Szeged és környéke

2010.05.10. 23:23

220 milliárd Szegednek

Szeged - Vezeti a 23 megyei jogú város rangsorát Szeged a 2007 óta elnyert uniós támogatások tekintetében. Összesen 220 milliárd forint pályázati pénz jött a Tisza-partra. A legsikeresebb kisvárosok között Mórahalom a harmadik, Kistelek a hetedik.

R. Tóth Gábor

1,3 millió forint uniós forrás jutott 2007 óta minden szegedi polgárra az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) révén – derül ki a HVG összeállításából. Szeged vezeti a 23 megyei jogú város rangsorát Sopron (1 millió) és Miskolc (570 ezer) előtt. A megítélt összeg tekintetében a csongrádi megyeszékhely Budapest után a második, 220 milliárd forinttal.

– Ez több száz elnyert pályázatot jelent, az önkormányzat, az SZTE és a városban működő cégek közös sikere. Minden hazai és uniós értékelés szerint az utóbbi évek legnagyobb győztese Magyarországon Szeged. Jól végiggondolt, hosszú távú városfejlesztési stratégiánk van, amely igazodik a támogatási rendszerhez, a lehetőségekhez. Megértettük: 2004-es csatlakozásunk óta már nem a mindenkori kormány az, amely pénzt tud adni Szegednek, hanem az EU. Érteni kell a logikáját, megfelelő színvonalú pályázatokat kell készíteni. A legfontosabb célokban pedig sikerült városi konszenzust kialakítani – értékelt Botka László polgármester.

Uniós támogatás: Mórahalom és Kistelek a 10 legsikeresebb kisváros között. Fotó: Karnok Csaba

Uniós támogatás Szegednek - megújult a Reök-palota előtti tér.
Fotó: Karnok Csaba

Hódmezővásárhely 224 ezres fejenkénti támogatással 21. a megyei jogú városok rangsorában, 10,6 milliárd forint megítélt forrással. A kisvárosok rangsorában Hévíz és Tokaj végzett az élen – a harmadik Mórahalom. Egy főre 1,2 millió jutott az ÚMFT programjaiból – összesen 7,3 milliárd forint. Némiképp többet, 7,4 milliárdot pályázott össze Kistelek – ám itt többen laknak, ezért szorult hátrébb az egy főre jutó támogatás rangsorában.

– Ha a már szintén jóváhagyott szennyvízberuházásunk is benne volna a listában, előrébb végzünk – jelezte Nagy Sándor, Kistelek polgármestere. Elmondta: hosszabb távú elképzelés mentén, lépésről lépésre fejlesztik a várost. 18 tagú kabinet működik arra, hogy pályázatokat írjon civilszervezeteknek, vállalkozóknak, a városnak és a környékbeli önkormányzatoknak. A polgármester büszke a több mint 600 milliós városközpont-fejlesztésre vagy a rendelőintézet felújítására is, de a legfőbb sikernek a több mint 100 gazdaságfejlesztési pályázatot tartja, amelyek révén új munkahelyek jöttek létre – például az ipari parkban.

Mórahalom és Kistelek a 10 legsikeresebb kisváros között. DM/DV GRAFIKA

Mórahalom és Kistelek a 10 legsikeresebb kisváros között.
DM/DV GRAFIKA

Az összeállítás 70 sikeres mórahalmi pályázatot említ. – Aktív pályázók vagyunk, igyekszünk minél több lehetőséget megragadni. Sok kiírásban a kistérségi társulás központjaként szereplünk, hozzánk számolják a pályázat összegét, holott nem nálunk valósul meg – árnyalja a képet Nógrádi Zoltán, Mórahalom első embere, aki az ipari park befektetőinek támogatására, a turisztikára, a kistérségi együttműködésben fejlesztett egészségügyre, az oktatásra, a szociális feladatokra érkező támogatásokat tartja legfontosabbnak.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!