– Sok-sok évtizede már, hogy a világ örmény közössége április 24-én tart emléknapot, ilyenkor a világ összes országában gyertyát gyújtanak, imádkoznak az örmény közösségek a népirtások áldozataira emlékezve – mondta Levon Sargsyan nagykövet szombaton Szegeden, a dóm melletti Keresztény Szolidaritás Parkjában, ahol a Szeged-csanádi Egyházmegye és az Országos Örmény Önkormányzat szervezésében emlékművet avattak az örmény genocídiumok, vagyis népirtások áldozatai emlékére.
![]() |
Felavatták az örmény népirtás áldozatainak emlékművét Szegeden. Fotó: Frank Yvette |
Levon Sargsyan emlékeztette a jelenlévőket: a Törökországban elhunyt több mint 1,5 millió áldozatra is emlékezünk. – Voltak nehéz pillanatok, de ezeket elviszi a szél, mint a hamut. Az örmény népirtás megtörtént valóság volt. Harcoljunk, hogy a világban több hasonló esemény ne történhessen meg – fogalmazott a nagykövet. Mint mondta, a Magyarország és Örményország közötti kapcsolatok megszakadtak, de a két ország történelmének több száz éves múltja van.
Az eseményre Martonyi János külügyminisztert is meghívták, aki halaszthatatlan elfoglaltsága miatt nem tudott eljönni. Levélben osztotta meg gondolatait az emlékezőkkel. “Különösen értékes minden olyan esemény, amely a két nép közötti rokonszenvet és bizalmat erősíti. Magyarország abban érdekelt, hogy tovább mélyüljön a magyar-örmény barátság és a két ország között erősödjön és szélesedjen az együttműködés az élet minden területén, beleértve a diplomáciai kapcsolatokat is. A sajnálatos módon jelenleg szünetelő politikai érintkezések ellenére Magyarország támogatja Örményország európai integrációját, és üdvözölné, ha a Keleti Partnerség és az Európai Unió ez év őszi, vilniusi csúcstalálkozójáig lezárulnának a társulási egyezményről és a szabad kereskedelemről folyó tárgyalások” – írta Martonyi János, aki azt kívánta, a keresztes kő legyen a magyar-örmény barátság újabb jelképe.
A követ Kiss-Rigó László megyés püspök és Anusavan Jamkochyan püspök áldotta meg, majd koszorúzással zárult az esemény, amelyre egy 11 fős küldöttség érkezett Örményországból. A Gál Ferenc Hittudományi Főiskola (Dóm tér 6.) Klebelsberg termében az örmény történelmet bemutató kiállítás nyílt.