Serfőző Levente: A pünkösd nem volt, hanem ma is történik

2022.06.06. 10:00

A Szentlélek kiáradását ünneplik a keresztények

A Szentlélek működése leginkább ajándékai által ragadható meg a hétköznapi ember számára, pünkösdkor az isteni szeretet kiáradását ünneplik a keresztények. Serfőző Levente ifjúsági referenssel beszélgettünk az ünnep üzenetéről, aki elmondta, nézetei szerint a Szentlélek gyümölcsei közül az örömre van napjainkban a legégetőbb szükség.

Koós Kata

A pünkösd üzenete minden kor minden emberéhez szól – hangsúlyozta Serfőző Levente, a Szeged-Csanádi Egyházmegye ifjúsági referense. Az üzenet lényege pedig, hogy a Szentlélek által Isten közel jött és jön napjainkban is az emberhez. 

A pünkösd nem volt, nemcsak egy kétezer évvel ezelőtti, történelmi esemény, hanem ma is történik. Ott, ahol az ember megengedi Isten lelkének, hogy formálja, alakítsa őt – részletezte. Ám hogyan is értelmezhető a Szentlélek szerepe a hétköznapi elme számára a Szentháromságban? 

A keresztény hitvallás szerint egy Isten van három személyben. Lényegileg ugyanarról beszélünk, mégis Isten három arcát mutatta meg az emberiség számára. A teremtő Atyát, Jézusban az embert, aki eggyé akar lenni velünk, és a lelket, aki bennünk él – adta meg a választ az ifjúsági referens, aki azzal folytatta, hogy a Szentlélek egy lelki kapcsolatot ad számunkra Istennel, közel engedi hozzánk. 

A Szentléleknek ereje van. Az eredeti héber kifejezés, a ruah jelentése hirtelen lezúduló, meglepő vihar, amely sok mindent kitakarít, átalakít, rendbe tesz. Isten lelke sokszor váratlanul, egyfajta kegyelmi adományként képes az embert átalakítani, rendet tenni a lelkében. Mi, keresztények ezt kérjük és várjuk a Szentlélektől, hogy ahhoz adjon erőt, amihez emberileg nincs elég erőforrásunk. Ám ez inkább tapasztalat, mint megértés. Pünkösdkor a tanítványok sem értették meg, csak megtapasztalták a Szentlélek erejét, aminek következtében elillant félelmük, bánatuk, és megannyi nyelven kezdték hirdetni az igét – magyarázta Serfőző Levente, aki arról is beszélt, hogy a Szentlélek működését leginkább ajándékai révén lehet megragadni. 

Jézus Keresztelő Jánosnál keresztelkedett meg, és rögtön utána galamb formájában a Szentlélek leszállt a Megváltóra. Ezért a katolikus ikonográfiában a Szentlélek szimbóluma a galamb. Fotó: Török János

Ezek belső ajándékok. Mi, emberek sokszor eredményekben gondolkodunk, ám a Szentlélek működésének nem eredményei, hanem gyümölcsei vannak. Nem megfogható vagy megszámolható, mégis megtapasztalható gyümölcsök. Meg kell tanulnunk ezek fényében gondolkodni, hogy ne az eredmények tükrében értékeljük magunkat, a másik embert vagy a világ eseményeit, hanem ezeknek a gyümölcsöknek a fényében. Ha ezeket meg tudjuk ízlelni, minden új értelmet kap – fejtette ki, majd a korunkban legszükségesebbként az öröm gyümölcsét határozta meg. 

Ma nagy szükségünk van akár személyes, akár társadalmi életünkben, akár a háború közepette arra az örömre, ami elfogyott, meggyengült, megroppant. Hogy újra rálelhessünk, nem szabad megelégedni a pillanatnyi vidámsággal és élvezetekkel, hanem meg kell keresnünk az öröm forrását, aki maga Isten. Fodor Ákos költőnél olvastam nemrég a találó sorokat: „a háborúban Isten sírni tanul”, pedig Istenben végtelen öröm van, és ezt az örömet ajándékozza nekünk a Szentlélek által – hangsúlyozta Serfőző Levente. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!