2014.08.22. 21:05
Csillagvirág a Csanádi pusztákon
Csanádi puszták - A Csanádi pusztákon már nyílnak az őszi csillagvirágok. A kedvező időjárás miatt közel két héttel hamarabb kezdődött a virágzásuk.
Bár a csillagvirág a Kelet-Bakonyban és a Balaton-felvidéken is előfordul, a felénk honos, balkáni alfaj csak Nagylak „Külső-csiga" gyepterületein, illetve a Csanádi pusztákon nő.
– Az őszi csillagvirág 8-15 centiméteres növény, amelynek kellemes, halványlila színű a virágja és a szára is. A virágzata fürtös, amit kis hatágú csillagok alkotnak. A csillagvirág rejtőzködő növény. Aki mondjuk júniusban kirándult a Csanádi pusztákon, nem vette észre ezeket a növényeket, pedig milliószám fordultak elő a lábai alatt. Csak akkor mutatják meg magukat, amikor virágzanak – mondta [namelink name="Balogh Gábor"], a Körös-Maros Nemzeti Park természetvédelmi őre. Az őszi csillagvirág, nevének megfelelően, általában szeptember elején nyílik. Az idei év kivétel, mivel már augusztus közepén megjelentek az első virágok. Ez a nyár más miatt is különleges a pusztán: a meleg időjárás sok növényt késztetett másodvirágzásra.
Az őszi csillagvirág körülbelül két hét múlva halványlila fátyolként tündököl majd a Csanádi pusztákon, milliószám virágzik majd az apró növény. – A növények elterjedésének határait nehéz meghúzni. Érdekesség, hogy az őszi csillagvirágnak ez a típusa a Csanádi pusztáktól északra, 2-3 kilométerre már nem található meg.
A Csanádi pusztákon néhány nap múlva már milliós nagyságrendben virágzik az őszi csillagvirág. Fotó: Balogh Gábor
A szakember arra biztat, érdemes csillagvirágtúrát tenni a pusztán. Azt ajánlja, a kirándulók mindenképpen konzultáljanak a Körös–Maros Nemzeti Park munkatársaival, akik elmondják, hol lehet szabadon, illetve kizárólag szakvezetéssel kilátogatni a Csanádi pusztákra. Attól is óva intett mindenkit, hogy csokorba szedjék az őszi csillagvirágot. Az ugyanis természetkárosításnak számít, és sokba kerülne. Egy 8-15 centiméteres kis virágszál természetvédelmi értéke 5000 forint.