Szeged – Megkezdődtek a kilakoltatások, egy szegedi nő már az utcára került. A Magyar Bírósági Végrehajtó Kamara kevesebb kilakoltatásra számít, tavaly 17 ezer 910 végrehajtás indult Csongrád megyében.
– Október óta tudom, hogy az utcára tesznek. Ahogy lejárt a moratórium, március 4-én jött a végrehajtó, a rendőrök felügyelete mellett kiürítették a szegedi lakásomat. A maradék bútoromat Szatymazra, egy telekre szállították, most lefóliázva várják sorsukat. Én az utcán élek, egy garázsban tartom az ételemet, apróbb dolgaimat – mesélte Vargáné Bajusz Irma. A két szívinfarktuson átesett rokkantnyugdíjas asszony 2006-ban eladta lakását, majd egy szatymazi házat vásárolt. Kiderült, hogy a szatymazi ingatlan rosszabb állapotú, mint gondolta, bíróságon próbálta a szerződést érvényteleníteni, miközben visszaköltözött egykori szegedi otthonába. 7 év pereskedés után, a bíróság döntésének megfelelően kilakoltatták, jogszerűtlenül élt egykori lakásában.
Március elsejével véget ért a kilakoltatási moratórium, több újságban is megjelent: 111 ezer család lakását fenyegeti kényszerértékesítés. Bár a kilakoltatásokról általában a devizahitelesekkel kapcsolatban szoktak beszélni, ők még mindig nem jelentek meg tömegesen a végrehajtóknál. A PSZÁF adatai szerint a bankok és a kormány tavalyi megállapodása alapján működő kényszerértékesítési kvótának csak hetven százalékát használták ki a pénzintézetek. A megállapodás értelmében 2013-ban a 111 ezer lakásból mindössze 4 százalékot árverezhetnek el a bankok. Csongrád megyében 3956 ingatlanból is csak 179 kerülhetne kalapács alá.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara adatai szerint a bankok nem erőltetik a kilakoltatásokat. – Az elmúlt években a végrehajtási ügyek döntő többsége közüzemi tartozás, be nem fizetett bírság, magánhitel vagy számlatartozás miatt indult el – mondta Schmidt Zoltán. A Magyar Bírósági Végrehajtó Kamara elnökségi titkára szerint a kilakoltatások esetében 15-20 százalék kapcsolódik a devizahitelezéshez, az arány pedig vélhetően idén is hasonlóan alakul. Megjegyezte, árverésig a devizahiteles ügyek tizede sem jut el, kilakoltatásig csak a töredékük. 2011-ben a közel 40 ezer kitűzött árverésből mindössze 2769 ingatlant értékesítettek, beleértve az ipari és egyéb ingatlanokat is. Statisztikáik szerint 2012-ben az ingatlanárveréseket követő kilakoltatások száma 250 alatt maradt. A moratórium végeztével sem emelkedik meg ugrásszerűen a kilakoltatások száma. – 2012-ben Csongrád megyében 17 ezer 910 végrehajtás indult, és mindössze 8 esetben történt kilakoltatás. Véleményünk szerint a kilakoltatások száma stagnálni vagy csökkeni fog – közölte a Magyar Bírósági Végrehajtó Kamara. Hozzátették, kilakoltatásra leghamarabb a végrehajtási eljárás elindulása után 1 évvel kerülhet sor, de tapasztalataik szerint ez általában több év szokott lenni. A kilakoltatásoknál eljáró végrehajtóknak nincs joguk mérlegelni az ügyek hátterét.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelet (PSZÁF) adatai szerint országosan 3560, míg Csongrád megyében 2013-ban 128 lakást jelöltek árverezésre. 2011 vége óta 611 ingatlan került megyénkben kalapács alá.
![]() |
Vargáné Bajusz Irma – nemrég még volt fedő a feje felett. A szerző felvétele |
Március elsejével véget ért a kilakoltatási moratórium, több újságban is megjelent: 111 ezer család lakását fenyegeti kényszerértékesítés. Bár a kilakoltatásokról általában a devizahitelesekkel kapcsolatban szoktak beszélni, ők még mindig nem jelentek meg tömegesen a végrehajtóknál. A PSZÁF adatai szerint a bankok és a kormány tavalyi megállapodása alapján működő kényszerértékesítési kvótának csak hetven százalékát használták ki a pénzintézetek. A megállapodás értelmében 2013-ban a 111 ezer lakásból mindössze 4 százalékot árverezhetnek el a bankok. Csongrád megyében 3956 ingatlanból is csak 179 kerülhetne kalapács alá.
Moratóriumhosszabbítás? Doubravszky György, a pénzügyi jogok biztosa javasolja: 45 nappal hosszabbítsák meg a március 1-jén hatályát vesztett – a lakáshiteleseket, illetve a közműtartozást felhalmozókat érintő – kilakoltatási moratóriumot, és ez a határidő a tárgyalások menetétől függően további 45 nappal meghosszabbítható legyen. A Magyar Bankszövetség jelezte: tekintettel a már bevezetett és működő adóssegítő konstrukciókra, valamint a hagyományosan méltányolt időjárási adottságokra, hibás eszköznek tartja a kilakoltatási moratórium tavaszi/nyári fenntartásának lebegtetését. A sajtóban bejelentett egyoldalú kezdeményezés véleményük szerint ellentmond a kormánnyal kötött korábbi megállapodásnak, a gazdasági kiszámíthatóságot csökkenti, ezért azt nem támogatják. |
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelet (PSZÁF) adatai szerint országosan 3560, míg Csongrád megyében 2013-ban 128 lakást jelöltek árverezésre. 2011 vége óta 611 ingatlan került megyénkben kalapács alá.
hirdetés
Kövessen minket, kommentelje híreinket a Delmagyar.hu Facebook oldalán!
Lájkolom és követem a Delmagyar.hu-t
Megosztom a cikket a Facebookon
hirdetés
hirdetés
A címoldal témái

Téli Szünet a megyekettes csapatoknál (11. rész): Nem sok pihenője volt a St. Mihály FC-nek
Lassan munkába lendülnek a Csongrád megyei II. osztályú labdarúgó-bajnokság csapatai is. A téli szünet alatt körbejárjuk, hogyan készülnek a résztvevők a tavaszi folytatásra. Sorozatunkat a St. Mihállyal folytatjuk.
Olvasóink írták
A mai jogrend tükrében egyetlen dolgot lehet megvizsgálni: az asszony sorsának alakulásában vannak-e jogsértő elemek, s ha igen, kik ezekért e felelősek, s ha találhatók ilyenek, miben áll a felelősségük, és kötelezhetők-e olyan kártérítésre, amely megoldja a sértett helyzetét; s ha igen, képesek-e rendezni a jogtalanul okozott kárt. Úgy fest, hogy mindez nem lehetséges, mert a jelek szerint nem történt jogsértés, csak egyszerű, megszokott és megszokandó emberi tragédia. Az utóbbi évtizedekben meghozott döntéseink természetes, tömeges, szerencsekerékszerű fordulatokkal megjelenő következményeként.
Kegyetlenül hangzik? Ha igen, akkor sem biztos, hogy én vagyok a kíméletlen gazfickó..., legalábbis nem egyedül, és nem is azért, mert megfogalmaztam azt, ami szerintem a helyzet lényege volna. Pénzem viszont nincs, így nem tudom a néninek visszavásárolni a lakóingatlanát, és befogadnom sincs hova. Akinek van, az meg nem akarja, mer´ ha akarná, lenne jó szíve, de nem lenne pénze, s most éppen úgy beszélne, mint én, meg még sokan mások is. Oszt´ ennyi, nem?
Ezt jelentené a 22. számú bejegyzés, lakonikusan rövid válasza, amelyet mindenképpen alapos továbbgondolásra, kibontásra ajánlok, legalábbis a magamfajta, problémaérzékeny morfondírozóknak, és nem csak, nem is elsősorban a közeledő választások apropóján, hanem sokkal nagyobb távolságra állítva a köztávcső objektívjét. Hátha lesz belőlünk más is, mint énekes halott, vagy hogy is szokták a pesszimisták mondani. De ha lesz is, az nem magától lesz, hanem magától, olvasó. Mert minden úgy lesz, ahogy akarjuk, érdemünk szerint, ahogyan ezt a dilinyós, önmagával folyton háborúskodó társadalmú országot sem isten büntetéséből nyögjük..., én legalábbis így hiszem.
Mi? Off? Egy frászt az! Gondold újra, és rájössz magad is! Irma néni baján nem segít? Most, e percben nem, annyi szent, de... Mindegy, gondold újra, ha karod!”
Legutóbbi információm szerint 80.00 ft/hó amit minimum fizetni kell egy műintézményben, de ez még fapados!
Lakását a cégre íratni és a nyugdíj 85%-a amit elvárnak.
Mert ugye piacgazdaságban élünk, erre szavazott a megtévesztett nép 1990-ben!”
56. hozzászólás a család részéről
Ne törj pálcát felettük amíg nem tudsz semmit
Ez egy lakásmaffia történet, a nyilvánosság előtt zajlik és senki nem tesz ellene semmit.
Megoldás:
1,mama felelőtlen volt -drága volt a tanulópénz tanulság a többiek számára
2, Akire gyanú árnyéka is vetül teljes vagyonelkobzás (a családba lévő vagyontárgyakra is 3 mercedes a kis Rómeo nevén) ügyvédekre, bírókra rendőrökre pedig nem polgári hanem katonai bíróság hatásköre és büntetési tétele.”
Mert akkor a vásárló kapott 4 millió ft-ot, + egy lakást, és akkor már egy kicsit érdemes lenne a hatóságnak, a ház eladó ,lakás vásárló tevékenységét megvizsgálni.Gondolom nem ez az egyetlen ilyen húzásuk van”
56-os hozzászólás a múltkori fórumon.
http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/kilakoltattak_a_rokkantnyugdijas_irma_nenit/2322699/
Valószínű, hogy kezesként kell törleszteniük a hitelt.
A család hozta össze ezt az ügyet, mert a gyerekek nélkül nem tudta volna megvásárolni a szatymazi ingatlant.
Felelőtlen döntések sorozata, mit várunk egy idős hölgytől racionalitást, ha a fiatalt is meg tudták vezetni.
Szerencsétlenek.”
nem-nem, igenis segíteniük kell a szülőt! ha másként nem a törvény erejével és nem mondtam valótlant csak utána kell nézni.
Nem értem ! amit olvasunk róla az közügy?! amit nem tudunk róla magánügy?! ha mindent tudunk róla, akkor nincs félinformáció! csak akkor tud bárki is segíteni. Márpedig ez a cikk jóllehet azért íródott, hogy tudunk-e rajta segíteni-de ehhez a gyerekinek is hozzá kell járulni. Minden gyereknek KÖTELESSÉGE a szülő eltartása,ha arra rászorul."A tartásnak kétféle módja van: pénzbeli és természetbeni. Azt, hogy melyik kerül alkalmazásra, azt a gyermek (kötelezett) döntheti el. Azonban a bíróság a természetbeni tartásra nem kötelezheti a gyermeket (kötelezettet), ha ez ellen bárki tiltakozik. A szülő jogosult, hogy tartását pénzben követelje." a SEGÍTSÉGET MÁR AKKOR KELLETT VOLNA NYÚJTANIA MIKOR A HÁZ VÁSÁRLÁSÁHOZ A HITELT FÖLVETTE! Igaz, mindenki másként látja ezt de néha azért nem árt odafigyelni.”
Egy ilyen kilakoltatásban minden esetben vétkes a kilakoltatott is.
Ez persze nem kisebbíti a kilakoltatást kérő felelősségét!
A PTK ugyanis elvárja, hogy a rá bízott értéket a jó gazda gondosságával óvja meg!
Hol a gugában voltak azok akiknek tartozik a kilakoltatott évekig?
Miért nincs még kirúgva az az ügyintéző aki hagyta a tartozást felgyülemleni?
Miért nincs elmozdítva az a cégvezető aki semmit nem tesz időben a tartozás rendezésének a megoldása felé?
Haragban vagyunk a démásszal, (lásd facebook:), de ők kettő hónap után szólnak, hogy uram nadrágos, miért is nem fizet?
És ha nem fizet, már le is álltak a szolgáltatással.
Sokkal korrektebb ez az eljárás, mint amit az IKV és a többi cég művel.”