Educatio oktatási szakkiállítás

2025.01.11. 20:35

Hankó Balázs: Magyarországon ma jó, sőt menő egyetemistának lenni

A felsőoktatási jelentkezéseket február 15-ig lehet beadni. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter beszédet mondott az Educatio oktatási szakkiállításon.

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter beszédet mond az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon a budapesti a Hungexpón 2025. január 11-én

Forrás: MTI

Fotó: Bruzák Noémi

– Jó ma Magyarországon egyetemre járni, egyetemistának lenni menő – jelentette ki a kulturális és innovációs miniszter az Educatio oktatási szakkiállításon szombaton Budapesten, írja az MTI. Hankó Balázs a Hungexpo területén zajló eseményen úgy fogalmazott, a magyar egyetemek, felsőoktatási intézmények kiválóak, egyetemistának lenni többek között azért is menő, mert a diákokra számos élmény vár.

BUDAI Marcell; VARGA-BAJUSZ Veronika; HANKÓ Balázs, Educatio oktatási szakkiállítás
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, Budai Marcell, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) sajtófőnöke és Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár (j-b) diákokkal beszélget az Educatio oktatási szakkiállításon a budapesti Hungexpón 2025. január 11-én
Fotó: Bruzák Noémi / Forrás: MTI

A tárcavezető arra hívta fel a figyelmet, hogy azért is érdemes a magyar felsőoktatást választani, mert a magyar egyetemek nemzetközi összehasonlításban is az élvonalban találhatóak.

A magyar felsőoktatásban tanulók egy 330 ezres közösséget jelentenek, köztük 46 ezer külföldi diák is van, vagyis a magyar egyetemek nemzetközi mércével mérve is versenyképesek

– hangsúlyozta.

Hankó Balázs az idei felvételivel kapcsolatban úgy tájékoztatott, hogy a jelentkezéseket február 15-ig lehet beadni és arra hívta fel a diákok figyelmét, hogy

érdemes emelt, vagy középszintű érettségit választani, hiszen előbbi esetén egy százalék 1 pontot, míg az utóbbinál egy százalék 0,67 pontot jelent a számukra.

A miniszter tájékoztatóján elhangzott, hogy ma a diploma Magyarországon másfélszeres bérszorzót jelent, a munkaerőpiac pedig várja a diplomájukat megszerző diákokat, akiknek 42 nap az átlagos elhelyezkedési idejük.

A miniszter beszélt a diákok munkavállalásáról is, amelynek kapcsán elmondta, hogy magától az egyetemtől is függ, hogy azt mikor érdemes elkezdeni, illetve azt tanácsolta a diákoknak, hogy lehetőség szerint olyan munkát vállaljanak, amely a tanulmányaikhoz kapcsolódik és amellyel a pénzkereset mellett kreditet is kaphatnak.

Hankó Balázs a kollégiumi férőhelyek növelését is szükségesnek tartja a jelenlegi igényeknek megfelelően és örömét fejezte ki, hogy elindult a HÖOK-kal közösen az ösztöndíjak áttekintése is.

Varga-Bajusz Veronika, a KIM felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára a beszélgetésen többek között a csapatmunka, illetve a minél jobb mentor-tanuló viszony fontosságát emelte ki, illetve azt, hogy az egyetemi évek lényege az is, hogy abba mi minden fér bele a diákoknak egy közösségen belül. Az államtitkár emlékeztetett:

jelenleg 11 milliárd forintot fordítanak tanulmányi ösztöndíjra és megerősítette, hogy ezt érdemes újragondolni, egy motiváló ösztöndíjrendszert kívánnak kialakítani.

Át kell gondolni a kollégiumi normatívát is, hiszen számos minőségi kritérium már elavult – mondta, hozzáfűzve, hogy hamarosan kibővítik a Pannónia-programot és 2–3 éven belül teljesen megvalósulhat a Diákváros-beruházás, ezzel kapcsolatban többek között arra is várják a javaslatokat, hány férőhelyes szobákat alakítsanak ki.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában