Helyi sport

2008.06.30. 19:19

Eb, ami elvarázsolt bennünket

Spanyolország ült fel az európai trónra, és lett a hispán nemzeti együttes az öreg kontinens legjobb labdarúgó-válogatottja. A svájci–osztrák közös rendezésű torna felejthetetlen meccseket hozott.

Süli Róbert

Lehet, hogy unalmas, de minden nagy futballtorna után azt írjuk, hogy már nagyon hiányzik, nehéz úgy leülni este a tévé elé, hogy nincs meccs. Nehéz, mert megszoktuk, hogy jó kis derbiket izgulhatunk végig. Ez most különösen igaz volt, az idei svájci–osztrák rendezésű Európa-bajnokság remek színvonalat hozott. Szerencsére csak nagyon kevés volt az unalmas, jóval több volt az izgalmas meccs.

Az már most tisztán látszik, hogy Európa futballja kezd átrendeződni, jó néhány válogatott csatlakozott az élbolyhoz (orosz, török, horvát). Jóval kiegyenlítettebb lett a mezőny, éppen ezért volt izgalmas az Eb.

Az már nem meglepő, hogy a futballisták annyit futnak, amennyi a csövön kifér, tíz kilométer alatt jóformán senki sem teljesít, és az is megdöbbentő, hogy a kapusok legtöbbje is öt kilométer felett fut egy-egy meccsen. Rohan a világ, rohan Európa focija. Szörnyű volt azért úgy nézni a találkozókat, hogy mindig valamelyik csapatnak kellett szurkolnunk. Nekünk, magyaroknak esélyünk sincs arra, hogy ott legyünk egy ilyen tornán. Látva a mostani Eb-t, az elkövetkező időszakban ez továbbra sem nagyon valósul meg, mert nemhogy közelebb kerülnénk az európai csapatokhoz, inkább még távolodunk tőlük.

Európa jelenlegi legjobb labdarúgó-válogatottja, Spanyolország méltán volt boldog a bécsi döntő után. Fotó: MTI

Európa jelenlegi legjobb labdarúgó-válogatottja, Spanyolország
méltán volt boldog a bécsi döntő után. Fotó: MTI

Jó Eb volt, megérdemelt spanyol győzelemmel. Luis Aragonés érti a szakmáját, ki kérdezi már tőle azt, hogy miért nincs a csapatban Raúl, vagy éppen miért ilyen hadrendben játszatja a csapatát? Senki! A legkiegyensúlyozottabb teljesítménnyel a friss Európa-bajnok rukkolt elő.

A németek pedig a döntőben mondtak csődöt, játszottak a leggyengébben. Talán tíz percük volt a fináléban, amikor azt a játékot produkálták, amit elvártak tőlük a szurkolók. De ez kevés volt a végső győzelemhez.

A győztesek

A labdarúgó Európa-bajnokságok győztesei. A spanyolok az idei sikerükkel immár kétszeres győztesek. 1960: Szovjetunió, 1964: Spanyolország, 1968: Olaszország, 1972: NSZK, 1976: Csehszlovákia, 1980: Németország, 1984: Franciaország, 1988: Hollandia, 1992: Dánia, 1996: Németország, 2000: Franciaország, 2004: Görögország, 2008: Spanyolország.

Hiányzik már az Eb, hol vannak a meccsek, hol vannak a gólok? Ilyenkor napoknak kell eltelniük, mire visszarázódunk a régi életbe. Milyen jó lehet spanyolnak lenni! Ők még hetekig ünnepelhetnek, beteszik a DVD-t, és megnézik újból a döntőt. Egyszer, kétszer, tízszer, százszor. És mindig nyernek...

Terrortámadásra készültek?

Samuel Schmid svájci sportminiszter az NZZ című lap internetes kiadásában elismerte, hogy a hatóságoknak volt információjuk egy tervezett terrortámadásról a labdarúgó Európa-bajnokság idején.

– Egy alkalommal kaptunk ilyen értesítést külföldről, a rendőrség pedig megtette a szükséges lépéseket – mondta Schmid.

A sportminiszter hozzátette: nem arról volt szó, ami a kontinenstorna előtt elterjedt és több internetes oldalon is megjelent, hogy az al-Kaida akarná megzavarni a tornát.

– Többet azonban nem szeretnék elárulni, a rendőrség, a határőrség és a titkosszolgálatok megtették a szükséges lépéseket, így a probléma nem konkretizálódott.

A Délmagyarország álomtizenegye. DM/DV-grafika

A Délmagyarország álomtizenegye. DM/DV-grafika
Az Eb legfontosabb statisztikai adatai

Legjobb gólszerzők: David Villa (spanyol) 4, Hakan Yakin (svájci), Lukas Podolski (német) és Roman Pavljucsenko (orosz) 3–3. Legtöbb lövés: Roman Pavljucsenko (orosz) 28, Cristiano Ronaldo (portugál) 20, Wesley Sneijder (holland) és Fernando Torres (spanyol) 19–19. Legtöbb gólpassz: Hamit Altintop (török) és Cesc Fabregas (spanyol) 3–3. Legtöbb átadás: Philipp Lahm (német) 359, Sergio Ramos (spanyol) 337, Xavi Hernandez (spanyol) 316. Legtöbb szöglet: Konsztantyin Zirjanov (orosz) 21, Darijo Srna (horvát) 19, Xavi Hernandez (spanyol) 18. Legidősebb gólszerző (egyben Eb-rekord): Ivica Vastic (osztrák) 38 év, 257 nap, 11-esből a lengyelek ellen a 93. percben. Legfiatalabb gólszerző: Cesc Fabregas (spanyol) 21 év, 37 nap, az oroszok ellen a 91. percben. Leggyorsabb gól: Luka Modric (horvát) a 3 perc 35 másodpercben az osztrákok ellen. Legtöbb szabálytalanság: Michael Ballack (német) 22, David Villa (spanyol), Marcos Senna (spanyol) és Sergio Ramos (spanyol) 15–15. Legtöbb elszenvedett szabálytalanság: Michael Ballack (német) 16, Valon Behrami (svájci), Luca Toni (olasz) és Marcos Senna (spanyol) 14–14. Legtöbb les: Fernando Torres (spanyol) 8, Roman Pavljucsenko (orosz) 7, Adrian Mutu (román), Robin van Persie (holland), Luca Toni (olasz) és Miroslav Klose (német) 5–5. Legtöbb védés: Igor Akinfejev (orosz) 35, Jens Lehmann (német) 29, Andreas Isaksson (svéd) és Edwin van der Sar (holland) 20–20. A legtöbb gólt szerző csapat: Spanyolország 12, Németország és Hollandia 10–10, Törökország 8. A legtöbb gólt kapott csapat: Törökország, Oroszország 8, Németország 7. Legtöbb kapuralövés átlagban: Spanyolország és Hollandia 19,5–19,5, Oroszország 17,4. Legkevesebb kapura lövés átlagban: Németország 10,33, Románia, Svédország 11–11, Csehország 11,33. Legtöbb elkövetett szabálytalanság: Spanyolország 114, Törökország 102, Oroszország 94, Németország 93. Legtöbb elszenvedett szabálytalanság: Spanyolország 116, Németország 100, Oroszország 89. Legtöbb sárga lap: Törökország 16, Oroszország 10, Olaszország 9.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában