Első világháború

2019.09.16. 12:41

Hazatértek a klárafalvi hősök

Félezres lélekszámához képest sok fiát veszítette el Klárafalva az első világháborúban, az elesetteknek azonban egészen mostanáig nem volt emlékművük a faluban. A csaknem évszázados adósságot Simor Márton szobrászművész alkotásának felavatásával a hétvégén pótolták.

Munkatársunktól

– Az első világháború minden családot érintett valamilyen formában. Kinek a férje, fia, testvére, vagy szülőatyja lett a harcok áldozata – emlékeztetett Fekete József polgármester köszöntőjében a hétvégén, amikor felavatták a hősök mindeddig fájón hiányzott em­­lékjelét Klárafalván.

Az alkotást a Kossuth és a Rá­­kóczi utca kereszteződésé­ben kialakított parkban, a templom előtt állítottak fel. A süttői mészkőből álló, négy mé­­ter magas szobor két, egymástól különálló elemből áll. A köztük lévő stilizált geometriai vá­­gás az állócsaták lövészárkaira, illetve az ország későbbi szétszakítottságára utal. Hátlapján húsz név olvasható, az azonban már az avatóünnepségen elhangzott, hogy idő­­közben kiderült, további há­­rom emberre is emlékezni kell. Később felvésik neveiket, és azokét is, akiket utóbb azono­sítanak majd.

A polgármesteri köszöntőt követően Juhász Tünde, Csongrád megye kormánymegbízottja és Ravasz István alezredes, hadtörténész, a Hadtörténeti Intézet és Mú­­ze­­um munkatársa mondott be­szédet. Előbbi többek között arról beszélt, hogy Klárafalva büszke lehet, mert száz évvel a nagy világégés után sem fe­ledkezik meg egykori lakóiról, akik honvédként mutattak példát hazaszeretetből. A hadtörténész pedig arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyarság megmaradása azoknak köszönhető, akik készek voltak az életüket áldozni a ha­­zájukért. A megmaradás azonban önmagában kevés: a nemzetnek, csakúgy, mint egy évezrede, ma is hódítania kell – most a műveltség, a lelki mi­nőség és az erkölcsi tisztaság terén. Beszédét a hősi halottak neveinek felsorolásával zárta, ami után a község lakói egy-egy mécsest helyeztek el az em­­lékműnél.

A műalkotást Kiss-Rigó Lász­­ló szeged–csanádi megyés püs­­pök szentelte fel, a katonai tiszteletadást követően pedig maguk a klárafalviak is koszorúkkal és virágokkal adóztak a hősöknek.

Az ünnepséget követően ki­­állítás nyílt első világháborús katonai relikviákból a faluházban, amelyet Halmágyi Pál történész, nyugalmazott múzeumigazgató ajánlott az érdeklődők figyelmébe, majd levetítették az Én is jártam Isonzónál című dokumentumfilm-sorozat egyik epizódját. Az alkotók, Gu­­lyás Gyula és Gulyás János a nyolcvanas évek elején keresték fel az első világháború Isonzo melletti nagy csatájának néhány túlélőjét, majd elkísérték a veteránokat egy olasz–magyar találkozóra. A film egyszerre szól az egykori csatáról, az emlékezésről és az utókorról.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!