A járványhelyzet miatt a szokásos, júniusi időpont helyett csütörtökön nyitotta meg kapuit a 91. Ünnepi Könyvhét Szegeden. A Dugonics téren tucatnyi sátorban kínálják a kiadók a könyvcsemegéket az olvasóknak vasárnapig, a város kulturális intézményei pedig színes programkavalkáddal várják az irodalom szerelmeseit a hónap végéig.
Ablak a bezártságban
A könyvhetet Simon Márton költő, szerkesztő, műfordító nyitotta meg ünnepélyes keretek között csütörtökön délután, aki beszédében többek között köszönetet mondott a hazai irodalmi élet láthatatlan munkatársainak.
– Még élünk úgy emberileg, mint szakmailag. Szakmailag még mindig azok áldozatos munkájának köszönhetően, akik fáradhatatlanul működtetik, amit magyar irodalomnak hívunk. A szerkesztők, tördelők, könyvesboltosok, kiadók és nyomdászok, marketingesek és borítótervezők mind eme költemény titkos hősei – fogalmazott, majd hozzátette: a járványhelyzetben az irodalom és a kultúra hasonlóan kardinális szereppel bír, akár egy ablak egy levegőtlen szobában.
Kettősség
A megnyitó ünnepségen az önkormányzat nevében Tóth Károly, a kulturális bizottság alelnöke köszöntötte a megjelenteket. Elmondta, az ünnepi könyvhét során a város több mint húsz helyszínén mintegy száz rendezvényre – könyvbemutatókra, kerekasztal-beszélgetésekre, koncertekre, dedikálásokra – várják az érdeklődőket.
Kifejtette, a könyvhetet idén is a szokásos kettősség jellemzi. A hagyományok ápolása mellett hangsúlyt kap az újdonságok, valamint a nemzeti mellett a helyi értékek bemutatása is.
Az Év Könyve
A megnyitó rendezvény keretében Tóth Károly átadta a városi könyvkiadási támogatásokat. Idén tíz kiadó és alkotó összesen másfél millió forint támogatásban részesült. Az Év Könyve kitüntetéssel pedig ez alkalommal Szalontai Csabát méltatták Szeged születése – Megtelepedés a szegedi tájban a város alakulásáig című kötetéért.