Szomorúan indult a péntek délelőtti edzés a MOL-PICK Szeged férfi kézilabdacsapatának. A szakmai stáb, a játékosok egy kört alkottak, majd összekapaszkodva emlékeztek meg Marian Cozmára, a 10 éve elhunyt veszprémi kézilabdásra.
A klub a honlapján így emlékezett a nagyszerű játékosra,
ide kattintva olvasható.
 |
Fotó: Török János |
Marian Cozmát egy veszprémi szórakozóhelyen ölték meg 2009. február 8-a hajnalban,a 26 éves sportoló a kórházba szállítást követően életét vesztette.A csapat horvát kapusát
Ivan Pesicet megkéselték és Zarko Sesum is életveszélyes sérüléseket szerzett. A veszprémi kórház intenzív osztályán ápolják őket. Ivan Pesicnek az egyik veséjét el kellett távolítani, mert teljesen szétroncsolódott. Sesum pedig koponyaalapi törést szenvedett.
 |
Mécsesek Veszprémben, a gyilkosság helyszínén. Archív fotó |
Az ország több pontján tartottak gyertyás megemlékezést,
így az újszegedi sportcsarnok előtt is. Másfél óra alatt közel ötszázan tették tiszteletüket a gyertyák mellett virágokkal is Marian Cozma fotója előtt, temetése előtt a
koporsója is Szegeden keresztül haladt Romániába.
 |
Archív fotó: Karnok Csaba |
A Pick Szeged férfi kézilabdacsapatának kezdeményezésére
országos összefogás indult útjára. A következő meccsek előtt a szurkolók, játékosok és edzők egymás kezét megfogva tiltakoztak az erőszak ellen.
 |
Archív fotó: Karnok Csaba |
Sz. Iván, a gyilkossággal és támadással vádolt
harmadik gyanúsított 5 nappal később feladta magát a rendőrségen, de tagadta az ellene felhozott vádpontokat.
Több mint egy év nyomozás után vádat emel a Veszprém Megyei Főügyészség a Marian Cozma román válogatott kézilabdázó meggyilkolásával gyanúsítottak ellen. Másodfokú,
jogerős ítéletet 2012 nyarán hirdettek: a másodfokú ítélet életfogytiglani fegyházról 18 év börtönre enyhítette Raffael Sándor és Németh Győző büntetését, Sztojka Ivánét pedig 20 év fegyházról 8 év börtönre mérsékelte. Az április 27-én szóban már kihirdetett ítélet egyebek mellett azzal indokolja az első fokon kiszabott büntetések enyhítését, hogy a Veszprém Megyei Bíróság "a vádlottaknak a testi sértés okozására irányuló, kétség kívül fennálló akarategységét" esetükben "ténybeli alap nélkül terjesztette ki több ember élete kioltására irányuló akarategység megállapítására".
A Legfőbb Ügyészség közleményben jelentette be, hogy felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Cozma-ügyben a Kúriához, mivel szerinte a jogerős ítéletben megállapított tényállás olyan ellentmondásokat tartalmaz, amelyek miatt a büntetőjogi felelősségre vonás szempontjából jelentős kérdésekben nem derül ki, hogy a Győri Ítélőtábla milyen tényállásra alapozta döntését. Ezért a Legfőbb Ügyészség azt kérte a Kúriától, hogy helyezze hatályon kívül az ügyben másodfokon hozott határozatot. Végül a Kúria 2012-ben, jogerősen 13 évre ítélte Sztojkát.
Végül
jó magaviselete miatt 9 és fél év után szabadulhatott 2018 nyarán a Marian Cozma haláláért elítélt Sztojka Iván. Az áldozat családja 2012-ben polgári perben 250 millió forint kártérítést kért, ebből a bíróság 211 milliót ítélt meg, aminek megfizetésére a kézilabdázó halálában felelős öt embert kötelezték. Később született egy újabb ítélet, ez jogerősen már csak 16 millió forint nem vagyoni kártérítést szabott ki, ám ebből még semmit sem láttak a hozzátartozók.
A megölt kézisről
könyv és
film is készült,
Veszprémben emlékművet, Bukarestben
emléktáblát avattak a tiszteletére.
Szeretne hozzászólni? Kommentelje a cikket Facebook-oldalunkon!