2025.03.25. 19:15
Margit néni még Bartók Bélát is ismerte, nem csoda, hogy ma is emlékeznek a makói zsenire – videóval
Együtt emlékeztek meg kedden Makón Bartók Béláról és a város szülöttéről, Istók Margit zenepedagógusról – kiderült, még ismerték is egymást. A koszorúzással, énekszóval-muzsikával fűszerezett tisztelgés után emlékséta vonult az Istók-házhoz.
- Szerencsésnek mondhatom magam, mert a muzsikusi pályán egy olyan vérbeli zenepedagógus indított el, mint Istók Margit néni – mondta Kerek Ferenc Liszt-díjas zongoraművész, egyetemi dékán azon a makói ünnepségen, amely a 124 esztendeje született kiváló helyi zenepedagógus, Istók Margit, s vele együtt a 144 éve a közeli Nagyszentmiklóson született Bartók Béla előtt tisztelgett. Az ünnepség a Szegedi utcai Bartók-szobornál kezdődött, ahol a Makói Általános Iskola diákjai és pedagógusai énekeltek, muzsikáltak, majd miután virágokat helyeztek a szobor talapzatához, megkoszorúzták Margit néni emléktábláját az iskolaépület falán. Ezután emlékséta indult az Istók-házhoz.

Emlékséta a szülőházig
Az ugyancsak makói születésű, világszerte ismert zongoraművész, Szentpéteri Csilla személyes hangú, megható beszéddel emlékezett az Istók-háznál kedves zenetanárára.
– Olyan volt nekem, mint egy drága nagymama. Végtelen nyugalmat, bölcsességet árasztott magából, és az órák feszültségét hangulatos beszélgetésekkel oldotta fel. Margit néni nem csak a zongorázás technikai oldalát tanította meg nekem, hanem azt is, hogyan lássam a zenét, hogy a dallamokat színekkel, formákkal, érzésekkel társítsam – idézte fel. Hozzátette: reméli, hogy az Istók család ma még üresen álló otthona a közeljövőben megújul és a kultúra, a művészet szentélye lesz.
Különleges kapcsolatok
Szikszai Zsuzsanna múzeumigazgató köszöntőjében egyébként azt is elmondta, hogy Istók Margit és Bartók Béla ismerték egymást.
– Bartók látta-hallotta Istók Margit egyik zongoravizsgáját Budapesten. Amikor játszani kezdett, felkeltette a zeneszerző figyelmét, aki felemelte addig lehajtott fejét és őszinte érdeklődéssel figyelte. Akkoriban ez óriási elismerésnek számított – mondta Szikszai. Aki azt is elárulta: a nagyszentmiklósi születésű muzsikus Makón is járt: gyermekkorában és már befutott művészként, koncertezni.