Szeged és környéke

2007.01.15. 15:19

Szentes lehet a fertőző betegellátás központja

Ha az egészségügyi miniszter nem változtat az ágyszámfelosztáson, akkor csak Szentesen gyógyíthatják áprilistól a felnőtt fertőző betegeket, ugyanis a szegedi intézmények nem kaptak aktív ágyat erre a célra. A szegedi szakemberek korrekciót kérnek.

Szabó C. Szilárd

A szegedi kórházban tavaly nyáron adták át a felnőtt fertőző osztályt. Lehet, hogy áprilisban be kell zárni. Fotó: Schmidt AndreaHa az egészségügyi miniszter nem változtat az ágyszámfelosztáson, akkor csak Szentesen gyógyíthatják áprilistól a felnőtt fertőző betegeket, ugyanis a szegedi intézmények nem kaptak aktív ágyat erre a célra. A szegedi szakemberek korrekciót kérnek. A szentesi kórház főigazgatója ugyanakkor elképzelhetőnek tartja, hogy csak náluk lesz felnőtt fertőző osztály a megyében. A minisztérium szerint Szentes meg tudja oldani egyedül is a felnőtt fertőző betegek ellátását.

Csongrád megye kórházai közül csak a kiemelt intézményekben látják el a fertőző betegeket, ugyanis csak Szegeden és Szentesen működnek olyan infektológiai osztályok, amelyek megfelelnek a hatóságok szigorú előírásainak. A kormányzat még tavaly tíz aktív ágyat biztosított a szentesi kórház gyermek és felnőtt fertőző osztályának, amely mellé még tízet javasolt az előző héten Molnár Lajos egészségügyi miniszter. A szegedi egyetemi klinikai központnak 18 gyógyító ágyat garantáltak és kettőt ajánlottak pluszban. Ez a húsz ágy azonban a gyermekfertőzőé, melyet az egyetem gyermekklinika és gyermek-egészségügyi központja működtet a Temesvári körúti intézményében – tudtuk meg Mikó Tivadartól, az orvoscentrum elnökétől.

A szegedi felnőtt fertőző osztály tavaly nyár óta a szegedi városi kórház Kálvária sugárúti épületében működik húsz ággyal. Lapunkban megírtuk: a felnőtt fertőzőt a lepusztult Pulz utcai intézményből költöztették át tavaly júniusban a kórház – előtte több száz millió forintért felújított, és márciusban átadott – pszichiátriai épületének földszintjére. Ahhoz, hogy itt fertőző betegeket kezelhessenek, az ÁNTSZ előírásai szerint át kellett alakítani a frissen felújított épület földszintjét, biztosítani kellett a szigorú izolációt, a kisebb kórtermeket és a zsiliprendszert. Az átalakítási munkálatokat 15 millió forinttal támogatta a város.

Kiskunhalasnak 57, Gyulának 30 ágy jutott

A régió kiemelt, súlyponti intézményei közül a kiskunhalasi kórháznak 57, a gyulai Pándy Kálmán Kórháznak pedig 30 aktív ágyat garantált a kormányzat fertőző betegellátásra. Kiskunhalason csak felnőtt fertőző osztály működik, ahol jelenleg két infektológus szakorvos dolgozik. A gyulai kórházban – ahol szintén két szakorvos dolgozik – 6 éves kortól fogadják a betegeket a fertőző osztályon. A megyeközpontokban, így a kiemelt kecskeméti kórházban, és a területi státusban működő békéscsabai kórházban nincs fertőző osztály.








Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!