Szocsi 2014

2014.02.19. 18:06

Björndalennek összejött, minden idők legsikeresebb téli sportolója lett

A norvég csapat nyerte meg a sílövők vegyesváltóját, amely most debütált a szocsi téli olimpián. Valóra vált Björndalen álma.

Munkatársunktól

Valóra vált Björndalen álma

A sílövők most debütált vegyesváltó számában pályafutása nyolcadik olimpiai aranyát begyűjtő norvég Ole Einar Björndalen büszke arra, hogy a szocsi téli játékokon valóra váltotta álmát, és minden idők legeredményesebb téli olimpikonjává vált.

A 40 éves sportoló összesen 13 érmet, a nyolc arany mellett négy ezüstöt és egy bronzot nyert ötkarikás játékokon, a vegyesváltó tagjaként aratott szerdai diadala nyomán pedig megelőzte az örökranglistán honfitársát, a sífutó Björn Dählie-t, aki nyolc aranya mellett négy ezüstöt nyert pályafutása során.

"Björn Dählie mindig is a példaképem volt, és az is marad. Úgy gondolom, ő minden idők legjobb sífutója" - nyilatkozta Björndalen a rekorddöntés után, majd hozzátette, igazán valószínűleg csak az olimpia után tudja majd felfogni, mit is jelent ez a csúcs. "Egyelőre teljes mértékben a versenyzésre összpontosítok, szombaton szeretnék az aranyért harcolni a férfiváltóval is."


A legendás sportember szeretne bekerülni a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) sportolói bizottságába, de arról, hogy miként képzeli el a jövőjét a NOB-ban, egyelőre nem szolgált konkrétumokkal.

"Először is a sportolóknak meg kell választaniuk engem, aztán majd meglátom, hogyan mennek a dolgok" - jelentette ki Björndalen.

A norvég sílövészet emblematikus figurája nyolc olimpiai diadala közül nehezen tudná kiválasztani azt, amelyik a legemlékezetesebb a számára, de a mai vegyesváltós győzelmet csodálatosnak nevezte.

"Egészen más érzés csapatban nyerni, mint egyéniben" - mondta. "Kár, hogy csak két női és két férfi sportoló versenyezhet ebben a számban, nagyon sok jó sílövőnk van még."

Björndalen pályafutása során a világbajnokságokon 19 arany-, 11 ezüst és 9 bronzérmet nyert. Az 1998-as naganói olimpián 10 km-es sprintben, 2002-ben Salt Lake Cityben ugyanebben a számban, illetve a 20 km-es egyéni, a 12,5 km-es üldözéses és a 4x7,5 km-es váltóversenyben diadalmaskodott, 2010-ben Vancouverben szintén a 4x7,5 km-es váltó tagjaként, most Szocsiban pedig 10 km-es sprintben és a vegyesváltóban nyert aranyérmet. Ötkarikás ezüstérmei közül egyet Naganóban a 4x7,5 km-es váltóval, kettőt 2006-ban Torinóban a 20 km-es egyéni és a 12,5 km-es üldözéses versenyben, egy továbbit pedig 2010-ben, ugyancsak a 20 km-es egyéni viadalon szerzett. Pályafutása egyetlen olimpiai bronzérmét 2006-ban a 15 km-es tömegrajtos számban nyerte.

Björndalennek összejött, minden idők legsikeresebb téli sportolója lett

Sílövészetben a norvég vegyesváltó nyerte az aranyérmet Ole Einar Björndalen vezetésével, aki így minden idők legeredményesebb téli olimpikonjává vált.

A 40 éves legendás sportember olimpiai éremgyűjteménye immár 8 aranyból, 4 ezüstből és 1 bronzból áll, ezzel a medálok számában és eredményességben is megelőzte honfitársát, az egykori kiváló sífutót, a 8 arannyal és 4 ezüsttel rendelkező Björn Dählie-t.

A Tora Berger, Tiril Eckhoff, Björndalen, Emil Hegle Svendsen összeállítású norvég négyes a papírformát igazolva nagy fölénnyel győzött a csehek és az olaszok előtt, ezzel a skandináv ország a kilencedik aranyával átvette a vezetést a szocsi éremtáblázaton.


A játékokon most debütáló szám toronymagas esélyesei voltak a norvégok, ugyanis a legutóbbi három világbajnokságot megnyerték, ráadásul négyesükben Tora Berger, Emil Hegle Svendsen és Björndalen révén három olyan versenyző szerepelt, aki egyéni számban is olimpiai bajnok. Ezt figyelembe véve nem csoda, hogy már a bemelegítésnél tömött lelátók várták a sportolókat: az érdeklődők is jó esélyét látták annak, hogy megszülessen a sporttörténelmi siker.

Az első embereknél Vancouver 15 kilométeres egyéni számának győztese, a Szocsiban az üldözéses viadalon második Berger elsősorban futóteljesítményének köszönhetően bizonyult a legjobbnak, ugyanis a második, álló lövészeténél két póttöltényre is szüksége volt, hogy mind az öt célt eltalálja. Akkor ötödik helyen haladt át az ellenőrzőponton, de a váltásig hátralévő két kilométeren az élre állt, igaz, előnye minimális volt.
Az első szakasz legnagyobb meglepetése az volt, hogy a franciák "elszálltak", ugyanis Marie Dorin Habert büntetőkörre kényszerült, mivel még nyolc lövés után is fennmaradt egy céltáblája.

A második embereknél a jelenlegi világkupaszezon egyetlen vegyesváltó viadalát megnyerő csehek ideiglenesen átvették a vezetést Gabriela Soukalovának köszönhetően, iramát csak Eckhoff tudta tartani. Az első lövészetnél a 23 éves norvég nem hibázott, Soukalovának azonban nyolc töltényre volt szüksége az öt találathoz, így aztán jelentős hátrányba került, de ezt kiváló sífutással és másodjára hibátlan lövészettel olyannyira ellensúlyozta, hogy ketten együtt érkeztek a váltáshoz.





Ekkor következett a 19-szeres világbajnok, a viadalt eldöntő Björndalen, akit a közönség hatalmas ovációval indított útnak. Az első lövészetig együtt haladt Jaroslav Soukuppal, de a csehnek egy póttöltényre volt szüksége, míg a Szocsiban sprinttávon aranyérmes Björndalen ezúttal kiválóan célzott, így hamarabb hagyta el a lőterét, s immár elszakadva könnyedén érvényesíthette jobb sífutását, tovább növelve az előnyét. Björndalen, aki karrierje csúcsán még sífutóként is remekelt, egyedül érkezett a második lövősorozathoz, s a közönség minden egyes találatát ujjongással fogadta. Mivel hibátlanul lőtt, a váltásig 43 másodperces előnyt épített Svendsennek, aki a tömegrajtos viadalt nyerte meg pár napja.

Svendsen két sorozat alatt nyújtott tízből tízes lövészete esélyt sem hagyott senkinek a felzárkózásra, célba érkezésekor lerohanták társai, és összeölelkezve ünnepelték a sporttörténelmi sikert.

Björndalen még tovább gyarapíthatja kollekcióját, ugyanis hátravan a férfiak 4x7,5 kilométeres váltóversenye, amelyben Norvégia szintén favoritnak számít.

Sílövészet, 4x6/7,5 km-es vegyesváltó

1. Norvégia (Tora Berger, Ole Einar Björndalen, Tiril Eckhoff, Emil Hegle Svendsen) 1:09:17.0 óra
2. Csehország (Ondrej Moravec, Gabriela Soukalova, Jaroslav Soukup, Veronika Vitkova) 1:09:49.6
3. Olaszország (Lukas Hofer, Karin Oberhofer, Dorothea Wierer, Dominik Windisch) 1:10:15.2

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!