– A koronavírus angol mutánsa miatt 70-80 százalékos átoltottságra van szükség itthon. Valószínű, hogy az újabb mutánsok miatt nyáron egy harmadik adag vakcinát is be kell adassunk, így elkerülhetjük azt, hogy újabb hullám alakuljon ki. De csakis akkor előzhetjük meg a negyedik hullámot, ha ugyanannyian beadatják a harmadik adagot, mint az első-másodikat – közölte szerdai online előadásán Szlávik János, infektológus.
Itthon nincs gond az AstraZeneca-val
A Dél-Pesti Centrum Kórház osztályvezető főorvosa a MedicalScan Kft. felkérésére adott számot a jelenleg elérhető vakcinákról. Elmondta, véleménye szerint hatékonyabbak azok az oltóanyagok, amelyekből két adagot kell beadatni. Szóba került természetesen az AstraZeneca vakcina is, amelyről azt közölte: lehetséges, hogy bizonyos korban nem javasolják majd a beadását, jelenleg az Európai Gyógyszerügynökség álláspontjára várnak.
– Aki fél tőle, az kérjen inkább másfajta oltóanyagot, de mi sok embert beoltottunk már AstraZenecaval probléma nélkül. Egyébként a beadása után néhány nappal megjelennek a tünetek, mi ilyet eddig nem tapasztaltunk. Ha mégis leállítanák az ezzel az anyaggal történő oltást, akkor azok, akik már megkapták belőle az első adagot, másodjára Pfizer/BioNTechet kérjenek. A két oltás között 2-3 hónap is eltelhet, hiszen az AstraZeneca első adagja 3 hónapig véd – ismertette a legfontosabbakat. Hozzátette, vannak olyan szakemberek, akik a mellékhatások elkerülése érdekében javasolják az oltás utáni egy héten keresztül az aszpirin szedését.
Az időseknél is hatásos a kínai
Szó esett a Szputnyik V oltásról is, amelyről kiderült, hogy ha valakinél nincs egyensúlyban a pajzsmirigy-működés, akkor nem javasolt beadatni, egyébként a többi betegség nem kizáró ok az oltakozásnál, és aszpirint sem kell szedni a Szputnyik után. Az időseknek azt javasolta a szakember, hogy ne féljenek a kínai Sinopharmtól, hiszen az is kellő védettséget ad számukra, csakis autoimmun betegség esetén nem ajánlott a kínai vakcina.
Leszögezte, az oltás után felesleges az antitesteket méregetni a szervezetben, mert mindegyik vakcina nagyon magas ellenanyagválaszt vált ki. Közölte, ha valaki átesett a koronavírus-fertőzésen, akkor neki elegendő egy adag védőoltást beadni, hiszen így is nagyon magas szintű védettsége lesz.
Tévhit a vény nélküli szerekről
Szlávik János beszélt még a gyerekek oltásáról is, de úgy véli, hogy csak a rizikócsoportba tartozókat kellene beoltani, persze a gyermekorvosok erről másképp vélekednek. Hozzátette, biztos abban, hogy minden oltóanyag jól működik majd a gyerekeknél is, ám abban, hogy melyik legyen náluk alkalmazva, abban a mintaországokat kell majd követnünk.
Lapunk kérdésre elmondta, nem igaz, hogy oltás előtt nem szabad vény nélkül kapható gyógyszereket, például ibuprofent és aszpirint szedni, tévhit ugyanis, hogy ezek csökkenthetik az immunrendszer reakcióját oltáskor.