A szakemberek célja az, hogy a Körös–Maros Nemzeti Park által kiválasztott 83 értékes löszgyepi növényfajt a füvészkertben felszaporítsák és visszatelepítsék a valaha fajgazdag élőhelyekre.
Az eddigi években összesen 72 faj 31 ezer 348 egyedét ültették ki, és 250 ezer darab magot vetettek el a Kígyósi-puszta, a Kardoskúti Fehértó és a Csanádi-puszták térségére.
Magokat válogattak
– A magtisztítást, a vetést és a növények üvegházban történő nevelését télen végeztük, míg a tűzdelés és a cserepezés tavasszal és nyáron történt. A legtöbb faj esetében kézi erővel tisztítottuk meg a magvakat a termés többi részétől, igyekeztünk az egészséges magvakat a kártevőkkel fertőzöttektől elkülöníteni. A megtisztított magvak papírzacskóba kerültek, amelyeket fajnévvel, gyűjtési hellyel, időponttal és a zacskóba került magok számával láttunk el. Az apróbb, kevés számú mag esetén a számolást nagyító alatt végeztük – mondta el lapunknak Németh Anikó igazgató.
A szaporítóládákba vetett magokból néhány hét alatt kifejlődnek az első palánták.
Fotó: Szegedi Füvészkert
Naponta öntöztek
A tárolt magok vetését téglalap alakú, 30-szor 60 centiméteres alapterületű, 7 centiméter magas szaporítóládákban végezték. Földkeverék, mosott homok és füvészkerti komposzt került alulra, majd a kézzel szórt magok takarásaként változó vastagságú homokot és darált kókuszrost keveréket borítottak.
A fénykamrában tartott vetés öntözése napi rendszerességgel történt, mértéke a vetőközegek mindenkori állapotának megfelelően változott.
Novemberben ültettek
– A fénykamrába történt vetés után az első csíranövények megjelenésekor kapcsoltuk fel a növények neveléséhez megfelelő fénycsöveket. A fénykamrában nevelt palántákat a cserepezés előtt előnevelő fóliasátorban tartottuk, majd április elején megindult a növények szétültetése műanyag cserepekbe. Novemberben történt a felnevelt növények kiültetése a pusztában. Tavaly összesen 70 faj 10 ezer 399 egyedét ültettük ki, ehhez előzetesen 132 ezer magot vetettünk – részletezte lapunknak az igazgató.