Ország-világ

2008.09.21. 17:16

Vörösen fluoreszkáló halakat fedeztek fel

Német kutatók vörös színben fluoreszkáló halakat figyeltek meg korallzátonyokon. Korábban a szakemberek úgy vélték, hogy a tengeri halak számára nincs élettani jelentősége a vörös fénynek.

A biológusok korábban azt gondolták, hogy a vörös szín a tengeri halak számára nem túl nagy jelentőségű. Ezt a feltevést arra alapozták, hogy mivel a víz elnyeli a nagy hullámhossz tartományba eső fényt - így a vörös színt is -, mintegy tíz méteres mélységbe már csak a rövid hullámhosszú zöld és kék fény jut el. Ezért az itt élő állatok szeme elsősorban erre a hullámhossz tartományra érzékeny.

Enneapterygius pusillus világosban

Enneapterygius pusillus világosban.
Annál nagyobb volt a meglepetése annak az osztrák és német biológusokból álló kutatócsoportnak, amely vörös színben fluoreszkáló tengeri élőlényeket, köztük halakat figyelt meg korallzátonyokon, több mint tíz méteres mélységben. A kutatók által laborban (is) készített felvételeken látható, hogy egyes halak, korallok és egyéb mikroorganizmusok nappali megvilágításban teljesen „átlagosan" néznek ki, míg sötétben élénk vörös fényben fluoreszkálnak, ezek a foltok elsősorban a halak fején, a szemük körül jelennek meg.

Enneapterygius pusillus sötétben

Enneapterygius pusillus sötétben.
A BMC Ecology nevű szaklapban közzétett beszámoló szerint, a kutatók 32 halfajnál figyelték meg ezt a jelenséget. „Kutatásunk cáfolja azt a korábbi elképzelést, miszerint a vörös fény a tengeri halaknál nem játszik fontos szerepet. Most viszont az a legfőbb kérdés, hogy vajon mire szolgál ez a jelenség ezeknél az állatoknál?" – mondta Nico Michiels, a kutatás vezetője, a Tübingeni Egyetem kutatója.

Korall világosban

Korall világosban.
A szakemberek feltételezik, hogy a fluoreszkáló foltok az állatok kommunikációját segítik, valamint egyfajta védekezési eszközt is jelenthetnek számukra, ugyanis a vörös színű halak, jól el tudnak rejtőzni a korallzátonyon.

Korall sötétben

Korall sötétben.
A vörös szín a halak által érzékelhető színtartomány határán van. Mivel a tengervíz elnyeli a vörös hullámhosszú fénysugarakat, a vörös színben fluoreszkáló állatok csak egészen közelre képesek „jelezni" a színükkel, vagyis csak a közvetlen környezetükkel való kommunikációt szolgálhatja ez az eszköz.

Címkék#tudomány

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában