Jó pár lakástűzhöz riasztották az elmúlt egy hónapban a Csongrád-Csanád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltóit. Molnár Krisztina, az igazgatóság szóvivője a Délmagyarországnak elmondta, hogy volt lakástűz például egy csongrádi családi házban, ahol az egyik szobában ruhák égtek. A házban hét ember tartózkodott, a mentők mindenkit kórházba szállítottak.
Nem sokkal később egy fémszerkezetű, húsz négyzetméteres garázs és az abban tárolt hulladékanyagok kaptak lángra egy domaszéki tanyán. Ugyancsak egy tanya melléképülete égett Szatymazon. Makón pedig egy kazánház kapott lángra.
Ezekben a tüzekben az a közös, hogy szerencsére senki sem halt meg, az országos statisztika azonban sajnos rosszabb.
A szóvivő elmondta, hogy idén az első negyedévben összesen 2250 lakástűz volt Magyarországon, ami azt jelenti, hogy átlagosan 41 percenként kigyulladt egy otthon. Közülük több tragikus kimenetelű volt, minden másnap meghalt valaki a tűz vagy a füst miatt.
A lakástüzekben összesen 24 ezer négyzetméternyi terület égett le, ami olyan, mintha 270 panellakás teljesen kiégett volna. A legtöbb lakástűz csak egy-két négyzetméteren pusztított, de naponta két-három lakóingatlan teljesen megsemmisült.
Füstérzékelővel sok tűz megelőzhető volna. Fotó: Katasztrófavédelem
Idén már 35-en életüket vesztették tüzek vagy az azok során keletkezett füst miatt. Közülük 26-an lakástűzben szenvedtek halálos füstmérgezést, hárman avarégetés közben haltak meg, egy ember az autójában lelte halálát, a többi esetben pedig hajléktalanok által lakott kunyhó gyulladt ki.
Az év első három hónapjában 209 ember szenvedett valamilyen sérülést, jellemzően füstmérgezést, átlagosan naponta hárman sérültek meg a tüzek miatt. A sok lakástűz oka, hogy az év első három hónapjában a hűvös idő és a járvány miatt sokkal többet tartózkodtak folyamatosan otthon. Sokan párhuzamosan több dolgot csinálnak egyszerre, több műszaki cikk egy időben működik.
Sok helyen a régi elektromos vezetékek nem bírják el a megnövekedett terhelést, amelyet a több berendezés együttes használata okoz.
Molnár Krisztina szerint a leggyakrabban a konyhában, a hálóban és a nappaliban keletkezett tűz, pedig ezeket sokszor meg is lehetne előzni. Mindössze egy füstérzékelőt kell beszerezni. A néhány ezer forintos készülék életeket, illetve milliós értékeket menthet meg.