2025.02.20. 08:10
Farkas Bertalan nótáját is elhúzta a falufarsang muzsikusa – videóval
A 68 éves balástyai Tari József gyerekkorában tanult hangszereken játszani. A fellépések mindig kikapcsolták, ötven éve zenél, a könnyűműfaj nagyjaival is játszott együtt, és az űrhajós, az űrből már visszaérkezett Farkas Bertalan is hallgatta muzsikáját és énekét. Legutóbb a balástyai falufarsangon húzta a talpalávalót.
– Nem volt a családunkban hagyománya, de én valamiért vonzódtam a muzsikához, a dalokhoz, a falusi rendezvényeken mindig a zenészek mellett voltam – kezdte történetét a 68 éves balástyai Tari József, aki már ötven éve zenél, eleinte főállásban a Vadásztanya Vendéglőben. Több rendezvényen találkoztunk már a kisteleki járásban.

Hegedű nem, harmonika igen
– Szüleim észrevették zeneszeretetemet, vettek egy hegedűt, de az a hangszer nem tetszett, utána harmonikát kaptam, az már igen. Amikor Balástyán megszűnt a zenetanítás, buszon cipelhettem Kistelekre, nagyon nehéz volt – idézte fel József, aki ma is billentyűs hangszeren játszik. Hódmezővásárhelyre járt középiskolába, társaival ott is muzsikált, de profi „zeneszerszámaik” nem voltak, a dob szerepét a vödör és a hamutál töltötte be, játszott presszókban és a Metripond Klubban is. Utóbbival kapcsolatban elmondta: a mérleggyártó cégnél együtt dolgozott Rapcsák Andrással, csapatuk valósította meg a fejlesztőmérnök újításait, elképzeléseit.
Zene és hivatal
1982. január 1-től 8 évig volt főállású zenész a balástyai Vadásztanya Vendéglőben, abba a csapatba Berkes Antal és Bozsó Sándor hívta. Már ekkor elkezdett lakodalmakban, több száz fős családi rendezvényeken muzsikálni, de több ezres közönsége is akadt a Tisza Volán sziksóstói rendezvényein és a falunapokon. A közigazgatásban 32 évet töltött el, ebből huszonhármat a balástyai polgármesteri hivatalban és kilencet a kisteleki járási hivatalban, mindkét helyen a szociális osztályon. A pandémia idején, 2021-ben átvehette Az év kormánytisztviselője címet.
– Híres zenészekkel, énekesekkel játszottam együtt, vagy hangosítottam nekik. Például Zámbó Jimmy együttesével – dobosuknak, Pálmai Zoltánnak Balástyán volt tanyája – Kovács Katival, Koós Jánossal, Cserháti Zsuzsával, Demjén Ferenccel, Benkő Lászlóval, Tarnai Kiss Lászlóval, a 3+2 alapítójával, vezetőjével, Bugyi Zoltánnal, Molnár Gyulával, a szegedi Molnár Dixieland Band alapítójával, az Apostol dobosával, Szabó Ferenccel és a korábbi vásárhelyi polgármesterrel, Almási Istvánnal, aki nagyon képzett zenész és szerethető ember volt. Gregor Józseffel egy műsorban szerepelhettem, a Vadásztanyában pedig zenéltem a Republicnak is. Ezek mind szép emlékek, de zenészpályafutásom meghatározó csapata a Hódi Antal, Frontó Pál, Szántó László alkotta szegedi együttes volt, aminek én is tagja lehettem. Személycsere nélkül 30 évig zenéltünk együtt, emberileg és szakmailag is sokat jelentett számomra. Sajnos, már nem működik – mondta el Tari József, aki azt is elárulta: fotós kollégánkkal, Gémes Sándorral is muzsikált együtt, dobolt.
Ötven éve zenél – elismerés
– Érdekes, hogy az ismert, országos hírű előadók elismerték, respektálták a vendéglátós, lakodalmas zenélést, mert szinte minden műfajban otthon vagyunk. Játszuk az aktuális és a régebbi örökzöld slágereket, például Cserháti Zsuzsától, Demjén „Rózsi”-tól és Máté Pétertől, de ha valaki az Edda Művektől kér számot, akkor sem jövünk zavarba – közölte tapasztalatát Tari József, aki legutóbb a balástyai falufarsangon gondoskodott a jó hangulatról.
Kecskeméten az űrben
– Farkas Bertalannal Kecskeméten, az ottani katonai repülőtéren találkoztam, akkor tért vissza az űrből, ez 1980-ban történt. Megfigyelésen, rehabilitáción volt. Neki is zenéltem, és ha jól emlékszem Szécsi Pál slágere, A távollét volt a kedvenc száma, amiben „viharként tombol már a messzi távol” – idézte fel a kedves emléket József, akit gyerekei közül lánya, Klári követett a pályán, énekesi diplomát szerzett.