2007.06.26. 16:19
Ha kipottyan a fészekből a madár
Rozsdafarkú fiókát találtunk a sajtóház udvarán, valószínűleg kiesett a fészekből. Mielőtt létrára másztunk volna, felhívtuk Veprik Róbertet. A Szegedi Vadaspark igazgatója azt tanácsolta: ne tegyük vissza, mert a többi fióka esetleg megijed és menekülni akar, vagyis kiugrik a fészekből, ha embert lát.
Rozsdafarkú fiókát találtunk a sajtóház udvarán, valószínűleg kiesett a fészekből. Mielőtt létrára másztunk volna, felhívtuk [namelink name="Veprik Róbert"]et. A Szegedi Vadaspark igazgatója azt tanácsolta: ne tegyük vissza, mert a többi fióka esetleg megijed és menekülni akar, vagyis kiugrik a fészekből, ha embert lát. Vigyük be inkább a madarat a vadasparkba.
– Most éppen a rozsdafarkúnak és a fecskének van szezonja, de rövidesen a teknősök ideje jön el, ami egészen őszig tart. Nyár végén kisgólyákat kapunk. Márciustól hozzák az emlősöket: vidrát, őzet. Naponta körülbelül négy-öt példányt. Az őzekkel egyébként óvatosnak kell lenni, ha magányos gidát találunk is, nem biztos, hogy magára hagyta az anyja – mondta az igazgató. A parkban megvizsgálják az állatokat, majd karanténba kerülnek. A fiókákat, fiatal emlősöket, hüllőket – hacsak nem súlyos, gyógyíthatatlan sérüléssel kerülnek a parkba – felnevelik. Amelyik alkalmas a szabad életre, azt elengedik, amelyik nem, az a vadasparkban marad, vagy másik állatkertbe kerül.
– Ami szabadnak születik, szabadon kell élnie. Ez az alapelvünk – fogalmazott [namelink name="Veprik Róbert"].
Az állat – nagyrészt védett vagy fokozottan védett egyedről van szó – átvételekor a park munkatársai átadás-átvételi nyilatkozatot töltenek ki. Ebben szerepel, hogy milyen faj egyede, és hol találták. Ha kiderül, hogy szándékosan bántották az állatot, nyomon követhető, hol és mikor történt az eset.