Kultúra

2025.03.19. 19:20

Két szín, három forma, és a zene harmóniája - premierrel készülnek a bábszínházi

A szegedi Kövér Béla Bábszínház következő bemutatójával, ami a kamarateremben lesz, a pár hónapostól a 4 éves korig szólítja meg a kicsiket és szüleiket. Árulkodó a cím, hogy mindannyian olyanok voltunk, „PONT. Pont, mint Te!” - állítja a bábelőadás is. A sajtótájékoztatón Kiss Ágnes igazgató és az alkotók mutatták be a darabot.

A szegedi Kövér Béla Bábszínház következő premierje, ahogy az intézmény fogalmaz, a 0-tól 4 éves korosztályt szólítja meg. A Csöppségek Színháza következő előadásának, az izgalmas geometriai formákkal és hangokkal dolgozó darab címe PONT. Pont, mint Te!, melynek premierje pénteken, a bábszínházi világnapon lesz 16 órakor.

bábelőadás
 A PONT. Pont, mint Te! című bábelőadás egyik jelenete. Fotó: Gémes Sándor

Bábelőadás - Pont, mint Te!

A bábszínház internetes oldalán az előadás leírása hűen tükrözi a címet. A kérdés: mit jelent az, hogy kicsi és mitől lesz valami nagy? Azzal folytatja, hogy egyszer én is apró voltam – pont, mint te; mindenre kíváncsi voltam – pont, mint te; aztán lassan növögettem – pont, mint te; közben nagyon sokat nevettem – pont, mint te; és mikor akkora leszel, mint én, maradj olyan – pont, mint te. Ehhez külön magyarázat nem kell, mert mindannyian átéltük – pont, mint te. A darab 25 perces, amit 20 perces játék követ, hogy a csöppségek megtapasztalhassák, megtapogathassák azokat a tárgyakat, amiket láttak – tudtuk Spergel Anna rendezőtől, az egyik bábművésztől.

Hangok és formák

– Az előadásban két színnel, a feketével és fehérrel és három formával, a négyzettel vagy kockával, háromszöggel és körrel dolgoznak az alkotók – mondta a beszélgetés elején Kiss Ágnes, a bábszínház igazgatója, miután bemutatta a jobbján és a balján ülőket, akik fekete, illetve fehér ruhában voltak, ő pedig a kettő kombinációjában.

Fontos ebben az apró korban a színek érzékelése, az arra való fókuszálás, a tárgyak fejjel, szemmel való követése, amik a babageometriára – amiről könyvek is megjelennek –, épülnek a darabban, amiből rövid részletet láthattunk, a hangok, a zene és a formák harmonikus egyvelegét, egységét. Spergel Anna arról számolt be, hogy az alkotás során „a kocka, a tárgyak mutatták magukat, arra mentek, amerre akartak”. Ehhez Rácz Mihály, az előadás másik szereplője annyit tett hozzá: a díszletet sokféleképpen lehet hajtogatni, formálni, ami a kreativitást szolgálja. Minden állandóan változik és közben lágy zene szól.

Várják a családokat

Kiss Ágnes megemlítette: az előadás nem szövegcentrikus, nem történetmesélés, a hitelességről pedig elmondta, mindkét szereplő, Anna és Mihály is kisgyerekes szülő, tudják, miként reagálnak a különböző dolgokra, effektusokra, tárgyakra, színekre a kicsik. A pénteki premierre várják az apukákat, anyukákat, a nagypapákat, a nagymamákat és természetesen az apróságokat, mert nekik szól.
 

Amit az előadásról tudni kell

A darabot Spergel Anna rendezte, Tóth Andrea, Tóth Eszter – ők ketten tervezték is –, Kiss Attila Etele és Jernei János készítette, a zenét Frank Tamás szerezte, a hangról és a fényről Bujdosó Tamás és Patkós Péter gondoskodik, a másik szereplő a rendezőn kívül Rácz Mihály. Az előadások március 21-én, 16, március 26-án, 10, másnap szintén 10, április 1-jén és április 2-án ugyancsak 10, április 6-án és május 17-én 9.30-kor, valamint május 17-én még 11 órakor is lesznek. Ezek közül a második, a harmadik, a negyedik és az ötödik bérletes.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!