Sport

2011.07.09. 19:26

Tour de France: Portugál szakaszgyőzelem, Hushovd maradt sárga trikóban

Portugál szakaszgyőzelmet hozott a Tour de France nyolcadik szakasza. Faria da Costa ért haza egy hosszú szökés után. Thor Hushovd nagy meglepetésre megőrizte összetettbeli első helyét.

Az első hegyi szakaszával folytatódott a Tour de France szombaton a Francia középhegységben. A kerekeseknek az Aigurande Super és Besse Sancy közti 189 kilométeres szakaszt kellett teljesíteniük.

A Radio Schack csapat kifejezetteb balszerencsés ezen a Tour de France-on, pénteken bukásba keveredett a csapatból Yaroslav Popovych, Haimar Zubeldia, Markel Irizat és Levi Leipheimer is, majd a 38 kilométerrel a szakasz vége előtt Chris Horner, aki ugyan befejezte a versenyt, de kórházba kellett szállítani, és nem jött annyira rendbe, hogy folytatni tudja a küzdelmeket. A csapat legnagyobb esélyese így a német Andreas Klöden maradt.

A mezőnyre ma két negyedik kategóriás emelkedő várt, egy második kategóriás hegyet kellett megmászniuk, majd a befutó egy harmadik kategóriás emelkedőben végződött.

A rajt után kilenc versenyző tudott megszökni, köztük volt egy korábbi Tour de France szakaszgyőztes is Christophe Riblon személyében. Az első negyedik kategóriás hegyet Julien El Fares szelidítette meg először. A szökevények után a peloton elején a BMC diktálta a tempót, akik megpróbálták fárasztani a mezőnyt. A gyorsasági hajrát Riblon nyerte meg, a pelotonból pedig először Philippe Gilbert haladt át a célvonalon. A második negyedik kategóriás hegyet Kolobnev nyerte meg.

Hatalmasat küzdött első szakaszgyőzelméért Rui Alberto Faria Da Costa. Fotó: daylife.com

A második kategóriás hegyet,a mely 6,2 kilométer hosszan, átlagosan 6,2% meredek volt Van Garderen nyerte meg miközben Roman Kreuziger és Robert Gesink, a fehér trikós versenyző is mezőnytől leszakadók között volt.

Az utolsó 20 kilométerre a szökevénycsoport négy emberre csökkent, Van Garderen, Gautier, Costa és Riblon küzdött a hegyen, őket követte egy Alexandre Vinokourov és Flecha vezette 4 fős csoport. Őket pedig már a főmezőny követte, élen Cadel Evans csapata, a BMC dolgozott a legtöbbet, hogy az ausztrál átvehesse a sárga trikót.

15 kilométerrel a vége előtt Riblon még indított egy támadást a szökevények közül, az ő kezdeményezésre az egész csoport megindult. Majd Van Garderen is megpróbált ellépni, de nem tudta lerázni üldözőit. A végső 10 kilométeren még mindig elől voltak a szökevények, 35 másodperces előnnyel Vinokourov vezette csoport előtt. Costa indított szökést, amivel le tudta rázni üldözőit, kivéve a kazah kerékpárost, aki mindent megtett, hogy utolérje.

Az utolsó emelkedőhöz érve Costa volt az élen, mögötte Vinokourov, őt követte a mezőny 1 perces hátránnyal, ekkor már lehetett érezni, hogy nem fogják utolérni a portugált, és hazaérhet. Az utolsó Tour de France versenyén induló 37 éves kazah versenyző mindent megtett a győzelemért, de csak 17-18 másodpercre tudta megközelíteni, de utolérni végül nem bírta. A pelotont Alberto Contador csapattársa Richie Porte kezdte meghúzni, az összetettben is favoritoknak számító bringások egymást figyelték végig Andy Schleck, Alberto Contador és Cadel Evans is.

Az utolsó kilométeren, ha Contador megindult, azonnal rakta a kereket Andy Schleck. Aztán végül Gilbert el tudott lépni, akit Cadel Evans követett. A szakaszgyőzelmet Rui Costa szerezte meg, második helyen Philippe Gilbert ért célba, harmadik pedig Cadel Evans lett.

A sárga trikós Thor Hushovd a mezőnnyel ért be, így nem kis meglepetésre megtartotta összetettbeli első helyét Cadel Evans előtt. Philippe Gilbert feljött a 10. helyre, Alberto Contador pedig már a 20. helyen áll. A zöld trikós a vasárnapi szakaszon belga világelső Gilbert lesz, míg a pöttyös trikót Tejay Van Garderen viselheti majd. a legjobb fiatal versenyző maradt Robert Gesink.

Ez volt az első szökés az idei Tour de France-on, amely haza tudott érni, a Movistar portugál versenyzője élete első TdF szakaszgyőzelmét szerezte meg. Holnap az Issoire Saint és Flour közötti 208 kilométeres táv várja a versenyzőket.