi rececsipke. Fotó: József Attila Múzeum

Háziipari termék a múzeumban

Mindez ma már a múlté. Ennek ellenére ma is vannak, akik hagyománytiszteletből továbbra is foglalkoznak ilyesmivel Hódmezővásárhelyen. Sándor Istvánnénak ez régi szenvedélye. Egykori tanítványával, ma alkotótársával, Presztóczki Irénnel a napokban a makói múzeumba látogattak, hogy munkáikból ajándékba hozzanak néhányat. A József Attila Múzeumnak gazdag néprajzi gyűjteménye van – az, hogy ide is bekerült, bizonyára segíteni fogja, hogy a vásárhelyi rececsipke ne tűnjön el. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában