2008.06.16. 22:11
Igény a kultúrára
"Sajnos a mai embereknek nincs igényük a kultúrára – ez a butuska mondat Deutsch Anita száját hagyta el a hétvégén. Anita színésznő, a Barátok köztben is szerepelt."
„Sajnos a mai embereknek nincs igényük a kultúrára" – ez a butuska mondat Deutsch Anita száját hagyta el a hétvégén. Anita színésznő, a Barátok köztben is szerepelt. Ő és férje, Kinizsi Ottó most kétszemélyes kamaradarabban lépett fel. Arra lehetett számítani, a sorozat rajongói elmennek a színházba is, de ez végzetes tévedés volt. A produkció csak két előadást ért meg, nagyon kevesen vettek rá jegyet. Lehetne itt most azt firtatni, a Barátok köztnek, a tévés sztárkultusznak, a ráépülő bulvármédiának van-e köze a kultúrához – persze van, de nem pont úgy, mint a könnyűzenének és a könnyű színdaraboknak. Jól esne egy kis kajánkodás is; ahogy sportújságíró kollégám írta régebben, „a nagy mellény megbosszulta magát". Közben az az igazság, hogy tényleg nagyon nehéz megmondani, pontosan mire van igényük a mai embereknek. Nagyon nehéz – de ezt szerencsére egyre többen tudják Magyarországon. Ők felkészülten vágnak bele a rendezvényszervezésbe.
Az Irány Magyarország! nevű idegenforgalmi információs honlap például a mai naptól decemberig 69 nagyobb zenés műsorról, koncertről, fesztiválról tud, de ez valószínűleg nem a teljes kínálat. Közülük néhány talán tévedés lesz, de a szakértelemmel szervezett programok igenis megtalálják a közönségüket.
A mai újság előzetest ír két könnyű szegedi programról is, a 6. Városházi színházi estékről és a Muzsikáló udvarról. Ezek a rendezvények népszerűek, éppúgy, ahogyan a Makói operettfesztivál: gyulai családdal is találkoztunk, amely a darab kedvéért jött át a várszínház városá-
ból Makóra vasárnap este. Ami a mai emberek igényeit illeti, mégsem a zsúfolásig megtelt makói nézőtér látványa volt az érdekes, hanem az, hogy néhány néni kimászott a csipkesor mögötti egyik garázs lapos tetejére. Onnan, páholyból nézték A szabin nők elrablása című darabot, nyilván ingyen.
Hozzáállás – végső soron kultúra – kérdése, hogyan ítéli meg az ember az ilyesmit. Lehet azt mondani, a nyugdíjasok megtalálták a kiskaput a folyosói ablak képében. Vagy azt, hogy kiültek oda több száz ember elé, vállalták az esetleges neheztelő pillantásokat is, amiért olyasmire van igényük, amire már nem tudnak rászánni kétszáz forintot sem.