Szeged és környéke

2009.08.05. 22:45

Névben él tovább a cipőgyár, a Délép

Szeged - A törzsutasoknak sem mindegy, minek hívják a megállóhelyet „Sajtóház" lehetne a „Kecskéstelep végállomás" neve! Ez tükrözi a hely és a kor szellemét. Több mint húsz megállóhely máig őrzi már nem létező létesítmény nevét. A változtatás önkormányzati hatáskör.

Újszászi Ilona

„Cipőgyár" – figyelmeztet a buszsofőr a következő megállóhelyre, ahogy járművével a Szilléri sugárútról a Római körútra befordul. A törzsutas persze tudja: a cipőgyár már rég bezárt, helyén a Szeviép építkezett. Ám például az augusztusban albérletre vadászó gólyát mint alkalmi utast megtévesztheti a valóságnak nem megfelelő, legfeljebb „hagyománytisztelő" elnevezés. Számára fontos, hogy egy adott megállóhely elhelyezkedése egy városi térképen egyértelműen beazonosítható legyen.

– Panasz nem érkezett hozzánk amiatt, hogy egyes megállóhelyek elnevezése fölött eljárt az idő, de nem zárkózunk el a változtatásoktól – mondja Fejes Miklós. A Tisza Volán Zrt. forgalomszervezési szakmai vezetője elismeri: hivatalos menetrendjükben valóban szerepel például a Dorozsmai úton a „Délép Központ" elnevezés, holott a cég rég megszűnt, ott ma társas telephely működik. A Fonógyári úti „Ikarus-gyár" megállóhely is inkább a város ipartörténetét föltáró könyv egyik fejezetcíme lehet, mert a gyártelep egy részén fémtechnika kft. dolgozik. Hasonlóan zavaró, hogy máig Védőnőképző az újszegedi Népkert sori „állomás", holott a patinás épület immár a szegedi universitas egészségtudományi és szociális képzési karának központja.

A már nem létező cipőgyár nevét naponta bemondják az autóbuszokon. Fotók: Miskolczi Róbert

A már nem létező cipőgyár nevét naponta bemondják az autóbuszokon.
Fotó: Miskolczi Róbert




Sajtóház megálló – végállomás.

Sajtóház megálló – végállomás.
Fotó: Miskolczi Róbert

Nyitott a változásra az SZKT: a bezárt konzervgyár helyén viruló Szilánk immár az ottani villamos-megállóhely neve is. Az SZKT ügyvezetője, Dózsa Gábor hangsúlyozza: partnerek lennének abban is, hogy a kecskéstelepi végállomást ezentúl hívjuk inkább Sajtóház megállónak.

Utastájékoztató

Az öregeken nem, de az új és felújított trolikon és villamosokon többnyire mindig írják és mondják is a közelgő megállóhely nevét. Hasonló a helyzet a volános buszokon. A közlekedési nagyprojekt eredményeként három év múlva már minden SZKT-járművön lesz akusztikus és vizuális utastájékoztatás, illetve a forgalmasabb megállóhelyeket is „intelligenssé", vagyis információs ponttá fejlesztik.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!