Elfogad, megtart és összeköt

2025.02.17. 10:20

Közösségek kavalkádja: egyszerre erő és forrás

Ahogy Thorday Attila plébános fogalmazott, valami történik az újszegedi egyházközségben, amire maguk is rácsodálkoznak. Több tucatnyi közösség működik és virágzik a plébánia berkeiben. Mi a titok? A hívek megválaszolták.

Példátlanul nagy számú, összesen harminc ifjúsági és felnőtt közösség működik az újszegedi Árpád-házi Szent Erzsébet Plébánia falai között. Külön csoportja van többek között a családoknak, a gyermekeknek, a Liget Társulat színjátszóinak, a rászorulókat ételosztással segítőknek, de öt különböző kórus is működik a plébánia berkeiben. Hogy mi az egyházközség kivételesen pezsgő közösségi életének titka? A hívek közül többen a befogadó légkörrel indokolták, kiemelvén, hogy a plébános, Thorday Attila karizmatikus személyisége is sokat számít. 

közösség
Thorday Attila atya, Siklós Róbert és Dobóczkyné Bús Márta is kiemelte, hogy a közösség megtart a hitben és a nehézségekben is. Fotó: Gémes Sándor 

A közösség jóban-rosszban megtart

– A csoporttagok önkéntesen csatlakoznak, a közösségi alkalmakon önszántukból, szívvel-lélekkel vesznek részt. A közösség megtart a hitben, a nehézségekben, és az örömöt is meg tudjuk osztani – mondta el lapunknak Siklós Róbert, a Názáret családcsoport vezetője, aki a Tanácsosok Testületének is tagja. 

– Názáretben nevelkedett Jézus. A családcsoportunk azért vette föl a város nevét, mert mi is szeretnénk a gyermekeinket hasonló környezetben nevelni. A csoporttalálkozókra a gyerekeket is elhozzuk. Nem mindig könnyű összeegyeztetni a családi élettel, a gyerekek igényeivel, a munkával, olykor áldozatot kell hozni, de ez a közösségért hozott áldozat a gyerekek számára is jó példaként szolgálhat – folytatta. A csoporttagok nem csak a plébánián találkoznak rendszeresen, évente szerveznek közös kirándulásokat is. Jártak már Kőszegen, Szarvason, Pécsen, Orfűn, idén Máriapócsot célozták meg. 

Adnak is, kapnak is 

– Nekem életformámmá vált a közösséghez tartozás, ami hatalmas érték. A csoportalkalmakon való részvételt nem kötelezettségnek tekintem, hanem nagy örömnek. Gyakorlatilag minden csoport egy-egy nagy család – vette át a szót Dobóczkyné Bús Márta, a Szent Jeromos és a Karitász csoportok vezetője, a Liget társulat tagja, a Tanácsosok Testületének világi elnöke. 

A Szent Jeromos csoport még Kiss Imre, előző plébános szolgálata idején, 2002-ben indult, hétfőnként találkoznak, vallási témákról beszélgetnek, papokat hívnak előadásokat tartani. 

– Ahogyan Jézus tanította: „ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben, ott vagyok köztük”. Ez a mottónk, és ezt minden találkozás alkalmával meg is éljük – emelte ki Dobóckyné Bús Márta.  

A plébániai Karitász csoportot még az 1980-as években indították. Bús Márta 2010-ben csatlakozott, azóta rendszeresen gyűjtenek adományokat, és minden csütörtökön ételt osztanak a rászorulóknak. Aki beáll a sorba, kérdés nélkül kap ennivalót. 

A Liget Társulat 2015 óta minden húsvétkor más-más színi előadással kedveskedik a híveknek. Rendszerint Passiójátékot adnak elő, de a Godspell musicalt is többször mutatták be nagy sikerrel. Felléptek már Esztergomban, Egerben és Erdélyben is. Folyamatosan keresik az új tagokat, idén is új, nagyszabású produkcióra készülnek több kórus, más felekezetek hívei és cserkészek bevonásával. Terveik szerint, ahogyan első alkalommal, úgy idén is a Ligetben zajlik majd az előadás. 

Modern kori apostolok 

– Egyedül nem sokra megyünk. Nagyon sokfélék a plébániához tartozó hívek, de az istenkeresés mindannyiukban dolgozik. Régen természetes volt, hogy maguktól szerveződtek közösségek, egészségesebb is volt a társadalom – fűzte hozzá Thorday Attila, aki az újszegedi templomba heti rendszerességgel járó hívek számát négyszázra becsülte, de azokkal együtt, akik havonta egyszer-kétszer megjelennek, már két-háromezer főre tette a plébánia berkeiben rendszeresen megforduló hívek számát. 

– A húszezerhez képest töredék. Én mindig azt kérdezem, hogy mi van az eltévedt kilencvenkilenccel? A templomba járás egyébként nem a legfőbb fokmérője a vallási életnek. A legfontosabb, hogy fakad-e élet abból a családi és baráti közösségben, a rászorulók segítésében – hangsúlyozta Thorday Attila, aki 11 éve vezeti a felnőtt katekézis foglalkozást. A résztvevők hétről hétre azért gyűlnek össze, hogy hitkérdésekről tanuljanak. 

– Ha a gyerek látja, hogy a szülők is összejárnak és Bibliáról beszélgetnek, akkor utána akármit mondhatnak neki mások, természetes lesz számára. Együtt vagyunk, aztán hess, és egy hét múlva megbeszéljük, hogy ki mire jutott. Jézus sem tanított mást tulajdonképpen apostolainak. Nagy látványosságot végső soron nem tudunk felmutatni, de az kétségtelen, hogy valami történik, amire mi is rácsodálkozunk – mondta a plébános.  

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!