Szeged és környéke

2008.11.16. 22:43

A füstös virsli nyert a konyhafőnököknél

Szeged - Különböző alapanyagból és eltérő áron kínált virsliket teszteltettünk le Mathias Péterrel és Vojnits Gáborral. A szegedi konyhafőnökök haraptak, nyeltek, majd osztályoztak. A füstös íz volt a nyerő.

Kiss Gábor Gergely

A legtöbb virslihez a gyártók sokszor rossz minőségű húsnyesedéket, szóját, adalékokat, állományjavítókat adnak, és olykor még a füstös íz is csak aroma kérdése – ez derült ki egy fogyasztóvédelmi magazin legutóbbi felméréséből.

Mathias Péter, a szegedi Vendéglő a Régi Hídhoz étterem konyhafőnöke és Vojnits Gábor, az Alabárdos étterem séfje elé öt különböző alapanyagból, és igencsak eltérő áron vásárolt, frissen főtt virslit tettünk. Nem árultuk el nekik, hogy éppen melyikbe harapnak bele: első reakciójukra, véleményükre, 1-től 5-ig tartó osztályzataikra – az egy az ehetetlent, az öt pedig a „jaj, de finom, másnak is ajánlom!"-ot jelentette – voltunk kíváncsiak. Először a baromfihúsos virsliként árult húsrúd került terítékre.

– Sós, pépes, az állaga pedig olyan, mint egy norvég vízihullának – szemlélte és ízlelgette a főzéstől virsliformáját teljes mértékben elvesztett húsdarabkát Mathias Péter. Vojnits Gábor eközben csak hümmögött, és szemmel láthatóan örült, hogy csak egy falatot kellett belőle harapnia. A rudacskára jóindulattal 2-es osztályzatot adtak a szakácsok, akik elmondták: a són kívül semmi mást nem éreztek benne.

Vojnits Gábor és Mathias Péter harca a virslikkel. Fotó: Miskolczi Róbert

Vojnits Gábor és Mathias Péter harca a virslikkel. Fotó: Miskolczi Róbert
Következett az egyszerűen csak műbelesként árult virsli, a debreceni húsgyár készítménye. – Egy fokkal jobb, mint az előző, olyan baromfis utóíze van. Kettő és fél – mondta még mindig egykedvűen az Alabárdos séfje, míg a Vendéglő a Régi Hídhoz konyhafőnöke közepesre minősítette a műanyag bél lehúzása után szintén kissé viharvert állapotba került virslit.

Adalékok

Öt különböző virslink közül mindössze egy volt előre csomagolt, így a kilóját 1892 forintért árult juhbelesnek, a 1152 és 815 forintért kínált két műbelesnek, valamint a legolcsóbb, 458 forintba kerülő baromfihúsosnak a pontos összetevői rejtve maradtak előttünk. A csomagolt füstös pulykavirslibe – 4 darabot vásároltunk 158 forintért – a teljesség igénye nélkül a következőket tették: szőlőcukor, fűszerkivonatok, füstkondenzátum, szója, ízfokozók, és az írás szerint 65 százalék pulykahús. A fogyasztóvédelmi magazin szakemberei más virslik összetevőiben találtak még jeget, szentjánoskenyeret és xantángumit.

A következő versenyzővel azonban mindketten elégedett voltak. – Ennek már majdnem virsliíze van. Nem sós, igazán kellemes – mondta Mathias. Vojnits Gábor ezt azzal egészítette ki, hogy a füstös íz is éppen annyira érződik a rudacskán, amennyire kell, és nyugodtan adná a gyerekeknek is. A pulykavirslit mindketten az utolsó falatig megették, majd 5-ös osztályzatot adtak rá. – Állaga és íze jobb az első kettőnél, a són kívül van benne más fűszer is. Sertésből készült, egy négyest megérdemel – osztályozta a következő, szegedi gyártmányú műbeles virslit a két szakács.

Utoljára hagyták a szemüknek legszebb látványt nyújtó juhbeles virslit, amit előbb jóra, majd jelesre értékeltek, különösen fűszerezését dicsérték, de miután megtudták, hogy kilója majd kétezer forint, elmondták: ennyi pénzért azért még ennél finomabb virslit is lehetne készíteni.

Nincs az étlapon

Az Alabárdosban és a Régi híd vendéglőben nem készítenek virslis ételeket. Régebben Berci módra előételként még szervíroztak sült virslit tükörtojással és ketchuppel, de ez is kiment a divatból. A mai virslik bár szépen megdagadnak sütés közben, egy perc sem kell hozzá, és azonnal összeesnek.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!