Életfogytiglant kapott, de jött a Tanácsköztársaság

2020.04.12. 15:00

Negyven embert is megölhetett a méregkeverő kisteleki asszony

Több férje volt a kisteleki Gerzsány Máriának, aki lehet, hogy éppen ezért vállalta más férjeinek meggyilkolását. Akár ötven emberrel is végezhetett, ha nem is közvetlenül, de a mérget legalábbis ő szerezte a gyilkosságokhoz. A kisteleki fekete özvegyről lapunk már az ügy kirobbanásakor, azaz már több mint száz éve is beszámolt.

Munkatársunktól

Az 1900-as évek elején így nézett ki egy patika. FOTÓ: FORTEPAN

Gerzsány Mária egyszerű alföldi parasztasszonyként élt, így életéről nem maradtak fenn dokumentumok. A Wikipédia szerint katolikus családban született Kiskunmajsán, 1864-ben. Azt viszont már mindenki tudja, hogy bába volt, azaz szüléseknél segített. Az asszony valószínűleg gyerekeket is ölhetett, mert a kisteleki csendőrség szerint 95 szülést bonyolított, ebből 78 esetben halott gyermeket jelentett be az anyakönyvvezetőnek. Ez még a korszak csecsemőhalandósági adatainak ismeretében is kimagasló egyébként.

A csecsemőket sem kímélhette

Néhány éve írta meg lapunk, hogy annak idején a bábaasszonyról hosszú idő óta suttogta a község, hogy bűn tapad a kezéhez. Az akkor 58 éves asszonynak 4 férje halt meg váratlanul, gyanús körülmények között. Azt is beszélték róla, hogy magzatelhajtással és lánykereskedelemmel foglalkozik. A csendőrség azonban hiába nyomozott, az asszonyra nem sikerült rábizonyítani semmit: 20 eljárás volt ellene, és mindannyiszor felmentették.

Az 1900-as évek elején így nézett ki egy patika. FOTÓ: FORTEPAN

Pálinkásné közbelépett

A lebukására végül 1911 júniusáig kellett várni, akkor ajánlotta fel szolgáltatását Pálinkás Jánosnénak. Pálinkásné sokat panaszkodott a férjére, Gerzsány pedig azt ajánlotta neki, hogy 60 koronáért arzént ad neki, amivel megmérgezheti Pálinkás Jánost. Pálinkásné azonban a csendőrökhöz fordult, akik kapva kaptak az alkalmon. Hiszen, ahogy említettük, Gerzsány Mária már korábban is gyanús volt. Rávették Pálinkásnét, hogy közösen buktassák le a méregkeverőt. A csendőrök egy megjelölt pénzköteget adtak Pálinkás Jánosnénak, aki megrendelte a mérget. A méregkeverő asszony néhány nap múlva egészségesen látta Pálinkás Jánost, ezért sürgette Pálinkásnét, hogy adja be férjének a mérget.

Van erősebb szer is

Azt is felajánlotta, hogy további hat koronáért erősebbet készít. Pálinkásné színleg megrendelte az erősebb mérget, majd ezt is továbbította a csendőröknek. A méreggel teli üvegeket a csendőrök a helyi gyógyszerésszel elemeztették, így már bizonyítékuk volt az asszony ellen. 1911. július 24-én Gerzsány Máriát letartóztatták. Házában megtalálták a Pálinkásné által a méregért kifizetett jelölt pénzérméket, illetve több sósborszeszüveget is, amelyekben egy-egy ember megmérgezéséhez bőségesen elegendő arzénra bukkantak. A csendőrség ekkor már a korábbi ügyeket is megvizsgált. Kisteleken 1908. szeptember 13-án gyanús körülmények között meghalt Lévai József megyei útkaparó, aki szintén rossz viszonyban élt feleségével. Lévai holttestét exhumálták. A vizsgálat kiderítette, hogy Lévai Józsefet kis adagokban beadott arzén ölte meg.

Exhumálások a kisteleki temetőben

Ezek után a kisteleki temetőben exhumálások kezdődtek. A helyiek 40 gyilkosságot emlegettek, de nem sikerült mindegyiket felderíteni. Az ügyészségi nyomozók kiásták az üggyel kapcsolatba hozható holttesteket, amelyekből mintát vettek. Laczkó Ferenc, illetve két, Gerzsány Máriával kapcsolatba hozott másik férfi maradványaiból arzént mutattak ki. Több beidézett tanú is állította, hogy a nő javaslatot tett nekik egyes rokonaik meggyilkolására, és az emberölés kivitelezéséhez mérget ajánlott fel.

Csak rosszindulatból mondják

A vádakat az asszony azzal utasította el, hogy az ellene tanúskodókkal rossz viszonyban volt, ezért azok bosszút akarnak állni rajta. A bizonyítékok azonban rendre a méregkeverő ellen szóltak. A bíróság gyilkosságért és gyilkosságban való bűnrészességért életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélte Gerzsányt, aki 1912-ben a márianosztrai börtönben kezdte meg a büntetés letöltését. A kinti világ – amint az egy 1914-es Esti Ujság cikkéből kiderült – a börtönben is utolérte, de nem a bűnösökre lesújtó igazsággal: 4600 koronát örökölt fivére feleségének halála után, akinek az életbiztosításának a kedvezményezettje nem meglepő módon a kistelekiek Mari nénije volt. Az asszony a következő hét évet börtönben töltötte, ám a magyar állam első világháborús vereségét követő zűrzavaros időszakban, a Tanácsköztársaság idején szabadon engedték.

Még egyszer hazament

Gerzsány hazautazott Kistelekre, és feltehetően hozzákezdett kuruzs­lói praxisának felélesztéséhez. Még régi ügyfélkörére is rátalált: megbízást kapott egy alkoholista férj megmérgezésére. Az ügy nyomán kipattanó kölcsönös feljelentések után a hatóságok nem kockáztatták, hogy a már elítélt veszélyes bűnözőt szabadon hagyják. 1920 márciusában Gerzsány Máriát Szegedre szállították, hogy megkezdett életfogytiglani börtönbüntetését ott fejezze be. A kisteleki méregkeverő asszony a börtönben halt meg.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!