Szeged és környéke

2013.04.10. 19:06

Purosz Filipposzt a nappaliban segítették a világra

Csongrád megye - Az első legálisan otthon világra hozott baba szegedi – egy éve született meg. A szülést levezető vásárhelyi egészségügyi szolgáltatón kívül azóta még két fővárosi kapta meg az ehhez szükséges engedélyt. Csak a régióban 28 csecsemő jött már így világra.

Timár Kriszta

[namelink name="Purosz Filipposz"] kiegyensúlyozott, jókedvű, egyéves kisfiú. Nem csak a neve miatt különleges gyermek: születésével egy hatalmas fal omlott le tavaly március 19-én. Ő volt ugyanis az ország első, legálisan otthon született csecsemője. Elsőként egy vásárhelyi egészségügyi szolgáltatónak adták ki az erre a tevékenységre vonatkozó működési engedélyt, mindössze hat nappal a baba világra jötte előtt. Így vezethette le a szülést a nappaliban felállított felfújható medencében [namelink name="Vincze Felícia"] bába.

Az eltelt egy évben mindössze két másik szolgáltató szerzett engedélyt otthon szülések levezetésére – mindkettő fővárosi. A vásárhelyi vállalkozás Csongrád, Bács-Kiskun és Békés megyét látja el két szülésznővel és egy gyermekorvossal. 28 otthon szülést vezettek le eddig, de egyre nagyobb az érdeklődés.
– Szájról szájra terjed ez a lehetőség, a pozitív tapasztalatok alapján kapnak kedvet hozzá a kismamák – mesélte Vincze Felícia. Igény tehát van, két éve törvényi lehetőség is, mégsem kapkodnak az egészségügyi szolgáltatók az otthon szülés felvállalásáért. Ennek pedig elsősorban anyagi okai vannak.

Purosz Filipposz és édesanyja. Fotók: Karnok Csaba

Purosz Filipposz és édesanyja.
Fotók: Karnok Csaba

– A felelősségbiztosítás ezen a területen a legmagasabb: ugyanazon a szinten van, mint a plasztikai sebészeté. Míg egy kórházi szülész után évente 20-30 ezer forintot fizet munkáltatója, a bábáktól több száz ezer forintot kérnek. A vállalkozás járulékaival együtt éves szinten ez nagyjából egymillió forintot jelent. Erre jönnek rá az eszközök javítási, pótlási költségei, vagyis nem igazán éri meg ezzel foglalkozni.

Jelenleg a társadalombiztosító sem finanszírozza még ezt a tevékenységet, vagyis minden költség a családot terheli. – Így sem drágább egy otthon szülés, mintha valaki a terhessége alatt folyamatosan választott orvosának fizetne vizitdíjat és a szülés után hálapénzt. Nálunk kap róla számlát, és egészségpénztárra is elszámolhatók a költségek – tette hozzá a bába. Ettől függetlenül másfél éve beadták az erre vonatkozó törvénymódosítási javaslatot, amelyben azt kérték: a szolgáltatók is kapják meg ugyanazt az összeget, mint amit a kórházak.

Anya és kisfia, akit Vincze Felícia segített a világra.

Anya és kisfia, akit Vincze Felícia (jobbról) segített a világra.
Filipposz édesanyja, [namelink name="Puroszné Magdi"] egyébként a múlt héten ismét átélhette az otthon szülés élményét – ezúttal külső szemlélőként, dúlaként. – Hasonlított az enyémre, nagy élmény volt – mesélte. Vincze Felíciával egyetértésben úgy fogalmaztak: ez teljesen más világ az intézményi szüléshez képest. Mivel a kismamáknak már a terhességét is végigkísérik, szinte barátként vannak jelen a baba érkezésénél, így sokkal bensőségesebb a hangulat. – Ettől függetlenül én soha senkit nem beszélek erre rá – hangsúlyozta Magdi. – Az anyának kell tudnia, hogy ezt akarja, divatból semmiképp nem szabad belevágni.

Javaslatok
A törvénymódosítási javaslatban a finanszírozás kérdése mellett szerepel az is, hogy engedélyezzék a szülésznői terhesgondozást. A Szülők a Szabad és Biztonságos Szülésért Társaság szintén a rendelet felülvizsgálatát kéri több ponton. Aránytalanul szigorúnak vélik, hogy kizárják az otthon szülésből a 18 év alatti és 40 év feletti először szülőket és a 41. terhességi hetet betöltött kismamákat. Szerintük a norma szövege tévesen azt sugallja, mintha az otthoni szülés veszélyesebb lenne, mint a kórházi, az ezt választó nő pedig felelőtlen, ezért őket extra adminisztratív terheknek, illetve fokozott védőnői, orvosi ellenőrzésnek veti alá. Azt kifejezetten veszélyesnek találják, hogy kizárólag kórházi tapasztalattal rendelkező orvosok és szülésznők otthon szülési gyakorlat nélkül is közreműködhetnek intézeten kívüli szülés kísérésében.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!