Szeged

2020.07.31. 14:06

Ne higgyen a csalóknak! Az SZTE nevével visszaélve reklámoznak kamugyógyszert

A Szegedi Tudományegyetem nevével visszaélve és több kitalált személlyel reklámoznak cukorbetegséget gyógyító szert. Zupkó István tanszékvezető egyetemi docens lapunknak azt mondta, az SZTE-n nem dolgozott soha olyan nevű személy, akivel a szert megpróbálják eladni.

R. R.

Fotó: Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Több különböző, mégis egymásra nagyon hasonlító oldalon, borzalmas helyesírással rek­lámozzák a csodával határos gyógyulást ígérő gyógyszert, a Suganormot. A tartalom a weboldalakon megegyezik. Először megemlítenek egy elismert tu­dóst, akit valamilyen úton a diabéteszhez kötnek, majd hosszú sorokon keresztül olvashatjuk, mennyire fantasztikus a megvételre kínált szer.

Az oldalakon írtaknak a fele sem igaz. Az egyik reklámjukban Eszinori Oszumi japán orvosra hivatkoznak, ám az internetes keresés szerint ilyen nevű ember nem létezik. Ráadásul a fotón, ami alá ugyanezt a nevet írták, Oszumi Josinori szerepel, aki au­­tofágiával foglalkozik, ami a sejtek természetes pusztulásával kapcsolatos kutatást jelenti.

Hasonló megtévesztő reklámozással találkozhatunk egy másik oldalon, ahol a Szegedi Tu­­dományegyetem egyik professzorát említik. Ebben az esetben is találunk a reklámban fotókat, és hasonlóan az előbbihez, ezek egyikén sem az a személy szerepel, amit ők állítanak. Pethő Dénes helyett Luigi Luca Cavalli-Sforza, a 2018-ban elhunyt olasz genetikus fotója áll a cikkben.

Zupkó István tanszékvezető egyetemi docens és a kar dékánja lapunknak elmondta, Pethő Dé­­nes nem dolgozik és nem is dolgozott a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán, és arra is felhívta a figyelmünket, hogy jelenleg a valóságban nincsenek olyan csodaszerek, amelyek olyan mó­­don és mértékben gyógyítanák a cukorbetegséget, ahogyan azt a reklámozott készítmény kapcsán olvasni lehet.

Fontos, hogy gyógyszert és gyógyhatású készítményeket csak megbízható forrásból vásároljon mindenki. Illusztráció: Karnok Csaba

A szer forgalmazójának elérhető telefonszámát hiába hívtuk, nem vette fel. Ezt mi igazán sajnáljuk, mert szívesen megkérdeztük volna tőle, hogy mik a szer hatóanyagai, ugyanis a reklámjaik ebben eltérnek. Az egyik helyen azt írják, fehér­eperfa- és fahéjkivonatot tartalmaz, míg egy másik helyen kilenc különböző vitamint és anyagot sorolnak fel.

Fontos, hogy gyógyszert és gyógyhatású készítményeket csak megbízható forrásból vásároljon mindenki, mert a nem be­vizsgált szerek nem segítenek a bajainkon, sőt, még ronthatnak is állapotunkon.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!