Délmagyar logó

2019. 07. 19. péntek - Emília 17°C | 27°C Még több cikk.

Pénteken kezdődik a II. Európa Játékok Minszkben - 122 magyar vesz részt a viadalon

A minszki Európa Játékok nyolc sportágban része az olimpiai kvalifikációs időszaknak, négy sportág esetében pedig közvetlenül tokiói kvótákhoz lehet jutni.
Pénteken kezdődik Minszkben a II. Európa Játékok, a kontinens idei legnagyobb multisport eseménye. A versenysorozat június 30-ig tart, 15 sportág 200 számában 50 ország több mint 4000 sportolója, köztük 122 magyar indul.

Az eredeti terv szerint a 15 sportág közül négy egyben az idei Európa-bajnokságot is jelentette volna, de ez végül csak a férfi ökölvívók és a cselgáncsozók esetében lesz érvényes, míg - a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) tájékoztatása alapján - gyorsasági kajak-kenuban és tollaslabdában végül nem kap kontinensbajnoki státuszt a játékok. Nyolc sportágban - íjászatban, tollaslabdában, atlétikában, sportlövészetben, karatéban, kerékpárban, cselgáncsban és asztaliteniszben - a versenyek részei a jövő évi, tokiói olimpia kvalifikációs sorozatának. A magyarok egyedül strandlabdarúgásban nem lesznek érdekeltek a fehérorosz fővárosban.
 
    
Sokak szerint az Európa Játékok még keresi az identitását, ezen a véleményen van Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke is.
    
"Úgy gondolom ugyanakkor, hogy jó úton jár. Ha kinövi a gyerekbetegségeit, és megéli a harmadik-negyedik kiadását, akkor szerintem jó eséllyel ereszt majd olyan gyökereket, hogy megmaradjon" - nyilatkozott az MTI-nek a sportvezető.
    
Hozzátette: az esemény menedzselése jó úton halad, ezt mutatja az a tény is, hogy nyolc sportágban közvetlenül tokiói olimpiai kvótához lehet jutni vagy ranglista-pontok gyűjtésével erősíteni lehet a pozíciót a kijutásra.
    
"Ez előremutató, ugyanakkor mint minden más multisport-esemény, ez is küzd nehézségekkel, például nem könnyű rendezőt találni" - mondta.
    
Kulcsár Krisztián elárulta, hogy konkrét elvárás nincs a csapat szereplésével kapcsolatban, tisztes helytállást, sportszerű versenyzést várnak.
    
"Sok olyan sportág, amely nekünk kedves, és hagyományosan eredményesek vagyunk benne, mint például az úszás és a vívás, nincs a programban, és vannak olyan sportágak, amelyeket kis túlzással csak hírből ismerünk. Ezért nem volna megalapozott éremszámra, az éremtáblán elfoglalt helyezésre célt kitűzni. Azt szeretnénk, hogy azokban a sportágakban legyen jó a szereplés, amelyek beleszámítanak az olimpiai kvalifikációba és szerezzünk kvótákat is, ahol ez lehetséges" - fogalmazott.
    
Bő egy évvel a 2020-as ötkarikás játékok előtt akár főpróbának is lehetne nevezni a minszki eseményt, a MOB elnöke szerint azonban ez "erős" kifejezés.
    
"Ki lehet nevezni versenyeket főpróbának, de egy olimpia a hangulatával, a szakmaiságával, a téttel és önmagában azzal, hogy univerzális, nem pedig regionális esemény, más szintet képvisel. Sok tekintetben ugyanakkor hasonló, gondolok itt elsősorban a készülődésre, a szervezésre, az ügyintézésre. Nem olimpiai főpróbának nevezném, inkább egy fontos állomásnak az olimpiához vezető úton" - mondta Kulcsár Krisztián.
    
A fehérorosz fővárosban a kosárlabda 3x3-as változatában, tollaslabdában, gyorsasági kajak-kenuban, tornában (benne ritmikus gimnasztikában, aerobikban és gumiasztalban), karatéban, sportlövészetben, íjászatban, strandlabdarúgásban, kerékpárban (országútiban és pályán), szambóban, asztaliteniszben, atlétikában, ökölvívásban, cselgáncsban és birkózásban avatnak bajnokokat.
    
Négy év múlva várhatóan Krakkó és környéke lesz az Európa Játékok rendezője, a lengyelek ugyanis az egyetlen pályázók a 2023-as eseményre. A végleges döntés Minszkben születik majd meg, szombaton, az Európai Olimpiai Bizottság rendkívüli közgyűlésén.

Négy éve húsz éremmel a 11. helyen zártak a magyarok

Az első Európa Játékokon, négy éve, Bakuban húsz érmet szerzett a magyar csapat, amely nyolc első, négy második és nyolc harmadik helyezéssel az éremtáblázat 11. helyén zárt.

A házigazda azerieket megelőzve Oroszország végzett az élen 78 arany-, 40 ezüst- és 45 bronzéremmel.

A 2015-ös bakui magyar érmesek:
ARANY:
Szabó Gabriella, Vad Ninetta, Kozák Danuta, Kárász Anna - kajak négyes, 500 m
Kammerer Zoltán, Szalai Tamás - kajak kettes, 1000 m
Sastin Marianna - birkózás, 60 kg
Kozák Danuta - kajak egyes, 500 m
Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel - kajak négyes, 1000 m
Dudás Miklós - kajak egyes, 200 m
Barka Emese - birkózás, 58 kg
Szöllősi Panna, Lendvay Dóra, Hegyi Dóra, Farkas Balázs, Bali Dániel - aerobikcsapat

EZÜST:
Korpási Bálint - kötöttfogású birkózás, 71 kg
Bognár Richárd - dupla trap
Juhász Janka - úszás, 1500 m gyors
Karakas Hedvig - cselgáncs, 57 kg

BRONZ:
Vajda Attila - kenu egyes, 1000 m
Kárász Anna, Vad Ninetta - kajak kettes, 500 m
Kozák Danuta - kajak egyes, 200 m
Tótka Sándor, Molnár Péter - kajak kettes, 200 m
Csay Renáta - kajak egyes, 5000 m
Bonecz Boglárka - úszás, 200 m pillangó
Csernoviczki Éva - cselgáncs, 48 kg
Harcsa Zoltán - ökölvívás, 75 kg

A minszki Európa Játékok nyolc sportágban része az olimpiai kvalifikációs időszaknak, négy sportág esetében pedig közvetlenül tokiói kvótákhoz lehet jutni

A négyből ugyanakkor csak három sportág képviselői, a sportlövők, az íjászok és az asztaliteniszezők örülhetnek már a fehérorosz fővárosban az ötkarikás indulási jog kivívásának, mivel karatéban majd csak jövőre derül ki, hogy kinek ér kvalifikációt az EJ-teljesítmény.
    
A sportlövőknél minden egyéni olimpiai versenyszámban egy-egy kvótát osztanak, amit minden esetben az adott szám legjobb, eddig kvótát nem szerzett lövője nyer el hazájának.
    
Asztaliteniszben szintén egyértelmű a helyzet: a férfi és női egyéni verseny dobogósai (3-3), illetve a női és férfi csapatverseny, valamint a vegyes páros aranyérmesei váltják meg jegyüket a jövő évi nyári játékokra.
    
Íjászatban a múlt héten rendezték az első kvalifikációs viadalt, a világbajnokságot, ezt követi a minszki multisport esemény. Egy-egy férfi és női kvóta a vegyes párosok versengésében dől el, s a legjobb még nem kvótás ország csapata kapja, míg a női és férfi egyéni versenyeken is egy-egy helyet osztanak ki.
    
Karatéban a minszki a sportág kontinentális kvalifikációs viadala, melyről két férfi és két női versenyző juthat ki az olimpiára. Viszont az csak jövő május 10-én derül ki, hogy jár-e, s ha igen, akkor mely karatékáknak a tokiói hely. A sportági kvalifikációs rendszer szerint ugyanis elsődlegesen a jövő április 6-i olimpiai ranglistáról adnak kvótákat, majd a május 8-10-i párizsi világ kvalifikációs viadal érmesei szereznek indulási jogot. Az EJ két férfi és két női kvótáját pedig az nyeri el, aki Minszkben aranyérmes lesz, de legalább dobogóra áll, és sem a rangsor alapján, sem a párizsi versenyen nem szerez kvótát.
    
Az Európa Játékok három másik sportágban, cselgáncsban, kerékpárban és tollaslabdában pontszerző verseny, így beleszámít az olimpiai kvalifikációs rangsorba, míg atlétikában Minszkben is lehet teljesíteni az ötkarikás szinteket.

A program:
június 21., péntek:
3x3 KOSÁRLABDA (Palova Aréna)
nők, csoportmérkőzés:
8.25: Magyarország-Csehország

ÍJÁSZAT (Olimpiai Sportkomplexum)
8.45: férfi olimpiai, egyéni rangsoroló (Banda Árpád)

ÖKÖLVÍVÁS (Urucse Sportpalota)
férfi selejtezők:
13.00: 49 kg (Bernáth Attila), 91 kg (Hámori Ádám), +91 kg (Nagy Bence)

MEGNYITÓ
21.00: Dinamo Stadion

június 22., szombat:
SZAMBO (Sportpalota)
 9.00: férfi 100 kg (Sirankó Ferenc), negyeddöntők, elődöntők, vigaszág
16.00: férfi 100 kg, döntő

SPORTLÖVÉSZET (Sportlövő központ)
 9.10: légpuska vegyescsapat, selejtező (Sidi Péter, Horváth Lea)
10.45: légpuska vegyescsapat, döntő
    
ASZTALITENISZ (Olimpiai Tenisz Központ)
 9.00: férfi, női egyes, 1. és 2. forduló (Póta Georgina, Madarász Dóra, Ecseki Nándor, Szudi Ádám)  

CSELGÁNCS (Csizsovka Aréna)
 9.30: férfi 60 kg (Szabó Csaba), 66 kg (Gorjanácz Zsolt), női 48 kg (Csernoviczki Éva), 52 kg (Pupp Réka, Szabó Katinka), 57 kg (Karakas Hedvig), előcsatározások
16.00: férfi 60 kg, 66 kg, női 48 kg, 52 kg, 57 kg, helyosztók
 
3x3 KOSÁRLABDA (Palova Aréna)
nők, csoportmérkőzések:
10.25: Magyarország-Németország
12.15: Magyarország-Románia

ÖKÖLVÍVÁS (Urucse Sportpalota)
13.00: férfi 56 kg (Csóka Nándor), 69 kg (Kozák László), 75 kg (Harcsa Zoltán), selejtezők
17.30: férfi 60 kg (Gálos Roland), 69 kg, 81 kg (Kovács Pál), selejtezők

TORNA (Minszk Aréna)  
13.00: ritmikus gimnasztika, egyéni összetett (Pigniczki Fanni)

június 23., vasárnap:
ATLÉTIKA (Dinamo Stadion)
11.00: csapat, selejtezők (Magyarország)

ASZTALITENISZ (Olimpiai Tenisz Központ)
 9.00: vegyes páros, 1. forduló (Szudi Ádám, Pergel Szandra)
12.00: férfi, női egyes, 3. forduló

CSELGÁNCS (Csizsovka Aréna)
 9.30: férfi 73 kg (Ungvári Miklós, Szabó Frigyes), 81 kg (Ungvári Attila, Rajkai Róbert), női 63 kg (Özbas Szofi), előcsatározások
16.00: férfi 73 kg, 81 kg, női 63 kg, helyosztók

SPORTLÖVÉSZET (Sportlövő központ)
10.15: női légpisztoly, selejtező (Egri Viktória, Major Veronika)
12.30: női légpisztoly, döntő

KERÉKPÁR (Minszk)
11.00: férfi mezőnyverseny (180 km, Dina Dániel, Dina Márton, Karl Ádám Kristof, Pelikán János)

ÖKÖLVÍVÁS (Urucse Sportpalota)
13.00: férfi 49 kg, 52 kg (Virbán Martin), 91 kg, selejtezők
17.30: férfi 64 kg (Fodor Milán), 75 kg, selejtezők

TORNA (Minszk Aréna)
13.00: ritmikus gimnasztika, szerenkénti döntők

június 24., hétfő:
ÍJÁSZAT (Olimpiai Sportkomplexum)
 8.00: férfi olimpiai, egyéni kieséses szakasz (Banda Árpád), a 16 közé jutásért, nyolcaddöntő

TOLLASLABDA (Falcon Club)
 8.00: férfi egyes (Krausz Gergely), női egyes (Kőrösi Ágnes), női páros (Bukoviczki Nikoletta, Gonda Daniela), csoportmérkőzések

SPORTLÖVÉSZET (Sportlövő központ)
 8.15: női légpuska (Horváth Lea), alapverseny
10.15: férfi légpuska (Péni István, Sidi Péter), alapverseny
12.00: férfi és női légpuska, döntők

ASZTALITENISZ (Olimpiai Tenisz Központ)
 9.00: vegyes páros, negyeddöntők
12.00: férfi, női egyes, 4. forduló

CSELGÁNCS (Csizsovka Aréna)
 9.30: férfi 90 kg (Tóth Krisztián), 100 kg (Ohát Zalán), női 78 kg (Salánki Evelin), +78 kg (Szigetvári Mercédesz, Kárpáti Emese), előcsatározások
16.00: férfi 90 kg, 100 kg, női 78 kg, +78 kg, helyosztók

3x3 KOSÁRLABDA (Palova Aréna)
nők:
12.00: negyeddöntők
17.00: elődöntők
18.50: döntő

ÖKÖLVÍVÁS (Urucse Sportpalota)
13.00: férfi 56 kg, +91 kg és női 69 kg (Budai Vivien), selejtezők
17.30: férfi 52 kg, 69 kg, selejtezők

TOLLASLABDA (Falcon Club)
15.00: férfi egyes (Krausz Gergely), női egyes (Körösi Ágnes Klára), női páros (Bukoviczki Nikoletta, Gonda Daniela Csilla), csoportmérkőzések  

TORNA (Minszk Aréna)
18.30: Aerobik vegyes páros (Bali Dániel, Mazács Fanni), döntő

június 25., kedd:
KAJAK-KENU (Zaszlavl regatta pálya)
 8.00: férfi K-1, C-1, K-2, C-2 1000 m, női K-2 500 m, előfutamok
13.00: női K-1, K-4, C-2 és férfi K-4 500 m előfutamok, 1000 m és 500 m középfutamok

SPORTLÖVÉSZET (Sportlövő központ)
 8.00: női sportpisztoly (Csonka Zsófia, Major Veronika), 30 lassú
 9.00: kisöbű szabadpuska vegyescsapat (Péni István, Horváth Lea) alapversenny
11.00: kisöbű szabadpuska vegyescsapat döntő

TOLLASLABDA (Falcon Klub)
 8.00 és 15.00: férfi egyes (Krausz Gergely), női egyes (Kőrösi Ágnes), női páros (Bukoviczki Nikoletta, Gonda Daniela), csoportmérkőzések

ATLÉTIKA (Dinamo Stadion)
 8.40: negyeddöntők

ASZTALITENISZ (Olimpiai Tenisz Központ)
 9.00: vegyes páros, elődöntő
12.00: férfi, női egyes, negyeddöntő
17.00: vegyes páros, bronzmérkőzés, döntő

CSELGÁNCS (Csizsovka Aréna)
 9.30: vegyescsapat (Magyarország), előcsatározások
15.00: vegyescsapat, döntő

BIRKÓZÁS (Sportpalota)
10.00: szabadfogás 125 kg (Ligeti Dániel), előcsatározások
17.00: szabadfogás 125 kg, elődöntők

KERÉKPÁR (Olimpiai Sportkomplexum)
12.00: férfi időfutam (Pelikán János)

ÖKÖLVÍVÁS (Urucse Sportpalota)
13.00: férfi 60 kg, 64 kg, 81 kg, negyeddöntők
17.00: férfi 49 kg, 75 kg, 91 kg, negyeddöntők és női 75 kg (Nagy Tímea) selejtezők
A kajak-kenu csapat összeállítása pénteken válik hivatalossá.

június 26., szerda:
TOLLASLABDA (Falcon Club)  
 8.00: férfi egyes (Krausz Gergely), női egyes (Kőrösi Ágnes), női páros (Bukoviczki Nikoletta, Gonda Daniela), csoportmérkőzések

SPORTLÖVÉSZET (Sportlövő központ)
 8.00: női skeet (Pongrátz Bianka) alapverseny
 8.15: női sportpisztoly (Csonka Zsófia, Major Veronika)
30 gyors
 8.45: férfi kisöbű szabadpuska 3x40 (Péni István, Sidi Péter), alapverseny
10.45: női sportpisztoly döntő
12.30: férfi kisöbű szabadpuska 3x40, döntő

KAJAK-KENU (Zaszlavl regatta pálya)
 9.00: női K-2 500 és férfi 1000 m-es döntők    
13.00: 200 m-es előfutamok, középfutamok

ASZTALITENISZ (Olimpiai Tenisz Központ)
 9.00: férfi, női egyes, elődöntők
15.00: férfi, női egyes, bronzmérkőzések, döntők

BIRKÓZÁS (Sportpalota)
10.00: szabadfogás 125 kg, vigaszág, 65 kg (Wilhelm Zoltán), 97 kg (Szabó Mihály) és női 53 kg (Dénes Mercédesz) előcsatározások
17.00: szabadfogás 65 kg, 97 kg, nők 53 kg, elődöntők  
17.40: szabadfogás 125 kg, döntő

ÖKÖLVÍVÁS (Urucse Sportpalota)
13.00: férfi 52 kg, 56 kg, 69 kg, +91 kg és női 69 kg, negyeddöntők
17.30: férfi 60 kg, 64 kg, 81 kg és női 75 kg, negyeddöntők

TOLLASLABDA (Falcon Club)
14.00: férfi egyes (Krausz Gergely), női egyes (Kőrösi Ágnes), női páros (Bukoviczki Nikoletta, Gonda Daniela), csoportmérkőzések

ATLÉTIKA (Dinamo Stadion)
16.40: elődöntők
19.00: elődöntők

június 27., csütörtök:
SPORTLÖVÉSZET (Sportlövő Központ)
 8.00: női skeet (Pongrátz Bianka) alapverseny, 2. nap
 8.15: női kisöbű szabadpuska 3x40 (Horváth Lea), alapverseny
12.00: női kisöbű szabadpuska 3x40, döntő
15.45: női skeet, döntő

KAJAK-KENU (Zaszlavl regatta pálya)
 9.00: 500 m-es döntők
13.00: 200 m-es és 5000 m-es döntők    

ASZTALITENISZ (Olimpiai Tenisz Központ)
 9.00: női csapat (Magyarország), 1. forduló
15.00: női csapat, negyeddöntők

TOLLASLABDA (Falcon Club)
 9.00: férfi, női egyes nyolcaddöntők
16.00: férfi, női páros negyeddöntők

BIRKÓZÁS (Sportpalota)
10.00: szabadfogás 65 kg, 97 kg, női 53 kg vigaszág, női 62 kg (Sleisz Gabriella), 57 kg (Galambos Ramóna), 76 kg (Németh Zsanett) előcsatározások
17.00: szabadfogás 65 kg, 97 kg, nők 53 kg, 68 kg, döntők

ÍJÁSZAT (Olimpiai Sportkomplexum)
10.10: férfi olimpiai, egyéni nyolcaddöntő, negyeddöntő, elődöntő
14.40: férfi olimpiai, egyéni bronzmérkőzés, döntő

TORNA (Minszk Aréna)
12.00 és 16.00: férfi (Babos Ádám) és női (Schermann Bianka, Péter Sára, Székely Zója) egyéni összetett, selejtező

KERÉKPÁR (Minszk Aréna Velodrom)
pályaverseny:
18.55: férfi scratch (Lovassy Krisztián), előfutamok
 
június 28., péntek:
TOLLASLABDA (Falcon Club)
 9.00: férfi, női egyes negyeddöntő
17.00: női páros, elődöntő

ASZTALITENISZ (Olimpiai Tenisz Központ)
 9.00: női csapat, elődöntők

BIRKÓZÁS (Sportpalota)
10.00: nők 57 kg, 62 kg, 76 kg, vigaszág; kötöttfogás 60 kg (Torba Erik), 67 kg (Krasznai Máté), 77 kg (Lőrincz Tamás)
17.00: kötöttfogás 60 kg, 67 kg, 77 kg, elődöntők
17.30: nők 57 kg, 62 kg, 76 kg, döntők

ÖKÖLVÍVÁS (Urucse Sportpalota)
13.00 és 17.30: férfi és női elődöntők
    
ATLÉTIKA (Dinamo Stadion)
17.00: döntő  

június 29. szombat:
KERÉKPÁR (Minszk Aréna Velodrom)
pályaverseny:
 9.55: férfi sprint (Szalontay Sándor), kvalifikáció
10.50: férfi sprint, nyolcad- és negyeddöntő
15.00: férfi sprint, helyosztók
18.35: férfi pontverseny (Filutás Viktor)

TOLLASLABDA (Falcon Club)
 9.00: férfi, női egyes, elődöntő
17.00: férfi, női páros, döntő

ASZTALITENISZ (Olimpiai Tenisz Központ)
 9.00: női csapat, bronzmérkőzés, döntő

BIRKÓZÁS (Sportpalota)
10.00: kötöttfogás 60 kg, 67 kg, 77 kg vigaszág; kötöttfogás 87 kg (Lőrincz Viktor), 97 kg (Kiss Balázs) előcsatározások
17.00: kötöttfogás 87 kg, 97 kg, elődöntők
17.30: kötöttfogás 60 kg, 67 kg, 77 kg, döntők

TORNA (Minszk Aréna)
13.00: férfi és női egyéni összetett, döntők

ÖKÖLVÍVÁS (Urucse Sportpalota)
15.00: férfi 52 kg, 60 kg, 69 kg, 81 kg, +91 kg és női 57 kg, 69 kg, döntők

június 30., vasárnap:
KERÉKPÁR (Minszk Aréna Velodrom):
pályaversenyek:
 9.20: férfi omnium (Lovassy Krisztián), férfi keirin (Szalontay Sándor)
14.20: férfi keirin, helyosztó
16.30: férfi omnium, éremfutam

KARATE (Csizsovka Aréna)
 8:00: férfi 67 kg (Hárspataki Gábor), 75 kg (Tadissi Martial), előcsatározások
14:00: férfi 67 kg, 75 kg, elődöntők  
15:35: férfi 67 kg, 75 kg, döntők

ÖKÖLVÍVÁS (Urucse Sportpalota)  
11:00: férfi 49 kg, 56 kg, 64 kg, 75 kg, 91 kg és női 51 kg, 60 kg, 75 kg, döntők

TOLLASLABDA (Falcon Club)
11:00: férfi és női egyes, döntő  

BIRKÓZÁS (Sportpalota)
12:00: kötöttfogás 87 kg, 97 kg elődöntők    
12:30: kötöttfogás 87 kg, 97 kg, 130 kg, döntők  

TORNA (Minszk Aréna)
12:00: szerenkénti döntők

ZÁRÓÜNNEPSÉG
21.00: Dinamo Stadion

hirdetés

Kövessen minket, kommentelje híreinket a Delmagyar.hu Facebook oldalán!

hirdetés

hirdetés

A címoldal témái

Önnek ajánljuk

Őrizetbe vették Michel Platinit, az UEFA korábbi elnökét

Őrizetbe vették Michel Platinit, az UEFA korábbi elnökét
A 2022-es vb helyszínének kijelölése során merült fel korrupció és megvesztegetés gyanúja, Platinit… Tovább olvasom