Szeged és környéke

2009.05.26. 23:55

Ősszel kezdhetik el építeni az Árkádot

Szeged - Az Árkád építését ősszel szeretné elkezdeni a beruházó ECE csoport Szegeden, a Bakay Nándor utca–Londoni körút–Rigó utca–Boross József utca határolta területen. A kendergyár áprilisban elköltözött, a terepet lassan átveheti a kivitelező.

Fekete Klára

100 millió eurós, mintegy 28 milliárd forintos beruházás indulhat rövidesen Szegeden. Az új Árkád bevásárlóközponthoz minden lényeges engedélyt megkaptak a tulajdonosok, az előkészítési munkák után őszre már a 130 üzletből álló bevásárlóközpont építését tervezik.

Az építkezés részleteiről Christoph Augustint és Gyalay-Korpos Gyulát, a beruházó ECE Projektmanagement Budapest Kft. ügyvezető igazgatóit szerkesztőségünkben kérdeztük a részletekről.

– A gazdasági válság idején Szeged fejlődésének új lendületet adhatunk ezzel a beruházással, már az építkezés alatt 800 új munkahelyet teremtünk a városban – mondta Christoph Augustin. – A 2011 tavaszára tervezett nyitás után pedig 1000 munkahely jöhet létre.

A bevásárlóközpont rigó utca felőli látványterve is mutatja: megőrzik a régi homlokzat egyes elemeit.

A bevásárlóközpont rigó utca felőli látványterve is mutatja:
megőrzik a régi homlokzat egyes elemeit. Látványterv

A Szegeden csak kendergyári telekként emlegetett terület eladása – a beruházó cég ügyvezetői szerint – előnyös volt mind az Első Magyar Kenderfonó Zrt., mind a másik tulajdonos, a Csongrád Megyei Önkormányzat számára. A kenderfonó más telephelyeken, korszerűbb körülmények között üzemelhet, a megyei önkormányzat pedig a pénzért nagyobb és modernebb múzeumi raktárépületet és restaurálóműhelyt építtethet.

Az üzletek 40 százalékát bérbe adták

Még le sem rakták az alapkövet, de már bérbe adták a bevásárlóközpont 40 százalékát a tulajdonosok. Az ECE Budapest számára ez már az ötödik magyarországi projekt a budapesti Örs vezér téri, a pécsi, a győri és a debreceni bevásárlóközpont után.

Az Árkád Szeged külső megjelenítésére több neves építészeti iroda készített javaslatot, az első helyezett a budapesti Szántó és Mikó Építészek Kft. lett. Az ő munkájukon alapulnak azok a végső tervek, amelyeket a pályázat második helyezettje, a 3H Építész Iroda készített el, együttműködve a nyertes építészekkel. A tervezők az egykori kenderfonógyár műemléki szempontból fontos elemeit megtartották – eleget téve a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elvárásának –, a téglahomlokzat értékes részeit megmentik, és azok felújítva visszaköszönnek majd a bevásárlóközpont falairól. Ez egyébként feltétele is volt az építkezésnek: a szegedi közgyűlés így hagyta jóvá. Az új épület előtt egy, a régi öntöttvas oszlopokból formált művészi alkotás áll majd, amelyet versenyen választanak ki. Néhány, a kenderfonóban használt gépet pedig kiállítanak a vásárlótérben. „Az Árkád a hely szellemét megőrizve igyekszik megtartani a múlt emlékeit a jövő generációja számára" – fogalmazott Christoph Augustin.

Gyalay-Korpos Gyula szerint a kendergyárat az elmúlt évtizedekben csupán a gyártási technológia által megkövetelt, ad hoc jellegű átépítésekkel alakítgatták. Nagyon rossz minőségű, toldozott-foldozott, építészetileg kezelhetetlen épületekre bukkantak a kerítésen belül, amelyek a műemlékvédők szerint értéktelenek.

Az Árkád egy 4 méteres sávot átadott a városnak a telkéből, hogy ennyivel kiszélesíthessék a Bakay Nándor utcát. Kötelezettséget vállalt arra is, hogy a Rigó és a Boross József utca sarkára játszóteret épít.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!