– Hosszú, szabályozott folyamat volt, hogy főiskolából egyetemmé váltunk. Sok munka van mögöttünk, több éve kialakult az a helyzet, ami alkalmassá tette az intézményt az egyetemi működésre. Az utóbbi időben jelentősen nőtt főiskolánk, Békés megyében három karral bővültünk – magyarázta Kozma Gábor, a Gál Ferenc Főiskola rektora. Azt is elmondta, képzéseik többsége eddig is mesterszak volt, doktori programhoz is tartoztak, és az oktatáshoz kapcsolódó kutatásokat is végeztek.
Kozma Gábor örül, hogy két egyetem lesz Szegeden.
Fotó: FRANK YVETTE
A rektor hangsúlyozta, egyházi fenntartású intézményként mindig valamilyen társadalmi felkérésnek tesznek eleget. Olyan szakokat indítanak, amelyekre valós igény van.
– Bázisintézményünk az egykori hittudományi főiskola Szegeden, ám nemcsak hitéleti, hanem világi képzések is zajlanak nálunk. Küldetése, missziója van intézményünknek, bármilyen képzéssel foglalkozunk, a cél a közösségek szolgálata. A hitéleti, teológiai szakok egyfajta ernyőt képeznek a többi képzésünk felett – emelte ki az egyetem filozófiáját Kozma Gábor.
Négy telephelyen – Szegeden, Békéscsabán, Szarvason és Gyulán – olyan képzéseik vannak, amelyek hagyományosan is az egyházak küldetéséhez tartoznak. Kozma Gábor szerint az egyháztól elvárja a társadalom, hogy a legnehezebb kérdésekkel foglalkozzon: problémás helyzetekben álljon helyt, például a rászorulókról való gondoskodás és a kisgyermekek képzése-nevelése területén.
– Szarvason óvodapedagógusokat, tanítókat képzünk, a gyulai Egészség- és Szociális Tudományi Karon pedig szociális munkásokat, ápolókat. A társadalmat szolgálják ezek a szakok, így a békéscsabai gazdasági kar is, ugyanis a felelős, méltányos gazdálkodás is fontos igény napjainkban – hangsúlyozta.
A főiskola augusztus elsejétől lesz az alkalmazott tudományok egyeteme, és a rektor szerint öröm, hogy így Szegeden két egyetem is működhet.