Úgy borult ki Botka László az iparűzési adó idei megfelezésén, hogy a kormány egyértelműen megígérte, hogy kompenzálja a településeket. Ráadásul a pénz a településeken marad, csak éppen a nehéz helyzetbe került vállalkozásoknál.
Pedig soha annyi fejlesztési forrás nem érkezett Szegedre, mint az Orbán-kormányok idején – mondta a Délmagyarországnak Haág Zalán, a KDNP szegedi elnöke. A közgyűlés kereszténydemokrata képviselőcsoportjának vezetője szerint példátlan pénzbőség köszöntött a szegedi önkormányzatra az elmúlt 10 évben a kormány gazdaságpolitikájának köszönhetően, és persze az is szerepet játszott ebben, hogy az állam átvállalta Szeged 28 milliárdos adósságát.
Ez éves szinten akár egymilliárd forintos hiteltörlesztési kötelezettségtől szabadította meg az önkormányzatot.
Haág Zalán szerint Botka László és csapata a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségekre sem adott jó válaszokat. Miközben a kormány csak a tavaszi első hullám idején negyedmilliárd forintos plusztámogatást adott a városnak és cégeinek, az önkormányzat lesöpörte a helyi Fidesz–KDNP-nek egy önkormányzati segélyalap létrehozására vonatkozó javaslatát, amely éves szinten több száz millió forintos bevétellel segíthette volna Szeged járványügyi védekezését.
Eközben a szegedi önkormányzat nem spórol a fővárosi tanácsadókon és a propagandamédiáján, amire 300-400 millió forintot költ évente.
A helyi televízió hírháttérműsorában gyakran Budapestről érkező szerkesztők beszélgetnek budapesti politikusokkal – a szegedi adófizetők pénzén. Budapesti újságírók szegedi önkormányzati képviselőket lejárató cikkeket jelentetnek meg a szegedi önkormányzat által finanszírozott oldalon.
Haág Zalán a képviselők díjazásán is spórolna.
Fotó: Kuklis István
A képviselő kijelentette, hogy nem a budapesti munkahelyeket kellene a szegedi adófizetők pénzén megőrizni, hanem a szegedieket. A kormány döntése, amely a helyi iparűzési adó egy részét a szegedi vállalkozásoknál hagyja, épp ezt a célt szolgálja – mondta. A kereszténydemokrata politikus hozzátette: az önkormányzat kezdhetné magán a spórolást, és a válság idején csökkenthetné a képviselők, bizottsági elnökök és alelnökök, alpolgármesterek és tanácsnokok díjazását, hiszen ez önmagában éves szinten tízmillió forinttal többet vesz ki a szegedi adófizetők zsebéből, mint a korábbi ciklusban.