El kell ismerni, hogy az elmúlt években sok mindenki kapott a kormánytól. Gondolok itt például a rezsicsökkentésre, a gyermektámogatások rendszerére és a határon túli magyarok segítségére. Sokan élnek azonban szegénységben. Az egészségügy állapota mellett néhány fontos, sürgősen megoldást igénylő problémára hívnám fel a figyelmet.
1. Tavaly manifesztálódott egy lista, miszerint 91 bentlakásos szociális intézményben (pszichiátriai betegek, fogyatékosok vagy idősek) embertelen körülmények vannak, az ágazati jogszabályokban előírt személyi és tárgyi feltételeket nem tudják betartani a forráshiány miatt. A működési követelményekre az ombudsman is figyelmeztette a kormányt, de eltolták maguktól a felelősséget. Illetékes szakemberek, intézményvezetők, alkalmazottak közül sokak véleménye szerint jottányit sem javult az elmúlt években az idősotthonok többségének működése.
2. Több szociális intézet lakói (akik munkát tudtak vállalni) éhbérért dolgoznak. A foglalkoztatók közlése szerint az előírt összeget nem tudják kifizetni, mert az állam nem ad elég fedezetet.
3. Hosszú évek óta nem emeltek semmit a 22 ezer 800 forintos foglalkoztatáspótló járadékon (a munkanélküli-segélyen).
4. Az egyetemistáknak és a főiskolásoknak a két cikluson át nulla százalékkal emelkedett a tanulmányi ösztöndíja. Miféle üzenet ez a fiataloknak? Nem csoda, hogy tömegesen hagyják el az országot.
5. Nem vagy csak alig emeltek az ápolási díjon és az egészségkárosodási járadékon.
6. Politikai megrendelésre csökkentették 90 ezerrel a rokkantság és hasonló egészségkárosodottság ellátási számát.
7. Megszüntették a méltányossági közgyógyellátás fedezetét törvénymódosítással 2014-ben.
8. A házi segítségnyújtás jogosultsági küszöbét felemelték, ami 132 ezer idős beteget érintett. Kétszer is szigorították a ponthatárt (2015-ben már egy Emmi- rendelettel).
9. 2017-ben 16,5 százalékkal többet fizettek a vényköteles gyógyszerekért a betegek, mint 2016-ban.
10. A nyugdíjrendszer 2012-es átalakításakor néhány tollvonással egy csomó megváltozott munkaképességűt kizártak a támogatottak köréből, és ezzel sokak megélhetését ellehetetlenítették.
Sokak számára úgy tűnik, hogy a szociális ellátórendszer struktúrája csak abból a szempontból érdekli a kormányt, hogy mit lehet rajta spórolni.
Gyömbér Tamás, Szeged