Ország-világ

2019.01.21. 16:37

Biztonsági okokból kitiltották Németországból a Mahan Air iráni légitársaság gépeit

A német külügyminisztérium helyettes szóvivője nyilatkozata szerint több jel is mutat arra, hogy az iráni titkosszolgálatok egyre aktívabbak Európában.

Egyelőre nem repülhet Németországba a Mahan Air iráni légitársaság, a német szövetségi repülési hatóság hétfőn azonnali hatállyal megvonta a légitársaság forgalmi engedélyét. A Mahan Airt azzal gyanúsítják, hogy összefüggésbe hozható az iráni titkosszolgálat fedett műveleteivel.


A hivatalos bejelentés szerint "a szövetségi kormányzat úgy ítéli meg, hogy a lépés haladéktalanul szükséges Németország kül- és biztonságpolitikai érdekeinek biztosítására" - mondta el a külügyminisztérium helyettes szóvivője, Christopher Burger Berlinben.

   

A Mahan Air felszerelést, illetve embereket szállít közel-keleti háborús övezetekbe, különösen Szíriába. Burger kiemelte, hogy a német külpolitikai érdekeket az szolgálja, hogy nem engedélyezik a légitársaság számára a közlekedést Németországban, mivel háborús cselekményekhez, valamint a háborús övezetben élő emberek elnyomásához járul hozzá.

    

Burger nyilatkozata szerint több jel is mutat arra, hogy az iráni titkosszolgálatok egyre aktívabbak Európában. Múlt héten a német hatóságok az Irán javára folytatott kémkedés gyanújával őrizetbe vették a német hadsereg egyik alkalmazottját, Abdul Hamid S-t. Teherán tagadja a vádat.

    

Sajtójelentések szerint a Mahan Air 2011 óta szerepel az Egyesült Államok szankciós listáján, és Washington már számos szövetségesénél közbenjárt annak érdekében, hogy vonják vissza a repülési engedélyt ettől a légitársaságtól.

    

A Mahan Air járatai mind ez idáig heti négyszer közlekedtek Németországba; Teherán és München, illetve Düsseldorf között.

    

Az Egyesült Államok kormánya azonnal üdvözölte Németország döntését, Mike Pompeo külügyminiszter ezt írta a Twitteren: "A légitársaság fegyvereket és harcosokat szállít a Közel-Keletre, és ezzel támogatja az iráni rezsim pusztító ambícióit a régióban". Pompeo arra kért minden szövetségest, hogy kövessék Németország példáját.

    

Irán rendszeresen gyanúsítja fő ellenségeit - Izraelt és az Egyesült Államokat - azzal, hogy szabotálni akarják a 2015-ben vele kötött többhatalmi atomalkut, amelynek révén javult Teherán viszonya az Európai Unióval, Nagy-Britanniával, Franciaországgal és Németországgal.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában